E ardhmja e njerëzimit varet nga marrëdhëniet Kinë-SHBA – Xi

Bota është mjaft e madhe që Pekini dhe Uashingtoni të përparojnë, thotë udhëheqësi kinez

Marrëdhëniet e qëndrueshme midis Kinës dhe SHBA-së janë jetike për komunitetin ndërkombëtar, i cili nuk dëshiron të zgjedhë anë midis dy vendeve, tha presidenti kinez Xi Jinping gjatë një takimi me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken të hënën në Pekin.

“Planeti Tokë është mjaft i madh për të akomoduar zhvillimin përkatës dhe prosperitetin e përbashkët të Kinës dhe SHBA-së”, tha Xi për Blinken, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme kineze.

Udhëheqësi kinez tha se bota është e interesuar për lidhjet “përgjithësisht të qëndrueshme” midis Pekinit dhe Uashingtonit, sepse “nëse të dy vendet mund të gjejnë mënyrën e duhur për t’u marrë vesh, varet për të ardhmen dhe fatin e njerëzimit”.

Komuniteti ndërkombëtar pret që Kina dhe SHBA “të bashkëjetojnë në paqe dhe të kenë marrëdhënie miqësore dhe bashkëpunuese” dhe nuk dëshiron të zgjedhë palët në rast konflikti, tha Xi.

Presidenti kinez argumentoi se konkurrenca me Pekinin nuk do ta ndihmonte Uashingtonin për të zgjidhur problemet e brendshme të Amerikës ose sfidat me të cilat përballet bota aktualisht. “Kina respekton interesat e SHBA-së dhe nuk kërkon të sfidojë apo zhvendosë SHBA-në”, theksoi Xi, duke shtuar se Pekini pret të njëjtën qasje nga administrata Biden.

Xi u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të adoptojnë një qëndrim racional dhe pragmatik ndaj Kinës dhe të punojnë së bashku për përmirësimin e lidhjeve dhe për ta bërë situatën globale më të qëndrueshme.

Ministria e Jashtme kineze tha se Blinken e kishte siguruar Xi-n gjatë bisedës së tyre 35-minutëshe se SHBA nuk kërkon konflikt ose një luftë të re të ftohtë me Pekinin dhe nuk ka ndërmend të përpiqet të ndryshojë sistemin politik të Kinës.

Uashingtoni pret të vazhdojë angazhimin e nivelit të lartë me Pekinin, duke mbajtur linjat e komunikimit të hapura dhe duke menaxhuar dallimet me përgjegjësi, tha diplomati i lartë amerikan, sipas deklaratës kineze.

Blinken është sekretari i parë i shtetit që takohet me Xi-n që nga viti 2018. Fillimisht ai ishte planifikuar të mbërrinte në Pekin në fillim të shkurtit, por udhëtimi u shty për shkak të të ashtuquajturit skandali i “tulumbaceve spiune”. Shtetet e Bashkuara pretenduan se kishin rrëzuar një avion mbikëqyrës kinez mbi territorin e saj, ndërsa Kina këmbënguli se objekti ishte një balonë moti që kishte humbur në hapësirën ajrore amerikane aksidentalisht./RT/GazetaImpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne