Sunday, April 22, 2018

ARTIKUJT E FUNDIT

Erdogan, “Qytetar Nderi” i Pazarit të Ri

Mund të jetë në qendër të kritikave të Perëndimit, që e akuzon se po shkel të drejtat e njeriut në vendin e vet, por...

Shpërthim i fuqishëm në Fier

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Fierit. Mësohet se një sasi eksplozivi e vendosur një automjet tip ‘Benz’ me targa AA270IV në...

Kush është Mbreti Salman i Arabisë Saudite ndaj të cilit u...

Mbreti Salman bin Abdulaziz al-Saud mori fronin pas vdekjes së gjysmë-vëllait të tij, Mbretit Abdullah më 2015. Ai ishte guvernator i provincës së Riadit për...

Arabi Saudite: Një dron mbi pallatin mbretëror shkakton kaos në vend

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar në zonën e pallatit mbretëror të Riadit, kryeqyteti i Arabisë Saudite dhe mbreti Salman u evakuua nga...

Në Deçanin e katolikut Haradinaj, 39,343 janë myslimanë dhe vetem 2...

Një gotë raki në Deçan, nxiti debat të ashpër në shoqëri nëse kosovarët janë mysliman ose katolik. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një...

Si ndikoi Islami në shqiptarizimin e serbëve në Kosovë

Rrëfimi për serbët e islamizuar dhe shqiptarizimi i tyre është një subjekt jo fort i njohur për publikun e gjerë. Ndonëse e diskredituar nga...

Vritet një shkencëtar palestinez në Malajzi, familja fajëson Mosadin

Një shkencëtar palestinez është qëlluar për vdekje nga dy persona në kryeqytetin malajzian, Kuala Lumpur, ndërsa po shkonte në një xhami për namazin e...

Rama ‘kërcënon’ BE-në: Nëse nuk hapen negociatat, njerëzit do të largohen

Në një intervistë për një nga gazetat më të mëdha në Gjermani, ‘Sueddeutsche Zeitung’ kryeministri Edi Rama ka folur për rekomandimin për hapjen e...

‘Veproi drejt’: Dokumenti i CIA-s thotë se Haspel i shkatërroi me...

Agjencia Qendrore e Inteligjencës ka deklasifikuar një shkresë të rëndësishme në lidhje me të dhënat e Gina Haspelit për fshehjen e përdorimit të teknikave...

Qendra amerikane e luftës kundër-terrorizmit lëshon aksidentalisht dokumente që flasin për...

Qendra Fusion në Uashington, një qendër e luftës kundër-terrorizmit me shumë agjenci, lëshoi aksidentalisht këtë javë disa dokumente të mistershme mbi efektet në kontrollin...

Dalin festimet e Gjiknurit tek kompania e karburanteve “Gulf” me Besnik...

Qytetarëve të mashtruar nga kompania GULF me tollonat e karburanteve nuk kanë dëgjuar asnjë reagim nga qeveria këto ditë. Qoftë për t’i dalë në...

U skualifikua padrejtësisht nga gara, boksieri shqiptar tenton vetëgjyqësinë në ring

Boksieri shqiptar goditi me kokë kundërshtarin në mënyrë të pavullnetshme në raundin e dytë, duke bërë që Schwarz të binte në tokë dhe të...

Shpërthim në një restaurant në veri

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar para pak minutash në restorantin “Simonida”. Restoranti gjendet në rrugën Mitrovicë-Leposaviq, ndërsa afër tij është edhe një pompë e...

Mashtrimi 5 milion eurosh/ Zbulohet kush qëndron pas kompanisë “Gulf”

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon publikimin e mesazheve të qytetarëve dixhital, në profilin e tij në rrjetet sociale. Pasditen e sotme, Berisha ka publikuar mesazhin e...

Debatet për deputetin gjerman/ Doris Pack “shuplakë” të fortë Ramës,...

Deklarata e kryeministrit Rama në drejtim të Kryetarit te Komisionit të Çështjeve të BE-s në Bundestagun gjerman, Gunther Krichbaum ka sjellë reagime të shumta,...

Makron mbron shitjet franceze të armëve në Arabinë Saudite

Kryetari Emmanuel Macron mbronte shitjet e armëve franceze në koalicionin e udhëhequr nga Sauditët që luftonin në Jemen. "Në mes tani dhe verës do...

Mbi 19.000 militantë të Daesh-it u vranë përgjatë Irakut në 3...

Më shumë se 19,000 militantë të Daesh-it u vranë gjatë tri vjetëve gjatë betejave çlirimtare në Irak, njoftoi të hënën policia federale e Irakut. "Deri...

Protestë edhe në Dibër për TVSH, tregtarëve i bashkohen edhe fermerët

Qindra biznesmenë, fermerë dhe blegtorë protestuan përpara Prefekturës së Dibrës. Ata i bënë thirrje Qeverisë të tërheqë vendimin për vendosjen e TVSH-s për biznesin...

Ministri turk: Greqia është kthyer gati në qendër grumbullimi të kriminelëve

Ministri turk i Drejtësisë, Abdulhamit Gul, deklaroi të shtunën se Greqia është kthyer gati në qendër grumbullimi të kriminelëve. Abdulhamit Gul i dërgoi një letër...

Qendra për luftimin e ekstremizmit në Arabinë Saudite pret kardinalin katolik...

Qendra Etidal kundër ekstremizmit në Arabinë Saudite priti kardinalin francez Jean-Louis Tauran, njoftuan autoritetet. Kjo për mbretërinë ultra-konservatore sunite të cilën princi i kurorës...

Operacioni me flamur të rremë kundrejt Sirisë po përgatit terrenin për...

Ndoshta do të fillojë si një sulm i kufizuar, siç ndodhi në vitin 2017 (ky artikull është shkruar një natë përpara sulmeve konkrete të...

Maqedoni – Zaev: Athina dhe Shkupi më pranë se kurrë një...

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, u shpreh i bindur se vendi i tij nuk kishte qenë kurrë kaq pranë një zgjidhjeje të konfliktit me Greqinë...

Myftiu i Rusisë: Vendet perëndimore janë duke ndarë Botën Islame...

Muslimanët e Rusisë dënojnë çfarëdo veprim ushtarak jashtë ligjeve ndërkombëtare, tha Ravin Einoddin në një takim me ambasadorin e Iranit në Rusi, Mehdi Sanayee. Vendet...

Sheikët arabe preferojnë frutat shqiptare / Shqipëria siguron eksportin e mollëve...

Sot, harta e eksportit të mollëve shqiptare njeh një dimension të ri suksesi. Pas vendeve të Ballkanit, Europës dhe Egjiptit, edhe tregjet e Arabisë...

Publicisti dhe shkrimtari i njohur: Haradinaj është një hiç, një palaço...

Vazhdojnë reagimet e personaliteteve të shquar në mbarë trojet shqiptare kundër deklaratave fyese ndaj komunitetit Musliman të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Ndër të...

BE reagon kundër Izraelit për vrasjet e protestuesve të paarmatosur palestinezë

Bashkimi Europian (BE) reagoi ndaj vrasjes së një fëmije 15 vjeçar palestinez që u qëllua nga ushtarët izraelitë gjatë një proteste paqësore të zhvilluar...

Myslimanët në Tetovë përkujtojnë Ditëlindjen e Profetit Muhamed

Me rastin e shënimit të Ditëlindjes së Pejgamberit a.s.,  Medreseja Isa Beu -paralelja e vajzave në Tetovë , ka organizuar ekspozitës “ Artet e...

Vritet ish ministri i mbrojtjes i Turqisë, sulmuesi i pret fytin...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Stamboll, nga e cila ka mbetur i vdekur ish-ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Ercan Vuralhan. Ai u ther...

Mbrojtja detare shqiptare do stervise zhytesat e marines maqedonase

Nga Gjergj Thanasi Qoftë në kohën e Zogut, qoftë në kohën e Dullës, mbrojtja e Atdheut konsiderohej si dicka tepër serioze dhe me rëndësi të...

“Tani është Partia Monokratike”, zbardhet debati me tone të larta Imami-Basha

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka miratuar pas katër orë debatesh draft-statutin, që do t’i përcillet Kuvendit Kombëtar të PD-së, i cili do të...

Profesionet e lira, të gjitha në sistem TVSH-je, pavarësisht nga xhiroja

Një Vendim i ri i Këshillit të Ministrave ka përcaktuar dje se kufiri minimal i regjistrimit për TVSH-në për personat e tatueshëm, që ofrojnë...

Mediat serbe tallen keq me intervistën e Ramushit për kanalin serb...

Mediat në Serbi po vazhdojnë një fushatë talljeje me intervistën e kryeministrit te Kosovës, Ramush Haradinaj. Së fundmi kanali sputnik.rs ka përgatitur një video...

Berat/ Hyjnë të vjedhin naftë, njëri nga autorët mbetet i plagosur,...

Tentuan të vidhnin naftë në makineritë e gazsjellësit, roja plagos me armë gjahu  një nga autorët. Policia e Beratit arrestoi në flagrancë dy autorët...

Pogradeci (jo)turistik, liqeni e rrugët “mbyten” nga mbetjet urbane

Pogradeci është një prej pikave turistike më të vizituara të fundjavës, ku pushuesit zgjedhin të qetësohen mes kaltërsisë së liqenit, peizazhit piktoresk dhe gatimeve...
video

IMPAKT 108 – Ja sesi varferia po i vret shqiptaret

Varferia e regjimit te sotem po i vret shqiptaret. Ne emisionin me poshte Lin Zmaili tregon sesi i ka vdekur vajza e tij dhe...

ME TE LEXUARAT E JAVES

ME TE LEXUARA