Fotografitë: SH.B.A dërgon bomba bërthamorë në Evropë dhe në misionet e Sinkronizuara e Ndalimit Strategjik në Paqësor

Nga: Morgan Artyukhina

Në shfaqjen e fuqisë së tij të fundit mes pandemisë COVID-19, SHBA dërguan bomba B-52 shkatërruese dhe B-2 në misione të njëkohshme në Evropë dhe Paqësor, ndërsa Lancers B-1B vazhdojnë të stërviten në Detet e Kinës Lindore dhe Jugore . Pa asnjë shenjë paralajmëruese si për ironi, të njëjtat punë arizanale janë duke u përdorur në shtëpi për të bërë haraç ndaj punonjësve të kujdesit shëndetësor.

“Shtrirja Globale”

Më 7 maj, gjithsej gjashtë sulmues B-2 dhe aeroplanë bombardues B-52 u dërguan nga bazat ajrore të SH.B.A. në zonat e Komandës Evropiane dhe Indo-Paqësorit në atë që Komanda Strategjike e SHBA (STRATCOM) e quajti një demonstrim të “gatishmërisë dhe shtrirjes globale arritjen e bombave të saj strategjike me rreze të gjatë”.

Sipas një njoftimi nga STRATCOM, dy sulmues B-2 nga Baza e Forcave Ajrore të Whiteman në Misuri, dy avionë luftarakë B-52H nga Baza e Forcave Ajrore Minota të Dakotës së Veriut dhe dy B-52H nga Baza e Forcës Ajrore Barksdale të Luizianës së bashku përbënin ushtrimin e planifikuar të Komandës nuk tregoi se cilët avionë shkuan në cilën shfaqje, ose ku në zonat e Komandës Evropiane ose Indo-Paqësorit të përgjegjësive që udhëtonin aeroplanët.

“Ky punësim dinamik i bombarduesve me rreze të gjatë të USSTRATCOM dhe aeroplanët mbështetës shfaqën aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të kryer një pengesë strategjike të sinkronizuar kudo në botë me një forcë gati, vdekjeprurëse”, tha STRATCOM. “Megjithë shpërthimin e vazhdueshëm të COVID-19, ne jemi të përkushtuar për misionin tonë në të gjitha fushat (ajrin, detin, tokën, hapësirën, kibernetikën) dhe gatishmërinë e aleatëve dhe partnerëve tanë”.

Zakonisht quhet thjesht bombardues i fshehur, silueta e krahut të zi fluturues B-2 është i pakuptueshëm, dhe reputacioni i B-52 për paketimin e ngarkesave të pabesueshme të bombave që nga lufta e SHBA në Vietnam është e pashembullt. Të dy avionët janë të certifikuar për të kryer sulme me armë nukleare.

Lancers stërviten afër ujërave kineze

Një ditë më parë, dy Lancers B-1B, një bombardues strategjik supersonik i dizejnuar për sulme bërthamore me shpejtësi të lartë, por tani i modifikuar për të gjuajtur raketa me rreze të gjata, të drejtuar në Detin e Kinës së Jugut. Avionët janë dy nga katër Lancers të vendosur në fillim të këtij muaji në bazën e Forcave Ajrore Andersen në Guam në Detin Filipine, pas një përballje në afërsi të Ishujve Paracel që panë anijet luftarake kineze që nxjerrin një shkatërrues amerikan nga zona.

Forcat Ajrore të Paqësorit Amerikan (PACAF) e përshkroi misionin e tyre si “pengim strategjik … për të forcuar rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla në rajonin e Indo-Paqësorit”, një eufemizëm i Pentagonit për zgjerimin e qëndrueshëm të fuqisë dhe ndikimit të Kinës në mënyra që dëmtojnë hegjemoninë botërore të Uashingtonit, pozicion i vendosur pas përfundimit të Luftës së Ftohtë.

NJë zemërim i veçantë është hedhur në pretendimet territoriale të Kinës në Detin e Kinës së Jugut, të cilat SHBA dhe aleatët e saj rregullisht dhe mosrespektimi i dukshëm duke kryer Liritë e Operacioneve të Lundrimit (FONOP) dhe lundrimit nëpër ujërat e pretenduara të Pekinit. Pesë kombe të tjera kanë pretendime në rrjedhën ujore që mbivendosin Kinën, dhe SHBA refuzojnë të njohin ishujt e rikuperuar nga deti si territor të ligjshëm.

Të martën, PACAF njoftoi një stërvitje të dytë të Lancerit në lidhje me asetet e Forcës Ajrore Japoneze Vetë-Mbrojtëse në Detin e Kinës Lindore, ku Kina pretendon ishujt Senkaku të kontrolluar nga Japonezët, dhe afër Tajvanit, të cilin Pekini e konsideron si një provincë rebele dhe që merr ndihma ushtarake nga Uashingtoni për të ruajtur autonominë e saj.

Vetëm Misioni i fundit i Globetrottingut Ushtar i përhershëm

Fluturimet janë pjesë e asaj që Pentagoni e quan modelin e saj të ri ” dinamika e përdorimit të forcës “, një zhvendosje e dislokimeve të rregullta të forcave të krijuara për të mbajtur kundërshtarët amerikanë në gishtat e këmbëve. Ashtu si misioni STRATCOM i së enjtes, fluturimet kanë për qëllim të tregojnë “parashikueshmëri strategjike me praninë e vazhdueshme të bombarduesve”, në përputhje me zhvendosjen e administratës Trump drejt “konkurrencës strategjike ndër-shtetërore” me Rusinë dhe Kinën.Sidoqoftë, këto misione janë larg nga të qenurit të vetme. Uashingtoni ka dërguar Lancers në disa misione të gjata javëve të fundit, duke fluturuar nga Dakota e Jugut për në vendet në brigjet e Rusisë, Kinës dhe Republikës Popullore Demokratike të Koresë për t’u stërvitur me vendet partnere përfshirë Japoninë, Danimarkën dhe Estoninë.

Të njëjtët bombardues të përdorur për të paguar punonjësit shëndetësorë

Në një kthesë të mprehtë në ironi, të njëjtët bombardues që po përdoren për të frikësuar armiqtë e Uashingtonit dhe forcën ushtarake të projektit po përdoren gjithashtu në ngjarjet e fluturimit në të gjithë vendin për të shprehur “pagimin” për profesionistët e kujdesit shëndetësor duke vënë jetën e tyre në rrezik për të trajtuar viktimat e COVID -19, pandemicë së koronavirusit që ka vrarë më shumë se 80,000 amerikanë.

Ndërsa Angels Blue of Navy’s US dhe Ekipet e Performancës të Forcave Ajrore të Thunderbirds të SH.B.A.-së kanë bërë fluturimet më të shpeshta të profilit të lartë, një sërë avionësh të tjerë ushtarakë po përdoren gjithashtu. Mbi Baton Rouge dhe New Orleans të Luizianës, dy B-52 shoqëruan dy F-15 në një fluturim.

Lancers B-1B janë dërguar në fluturime në Dakota e Jugut dhe Texas, dhe një B-2 u shfaq mbi St. Louis, Misuri, dhe Springfield, Illinois, në një fluturim. Instituti Quincy Përgjegjës për Artizanatin raportoi se fluturimet “kushtonin rreth 60,000 dollarë në orë, afërsisht të njëjtin çmim si 60,000 maska ​​N-95 ose 20,000 prej disa komploteve të provës COVID-19. Punonjësit e shëndetësisë duhet të jenë shumë mirënjohës ”.

Nëse nuk do të ishin aq të këqija, Departamenti i Forcave Ajrore ka marrë përsipër t’i quajë ngjarjet e fluturimit “Operacioni American Resolve”, të ngjashëm me emrin e Pentagonit për luftën amerikane në Irak dhe Siri, i njohur si “Operacioni Zgjidhja e natyrshme”.

Sidoqoftë, edhe vetë pandemia tani është duke u armatosur kundër Kinës për përfundimin e politikës së jashtme amerikane. Siç ka raportuar Sputnik, shifrat në të gjithë administratën e Trump, përfshirë vetë presidentin, gjithnjë e më shumë po qëndrojnë drejt “mbajtjes së përgjegjësisë nga Kina” për shpërthimin e COVID-19, duke pretenduar se Pekini orkestroi me qëllim një pandemi globale dhe rrëzimin e ekonomisë amerikane, madje qarkullon ideja që shkencëtarët kinezë krijuan virusin në një laborator armësh. Drejtori i Politikës së Tregtisë në Shtëpinë e Bardhë Peter Navarro, deklaratat e të cilit përfshijnë “Vdekjen nga Kina” dhe “Luftërat që vijnë nga Kina”, kohët e fundit ka treguar se tarifat hakmarrëse mund të vijnë së shpejti./Gazetaimpakt/ sputniknews/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne