Bota

Gjermania kërkon më shumë presione ndaj Turqisë

Kërkesat për rivendosjen e dënimit me vdekje në Turqi, sinjalizojnë fundin e marrëdhënieve ekzistuese midis Ankarasë dhe Evropës, tha ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Sigmar Gabriel.

“Deklaratat e përsëritura për rivendosjen e dënimit me vdekje janë fundi i marrëdhënieve ekzistuese midis Evropës dhe Turqisë. Është mjaft e qartë, “theksoi Gabrieli. “Problemi kryesor është se Turqia është larg nga demokracia,” tha Gabriel në një intervistë me revistën Stern, duke shtuar se “atje janë të burgosur njerëz të pafajshëm”. Ministri vuri në dukje goditjet ndaj medias dhe fshesën e gjerë në radhët e policisë dhe gjyqësorit turk, pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit. Në muajin prill, Turqia ndërroi ndryshimet kushtetuese me akuza të forta për manipulim të rezultatit në favor të qeverisë. Referendumi i dha kompetenca të mëdha presidentit Rexhep Tajip Erdogan, duke e kthyer Turqinë në Republikë Presidenciale. Pas fitores, Erdogan shpesh foli për vendosjen e dënimit me vdekje për të ndëshkuar komplotistët siç i quan ai dhe për të rivendosur rendin. Pas arrestimit të aktivistit gjerman për të drejtat e njeriut Peter Steudtner në mes të korrikut, Gabriel paralajmëroi se Berlini do të rivlerësojë politikat e saj ekonomike dhe programet e investimeve në lidhje me Ankaranë. Tensioni midis të dy vendeve filloi pasi Gjermania ofroi azil ndaj oficerëve turq, të cilët Ankara-ja dyshonte për pjesëmarrje në grushtin e shtetit 2016./ PT

OPINIONE