Hezbollah thotë se ka rrëzuar dronin izraelit në Libanin jugor

Grupi Hezbollah i Libanit thotë se ka rrëzuar një dron izraelit në Libanin jugor pranë kufirit me Izraelin.

Grupi i mbështetur nga Irani “rrezoi një dron izraelit që hyri në hapësirën ajrore libaneze, afër Zibqin në jug”, thane ata ne nje deklaratë.

Ushtria izraelite tha se një nga dronët e saj “ra në territorin libanez gjatë aktivitetit rutinë” dhe se nuk kishte “asnjë rrezik” të fshirjes së të dhënave prej tij, sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Incidenti vjen pas javësh tensionesh përgjatë kufirit Liban-Izrael, kryesisht në një zonë të diskutueshme të njohur si Fermat Shebaa.

Në fillim të këtij muaji, ushtarët izraelitë përdorën gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit libanezë që goditën me gurë trupat përgjatë kufirit. Disa nga demonstruesit dhe trupat libaneze kishin probleme me frymëmarrjen.

Protesta u zhvillua në skajin e kodrave Kfar Chouba, për të cilat Bejruti thotë se është tokë libaneze e pushtuar nga Izraeli.

Kodrat dhe fermat e afërta Shebaa u pushtuan nga Izraeli gjatë luftës së vitit 1967 dhe u pretenduan nga Libani.

Mediat izraelite raportuan në fillim të këtij muaji se Hezbollahu kishte ngritur dy tenda atje “në territorin izraelit”. Nuk kishte asnjë koment nga Hezbollahu.

Hezbollahu kreu stërvitje ushtarake pranë kufirit jugor të vendit me Izraelin në maj në një shfaqje të fuqisë së tij ushtarake.

Izraeli dhe Hezbollahu luftuan një luftë mujore në Liban në vitin 2006. Hezbollahu në të kaluarën ka pretenduar se ka rrëzuar dronët izraelitë, ndërsa ushtria izraelite ka pretenduar se ka rrëzuar dronët e Hezbollahut./Albanianpost

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne