Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, beson se Izraeli duhet të kthejë miliona dollarë në ndihmë ushtarake në Amerikë, thonë burimet, duke pohuar se ai tashmë e ka diskutuar çështjen me Presidentin amerikan Donald Trump.

Departamenti i Shtetit ka lobuar me Shtëpinë e Bardhë për të bindur Izraelin që të dorëzojë rreth 75 milionë dollarë ndihma që i është dhënë vitin e kaluar, në krye të ndihmës ushtarake që merr çdo vit, sipas Uashingtonit. Administrata e presidentit të atëhershëm Barak Obama u vu nën zjarr vitin e kaluar për përpjekjen për të kufizuar mundësinë e Izraelit për të lobuar në Kongres për më shumë para në rast se shpërthejnë konflikte të reja në Lindjen e Mesme. Kritikët argumentuan se atëherë ishin të nevojshme pagesat shtesë për të financuar disa projekte kryesore ushtarake të Izraelit. Raporti vuri në dukje se shefi i stafit të Tillerson, Margaret Peterlin, kishte këshilluar personalisht zyrtarin e Këshillit Kombëtar të Sigurisë Kombëtare Dina Poëell rreth qëndrimit të sekretarit të DASH.

Ndërsa zëdhënësi i Tillerson i ka mohuar bisedat e tilla, burime brenda administratës i kanë thënë Beacon se Shtëpia e Bardhë kishte bllokuar kërkesën dhe e bëri të qartë se Trump kishte fjalën e fundit për këtë çështje. Sekretari i shtetit shpreson që kërkesa të diskutohet në një takim të Shtëpisë së Bardhë me zyrtarët izraelitë, vuri në dukje raporti. Trump është planifikuar të takohet me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu në Shtëpinë e Bardhë pas disa ditësh. Shtatorin e kaluar, SHBA dhe Izraeli ranë dakord për një paketë të re prej së paku 38 miliard dollarë si ndihmë ushtarake amerikane gjatë një periudhe prej 10 vjetësh. Sipas marrëveshjes, Uashingtoni duhet t’i paguajë Tel Avivit të paktën 3.8 miliardë dollarë ndihma vjetore, nga 3.1 miliardë dollarë në vit sipas marrëveshjes aktuale, e cila skadon në 2018. Izraeli fillimisht kishte kërkuar 4.5 miliardë dollarë në vit. Informacionet mbi planet e Tillerson kanë zemëruar tashmë anëtarët pro-izraelitë në Kongres.

Senatori republikan Tom Cotton i Arkansasit “paralajmëroi fuqishëm Departamentin e Shtetit” këtë javë “se një veprim i tillë nuk do të ishte i mençur dhe do të ftonte konflikte të padëshiruara me Izraelin”, sipas një burimi të lartë të kongresit.

Cotton dhe liderë të tjerë kongresistë kanë frikë se kërkesa do t’i kthejë lidhjet SHBA-Izraelite në epokën e Obamës, ku të dy palët u ndanë në shumë çështje duke filluar nga marrëveshja bërthamore e Iranit me konfliktin izraelito-palestinez, etj. Gjërat janë ngrohur me ardhjen e Trump.

Senatori i Karolinës së Jugut Lindsey Graham, një tjetër republikan, gjithashtu doli kundër marrëveshjes, duke thënë se ai do të siguronte që Izraeli të merrte 75 milionë dollarë shtesë, të cilat u përfshinë në projekt-ligjin e ndarjeve buxhetore të vitit fiskal 2017./ PT

46