Islamofobi

Zbirrot e anti-terrorit kerkojne te heshtin imam Armand Aliun

Imam Armand Aliu i cili me shfaqjet dhe publikimet e tij ka sfiduar shume mite te laicizmin-katolik shqiptar, eshte hale ne sy te ekipeve laik-katolike te katundareve te qeverise Rama. Ata nervozohen kur imam Aliu u apelon muslimaneve qe te mos falen para heroit serbo-malazez Skenderbeu apo qe te mos festojne daten e ndarjes nga Turqia, 28 nentorin. Ne biseden qe imam Aliu ka patur me zbirrot e anti-terrorit ata i kane kujtuar imam Aliut se zbirrot e mbajne ate nen vezhgim dhe duan ti cenojne fjalen e lire. Megjithate imam Aliu nuk eshte trembur nga zbirrot fashiste te cilet duan qe imam Aliu te heshte. Ja komenti i imam Aliut mbi kete incident fashist me bandat anti-islamike te anti-terrorit te qeverise Rama:

Edicioni informativ i dates 16 Dhjetor.

Ne media te ndryshme kur flitet per “ekstremizmin islamik” ne Shqiperi disa here kam degjuar te thuhet se ekstremistat ne Shqiperi po perfitojne nga hapesirat ligjore qe ekzistojne. Pra nuk ju pelqen qe keta “ekstremistat” te jetojne te lire edhe kur nuk i shkelin ligjet e ketij vendi. Para dy tre vitesh ne Shqiperi erdhi nje perfaqesues i larte i policise se Kuvajtit (ne mos gabohem) i cili zhvilloi bisedime me autoritetet shqiptare ne kuadrin e luftes kunder terrorizmit. Ne fund u dhane edhe deklarata per shtypin. Mes te tjerave ministri i jashtem Ditmir Bushati tha: Per ta luftuar këtë fenomen do ti shkelim edhe ligjet. Dhe vertete keshtu ndodhi. Qe nga ajo dite struktura te ketij shteti vazhdojne ti shkelin ligjet dhe ti dhunojne te drejtat e besimtareve muslimane. Procesi i bujshëm i Dosjes se “Xhihadistëve” qe ne castin e arrestimeve ne 11 mars 2014 e deri ne dhenien e vendimit te Gjykates se Apelit ne muajin nentor 2016 u shoqerua me shkelje flagrante te shume neneve te Kodit te Procedures Penale.
Shfrytezimi i hapesirave ligjore nga ana ime ishte gjithashtu shqetesuese per agjentet e antiterrorit. Kete gje ma shprehu njeri prej tyre diten kur u paraqita tek ta dhe me tha:
– Ne e dijmë shume mire se ju lexoni shume per te perfituar nga hapesirat ligjore (nuk me kujtohet fjale per fjale ky fragment). Duke me lenë te kuptoj se kjo atyre nuk i pelqente aspak madje e shikonin pothuajse si shkelje ligji.
I thashe: Nuk lexojme aq shume jo.
Me tha: Jo jo, ju lexoni shume. Pastaj ai me permendi nje shembull per te ma bere me te kuptueshme edhe pse e kuptova shume mire se cfare synonte. Ai me tha: Ti e ke arritur atë sistem (kish per qellim komunizmin) dhe e ke parasysh se cfare ishte kloni.
I thashe se nuk e kisha pare ndonjehere por e dija se cfare ishte.
Me tha: Po ta shkelje klonin, te ekzekutonin. Ndersa ti i je afruar shume here klonit dhe kjo nuk eshte gje e mire per ty.
I thashe: Kufijte jane bere qe mos ti shkelesh. Po e vendose kemben mbi vijen e kufirit, denohesh. Ndersa nese nuk e shkel ska asnje problem.
Me tha: Por kur i afrohesh klonit disa here, demtohesh sepse kloni ka induksion.
I thashe: Profesioni i hoxhes eshte i veshtire. Hoxha eshte si puna e atij çobanit i cili banon te fshati afer kufirit. Ai eshte i detyruar qe ti qendroje prane klonit per mos te lejuar delet qe ta prekin ate.
Pergjigjia ime ishte e qarte edhe pse muslimanet nuk jane si delet. Nese atyre jua merr çobanët dhe i burgos atëherë nuk mund tjua hedhesh fajin çobanëve per dëmet qe mund te shkaktojë kopeja e dalë jashtë kontrollit madje as kopesë nuk mund tja hedhesh fajin per ato dëme nëse ti ishe shkaktari qe mbeten pa çoban.