Vajza turke që stërvit ushtarët rusë theu rekord botëror dhe hyri në Guinness

Osman Delibash (Delibaş), një vajzë turke që jeton në qytetin Odintsovo, afër kryeqytetit të Rusisë, Moskë, ka thyer rekord botëror duke qëndruar në ujë për 1 orë e 4 minuta.

Gjithashtu 26-vjeçarja Delibash, me nënë ruse dhe baba turk, trajnon ushtarët rusë si të mbijetojnë në ujë të ngrirë.

Rekordi i Delibash ka nisur të publikohet edhe në faqen zyrtare të rekordeve Guinness në internet. Delibash zuri vend shumë shpejt në qendër të vëmendjes së opinionit botëror.

Pas këtij suksesi ajo e përshëndeti të gjithë botën duke folur turqisht./ trt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne