Bota

Turqia vazhdon tregtinë me Iranin pavarësisht nga sanksionet e SHBA

Turqia do të vazhdojë të angazhohet për marrëveshjen afatgjatë të tregtisë së energjisë  me Iranin, pavarësisht vendosjes së sanksioneve të Shteteve të Bashkuara (SHBA), njoftoi dje Ministria e Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Fatih Donmez.

Duke folur në një intervistë, Donmaz tha se vendi i tij blen rreth 9.5 miliard metra kub gaz natyror nga Irani çdo vit, duke theksuar: “Ne po kryejmë tregti legjitime me Iranin”.

“Marrëveshja jonë me republikën islame është e vlefshme deri në vitin 2026,” vuri në dukje ministri turk, duke theksuar: “Kjo është e rëndësishme edhe për ne sa i përket sigurisë së furnizimit me gaz natyror”.

Donmez e përshkroi embargon amerikane të imponuar kundër Iranit si të “njëanshme”, duke theksuar se “edhe Bashkimi Evropian (BE) është jashtëzakonisht i mërzitur nga kjo [sanksionet e SHBA]”.

Të hënën, administrata amerikane rivendosi sanksione gjithëpërfshirëse kundër Iranit, të cilat më parë ishin ngrirë nga Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), i njohur gjithashtu si marrëveshja bërthamore e Iranit. Presidenti i SHBA Donald Trump gjithashtu kërcënoi se dikush që tregtonte me Iranin nuk do të bënte biznes me Amerikën.

Në maj, Trump njoftoi se vendi i tij do të tërhiqet nga marrëveshja e JCPOA, e cila përcaktoi heqjen graduale të sanksioneve të Iranit në këmbim të Teheranit duke ruajtur natyrën paqësore të programit të saj bërthamor.

Burimi: The Iranian/ Gazeta impakt

OPINIONE

INTERVISTA