Bota

Bolton, i fiksuar për luftë me Rusinë, Iranin dhe Sirinë

Këshilltari i ri i Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Bolton, është i obsesionuar me luftën kundër Rusisë, Sirisë dhe Iranit, thekson një akademik amerikan, duke vënë në dukje se ish i dërguari i SHBA në OKB po kërkon në mënyrë aktive mënyra të reja për të shkaktuar një konfrontim ushtarak.

James Petras, një profesor i sociologjisë në Universitetin Binghamton në Binghamton të Nju Jorkut, i bëri deklaratat duke diskutuar iniciativën e Boltonit për të krijuar një koalicion të forcave ushtarake arabe në Siri për të mundësuar një tërheqje amerikane nga Siria. Ideja e krijimit të një force arabe, u përhap kohët e fundit, pasi Donald Trump deklaroi më parë këtë muaj se ai donte që trupat amerikane të largoheshin nga Siria “shumë shpejt” dhe që vendet e tjera “të kujdeseshin për të”. ” Shumë debate, diskutime dhe polemika po ndodhin në administratën Trump, në thelb midis fraksionit më militarist dhe luftënxitës të udhëhequr nga John Bolton, i cili kurrë nuk ka hedhur poshtë mundësinë për të bombarduar një vend apo për t’u angazhuar në luftë, i cili është një apologjist famëkeq sionist dhe i cili po shkon drejt një konfrontimi midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë … drejt agresionit kundër Sirisë, kundër Iranit dhe ndaj çdo vendi që ka një politikë të jashtme të pavarur, ” tha James Petras. Sipas akademikut, Bolton kishte dështuar të bindte udhëheqjen amerikane në thellimin e ndërhyrjes ushtarake të SHBA në Siri. Kështu që tani po kërkon mënyra të reja për të arritur këtë qëllim. “Bolton ka ndryshuar kontekstin për ndërhyrjen e SHBA-ve, duke shpresuar që të rekrutojë satelitët e Lindjes së Mesme të Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjiptin, Jordaninë, etj”, argumentoi Petras.

“Problemi, megjithatë, është se asnjëri prej këtyre aleatëve nuk është në gjendje të ndihmojë Boltonin dhe Uashingtonin me planet e tyre kundër Sirisë. “Presidenti Abdel Fattah el-Sisi në Egjipt është një diktator ushtarak, Arabia Saudite është padyshim një nga shkelësit më të këqij të të drejtave të njeriut në botë dhe Jordania asnjëherë nuk ka pasur zgjedhje të lira, as edhe Emiratet! “shpjegoi akademiku amerikan. “Pra, unë mendoj se, në thelb, kjo pozitë që Bolton ka miratuar është një pozitë ekstreme, por ky është një qëndrim jashtëzakonisht i rrezikshëm për administratën Trump dhe unë mendoj se iniciativa e Bolton nuk mund të ketë ndonjë rëndësi për sa i përket politikës së jashtme të SHBA-ve”, përfundoi James Petras./ PT