Opinion

Ungjillorët që luten për luftë me Iranin

Nga: Sarah Posner

Mike Pence dhe Mike Pompeo, të cilët i kërkuan Trump të vriste Kasem Sulejmani, janë ithtarët e zjarrtë të Zionistëve të Krishterë.

Të Premten e kaluar, një ditë pasi gjeneralmajori iranian Kasem Sulejmani dhe nëntë të tjerë u vranë në një sulm amerikan me dron në Irak, grupi mbështetës i të krishterëvë Zionistë “Kristianët e Bashkuar” për Izraelin njoftoi me email miliona mbështetës të tij për të lavdëruar veprimin e Presidentit Trump. “Ky veprim vendimtar do të shpëtojë jetë të panumërta”, lexoni rreshtin e mesazhit, duke i dhënë me shumë rëndësi vlerësimit të dhënë atë mëngjes nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo mbi Fox and Friends. Bombardimi tregon se Trump do të ndërmarrë veprime “të shpejta dhe vendimtare” për të mbrojtur amerikanët, Pompeo i kishte thënë programit të lajmeve të preferuara të mëngjesit të presidentit. Zv/Presidenti Mike Pence më vonë pretendoi se Amerikanët janë “sot më të sigurt”.

Pompeo dhe Pence thuhet se ishin zyrtarët e lartë që e shtynë Trump të vriste Sulejmanin. Ata janë gjithashtu ungjillorë të devotshëm dhe aleatë të mëdhenj të CUFI. Kjo nuk është një rastësi. Ndërsa organizata është e njohur më së miri për “mbështetjen” e saj të pakushtëzuar për Izraelin, domethënë për zgjerimin e vendbanimeve të Izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe fshirjen e zgjatur të mundësisë së një shteti të ardhshëm Palestinez, pasi ajo që nga themelimi në 2006, e ka përshkruar Iranin si një kërcënim ekzistencial për Izraelin. Grupi kundërshtoi marrëveshjen bërthamore të Presidentit Obama me Iranin, duke e denoncuar atë si “të rrezikshme për Izraelin, Shtetet e Bashkuara dhe të gjithë botën”, dhe në administratën Trump, CUFI ka gjetur shpresë për një qëndrim më luftarak.

Evangelisti John Hagee nisi me CUFI në 2006, duke bërë thirrje për veprim ushtarak kundër Iranit, i udhëhequr më pas nga Presidenti Mahmoud Ahmadinejad, të cilin Hagee e krahasoi me Hitlerin. Në atë kohë, Hagee kishte pretenduar se Irani së shpejti “do të kishte aftësinë bërthamore për të bërë një bombë, një bombë valixhe, një kokë rakete, ose çfarëdo që ata duan të bëjnë me të”. Kjo ishte e pavërtetë, duke pasur parasysh vlerësimet e njëkohshme të ekspertëve të Iranit për përparimet e parashikuara bërthamore. Por për Hageen, ishte e nevojshme një qasje më militariste me qëllim që të shmanget “një Hiroshima Amerikane”. Ai i nxiti mbështetësit e tij të merrnin një qëndrim, pasi ata ishin menduar për “për një kohë si kjo”, një referencë e zakonshme ungjillore për Mbretëreshën Esther, u festua në festën hebreje të Purimit, i cili shpëtoi hebrenjtë nga shfarosja në duart e Hamanit, këshilltarit genocid të mbretit persian.

Në librin e tij të vitit 2006, “Jeruzalemi Countdown”, Hagee imagjinoi një skenar të hollësishëm në të cilin një sulm amerikan ose izraelit ndaj Iranit do të shkaktonte një “pallat që do të shpërthejë në të gjithë Lindjen e Mesme, duke zhytur botën drejt fundit të saj”. I përballur me shqyrtim mbi teologjinë e tij apokaliptike, ai u përpoq të krijojë një imazh të veçantë për organizatën e tij të re politike, duke këmbëngulur që shkrimet e tij të gjera mbi profecitë biblike mbi rrëmbimin dhe ardhjen e dytë ishin të dallueshme nga axhenda e lobimit të CUFI. Por ishte një fillim i vështirë për organizatën. Në vitin 2008, ndërsa kandidoi për president, John McCain fillimisht pranoi, pastaj refuzoi, miratimin e Hagee. Refuzimi u pa si i dëmshëm për fillestarin në politik dhe një qëndrim të guximshëm nga McCain kundër elementëve ekstreme brenda bazës ungjillore të GOP. Në Samitin vjetor të Uashingtonit të CUFI, i mbajtur vetëm dy muaj më vonë, morën pjesë vetëm tre anëtarë të Kongresit.

Por njëri nga ata tre anëtarë ishte një kongresmen i caktuar nga Indiana: Pence. Ai vazhdoi të mbajë lidhje të ngushta me organizatën, dhe në 2014 CUFI pagoi për Guvernatorin e atëhershëm Pence dhe gruan e tij të udhëtonin në Izrael për të festuar Krishtlindjet. Me Pence si nënkryetar, ndikimi i Hagee është rritur edhe më shumë. Ai ka pretenduar një rol në bindjen e Trumpit për të transferuar Ambasadën Amerikane në Izrael nga Tel Aviv në Jeruzalem, duke shkruar në faqen e tij të internetit se ai i tha presidentit në një darkë në Shtëpinë e Bardhë se Jeruzalemi është aty ku Jezusi po kthehet, për të “ngritur fronin e tij në Malin e Tempullit, ku Ai do të ulet dhe do të sundojë për një mijë vjet paqe të përsosur”. Hagee me devotshmëri dha bekimin për dorëzimin e ambasadës, një ditë Hagee e përshkroi si “asgjë më pak se një mrekulli hyjnore!”

Për çështjet e Iranit, gjithashtu, ka pasur një marrëdhënie të qetë midis CUFI dhe administratës Trump. Në vitin 2017, vetëm disa muaj në presidencën e Trump, Pence iu drejtua Samitit të Uashingtonit të CUFI, duke siguruar të pranishmit se “Presidenti Trump i ka vënë në dukje Iranit: Amerika nuk do të tolerojë më përpjekjet e Iranit për të destabilizuar rajonin dhe rrezikuar sigurinë e Izraelit”, dhe duke premtuar se nën Trump, “Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të lejojnë Iranin të zhvillojë dhe përdorë asnjë armë bërthamore”. Veprimet pasuese të Trump kanë ngritur vetëm hipozën e kaosit në rajon. Në 2018, në nxitjen e Pompeos, ai tërhoqi Sh.B.A nga marrëveshja bërthamore e Iranit, një vendim që sot duket edhe më i pamatur, sesa në ditën kur e bëri atë e megjithatë, mbështetësit e tij ungjillorë e konsiderojnë këtë një nga arritjet e tij kryesore.

Për Pompeon dhe aleatët e tij ungjillorë, bombardimi i Trump është më e lartë se diplomacia e Obamës, dhe ata janë ndjerë krenarë pas vrasjes së Sulejmanit duke e vlerësuar atë si një akt i guximshëm balancimi midis luftës dhe paqes. Pas njoftimit të së mërkurës të Trump se SH.B.A. nuk do të hakmerret për sulmet iraniane ndaj caqeve ushtarake amerikane në Irak një ditë më parë, CUFI shkruajti në mbështetje të Trump për përkrahësit se e tij “u kishte bërë të qartë iranianëve se SH.B.A. nuk po kërkon dhe as nuk ka frikë nga konflikti me Irani, “dhe se” për herë të parë në vite, Irani përballet me një lider amerikan që është i gatshëm dhe i aftë t’i qëndrojë përballë Iranit ose të bëjë paqe me Republikën Islamike”.

Pompeo, në karrierën e tij politike përfshin tre periudha në Dhomën e Përfaqësuesve, një qëndrim i shkurtër si drejtori i CIA-s, dhe tani, si diplomati më i lartë i vendit, ka promovuar ndërthurjen e besimit të tij të krishterë me shërbimin e tij publik. Por ai është tallur me akuzat që ungjillorët promovojnë teokracinë. Në një intervistë në Mars 2019 me Rrjetin e transmetimit të Krishterë ndërsa vizitoi Izraelin, Pompeo u pyet nëse Trump “është bërë një njeri i rritur në një kohë të tillë pasi kjo, ashtu si Mbretëresha Esther, për të ndihmuar në shpëtimin e popullit hebre nga kërcënimi iranian?” “Si i krishterë,” Pompeo u përgjigj, “Unë sigurisht besoj se është e mundur”. Disa muaj më vonë, ai i tha Samitit të Uashingtonit të CUFI, “Shumë njerëz kapen me idetë e gabuara që ungjillorët amerikanë duan të imponojnë një teokraci në Amerikë”. Në vend të kësaj, ai tha,” Unë dëshiroj që ata të shqetësohen për marrjen e vërtetë teokratike që ka ndodhur në Iran për katër dekadat e fundit”. Ai përsëriti historinë e njohur Esther dhe më pas falënderoi Zotin për Presidentin Trump si “një mik i palëvizshëm i Izraelit”. “Ne kemi zbatuar fushatën e presionit më të fortë në histori kundër regjimit iranian”, tha Pompeo, “dhe ne nuk kemi mabruar”./Gazetaimpakt/newrepublic/