Ish-analisti i CIA-s: SHBA-të janë përgjegjëse për gjenocidin në Gaza duke fuqizuar Netanyahun

Nga: Anatoly Dontsov

Presidenti i SHBA Joe Biden i bindet plotësisht kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, duke miratuar gjenocidin e palestinezëve në Rripin e Gazës, theksoi Raymond McGovern, një ish-oficer i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) dhe një aktivist politik.
McGovern tha për Sputnik se SHBA-ja ka mundësuar gjenocidin e palestinezëve duke ndarë gjithnjë e më shumë ndihmë për Izraelin. Sipas aktivistit politik, Izraeli nuk do të mund të fillonte gjenocidin nëse nuk do të kishte qenë ndihma e SHBA-së.
Në të njëjtën kohë, qeveria izraelite as që është përpjekur të mbulojë qëllimet e tyre gjenocidale. Përkundrazi, izraeliti shpalli bllokadën e plotë të Rripit të Gazës, duke ndërprerë furnizimin me ujë, ushqim dhe energji elektrike, gjë që tregon qëllimet e vërteta dhe plotësisht të demaskuara të operacionit tokësor izraelit, por SHBA-ja ende i mbështet ato, theksoi McGovern.
“Ajo që njerëzit duan është t’i jepet fund rastit  të gjenocidit që ne po mundësojmë si qeveri amerikane. Izraeli nuk mund t’i bënte këto gjëra, nuk mund të përfshihej në gjenocid. Le të themi se fjala është e përcaktuar shumë qartë në të drejtën ndërkombëtare, dhe  udhëheqësit izraelite na kanë bërë nderin duke thënë, po, ne po ndërpresim ujin, po ndërpresim ushqimin, po ndërpresim furnizimet me energji. Po, kjo është ajo që do të bëjmë. Do të rrafshojmë vendin”, theksoi McGovern.

Ish-oficeri i CIA-s përshkroi disa arsye pse Uashingtoni e mbështet gjenocidin, duke renditur lobin izraelit dhe aftësitë mendore të kufizuara të Bidenit ndër më të rëndësishmet. Aktivisti politik saktësoi se SHBA-ja përpiqet me dëshpërim të imponojë vullnetin e saj në të gjithë botën, por kohët kanë ndryshuar dhe po ashtu edhe bota që nuk e sheh më Uashingtonin si lider. Megjithatë, duket se askush nuk i tha Bidenit për gjendjen aktuale të punëve në arenën globale, tha McGovern. Ai shtoi se të kesh një president të paaftë për të kuptuar realitetin e ri, me të vërtetë nuk sjell asgjë të mirë për vendin.
“A po e mbështet SHBA-ja Izraelin? Pse? Për shkak të lobit izraelit. Për shkak të parave. Tregtia e armëve. Sepse Kongresi ka zgjedhur plotësisht. Dhe ju nuk mund të zgjidheni në Kongres pa mbështetjen e lobit dhe sepse presidenti Ai po jeton në vitet 1980 ose 70 ose 60. Dhe artikulli i tij i fundit tregon se ai po jeton në një botë ëndrrash, në një botë që ai mendon se Shtetet e Bashkuara mund ta udhëheqin dhe duhet ta udhëheqin dhe të gjithë të tjerët duhet t’i kushtojnë vëmendje dhe bindjuni SHBA-së. Është vërtet çmenduri, do të na futë në telashe”, sqaroi aktivisti politik.

Ndërsa presidenti është jashtë elementit të tij, ekipi i tij kontrollon politikën amerikane, duke u përpjekur të qeverisë botën, argumenton ish-zyrtari i CIA-s. McGovern etiketoi Sekretarin e Shtetit të SHBA-së Antony Blinken, Zëvendës Sekretaren në detyrë Victoria Nuland dhe Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan si sionist. Sipas McGovern, zyrtarët personalisht janë të interesuar të sigurojnë mbështetjen e lobit izraelit (pra gjenocidi i palestinezëve) për të mbetur në pushtet dhe për të shmangur ndjekjen penale.
Ai mendon se djali i presidentit, Hunter Biden, nuk është i vetmi që dyshohet se është fajtor për krime, me Blinken dhe Sullivan aspak të pafajshëm.
“Por në moshën 81-vjeçare, ai nuk është me të. Pra, kush po e drejton këtë shfaqje? Sionistë. Sionistë të pastër, të thjeshtë si Blinken, si Nuland, si Jacob Sullivan. Ata po drejtojnë shfaqjen dhe ata me të vërtetë kanë një aksion personal në këtë sepse nëse ata të dalin të njollosur në lidhje me Lindjen e Mesme ose më keq akoma në lidhje me Ukrainën, ata do të jenë personalisht përgjegjës për humbjen e zgjedhjeve dhe më pas ndoshta edhe për humbjen e lirisë së tyre, pasi gjykatat tani kanë prova të shumta për ryshfet dhe gjithçka tjetër, jo vetëm kundër Hunter, por kundër Joe dhe krimeve të tjera po aq të rënda, kundër Blinken dhe kundër Sullivan në 2016 dhe 2020, “tha McGovern.

Duke kontribuar në gjenocidin e vazhdueshëm, media nuk bën thirrje për asgjë tjetër veçse një pauzë humanitare, e cila është absurde dhe e urryer në situatën aktuale, theksoi McGovern. Nuk ka alternativë ndaj armëpushimit që është e nevojshme për të ndaluar gjakderdhjen. Megjithatë, Biden ka lënë qëllimisht një armëpushim jashtë fotografisë dy herë, theksoi ish-oficeri i CIA-s.
“Pra, çfarë po dëgjojmë në media tani? Epo, tani duhet të kemi një pauzë humanitare dhe pastaj një armëpushim, ki parasysh. Vetëm një pauzë humanitare. Tani, bashkojini ato fraza. Ne kemi nevojë për një pauzë humanitare në gjenocid. Me fjalë të tjera, katër orë në ditë, do të lëmë disa kamionë dhe disa për ushqim dhe pastaj do të kthehemi në gjenocid, më jepni një pushim. Nuk ka pauzë humanitare dhe gjenocid. Armëpushimi, po, armëpushimi Dhe Biden shprehimisht përjashton një armëpushim dy herë. Dhe unë vë bast se ai ka shkruar me mençuri dje për Washington Post”, theksoi McGovern.

I pyetur nëse veprimet izraelite përbëjnë gjenocid apo spastrim etnik, aktivisti politik deklaroi se janë të dyja, dhe fajin e ka SHBA-ja.
“Është gjenocid si dhe spastrim etnik. Ka një dallim të hollë midis të dyjave dhe ligjit ndërkombëtar. Por thelbi është se Shtetet e Bashkuara po armatosin Izraelin, po financojnë Izraelin, po qëndrojnë 100% me Izraelin. Nëse SHBA-të thonë ndaloni, Bibi Netanyahu do të ndalonte të nesërmen”, theksoi ish-zyrtari i CIA-s.

Më tej, ish-agjenti i CIA-s zmbrapset nga qeveria e saj për të cilën ai shërbeu, pasi ajo po mbështet hapur gjenocidin.
“Nëse do të thosha pak i zemëruar, nuk e kisha menduar kurrë se do të isha pjesë e një vendi që mundëson gjenocid të hapur, të reklamuar si të tillë nga vetë liderët izraelitë, duke thënë se ata ndërpresin ujin, ata ndërpresin ushqimin, ata do të ndërpresin. benzinë dhe lëndë djegëse të tjera”, tha McGovern.

Aktivisti politik u kujtoi të pranishmëve historinë e konfliktit që daton nga komuniteti palestinez shekullor që jetonte në atë territor. Të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, populli palestinez ka jetuar që atëherë pa asnjë shtet.
“Dua të them, si mund të flasim me pasion, mirë, ju e dini, ndoshta ata thjesht janë zhvendosur, ndoshta nuk janë vrarë. Zoti im, fatura për këdo që hyri me makinë, u dëbua nga shtëpitë e tyre dhe, ju e dini. Këta janë pasardhësit e 750,000 palestinezëve që u dëbuan nga vendi ku jetuan për shekuj në vitin 1948”, sqaroi ish-zyrtari i CIA-s.

McGovern ndau përvojën e tij personale të dëshmitarit të “festimit të madh kur Izraeli fitoi shtetin e tij”, por thekson se askush nuk po fliste për palestinezët që kanë luftuar për të mbijetuar pa shtëpi. Kështu, ish-agjenti i CIA-s zbulon një çështje tjetër që gjymton shoqërinë amerikane, e cila është media e njëanshme e kontrolluar nga shteti.
“Kishte një festë të madhe kur Izraeli fitoi shtetin e vet. Unë isha nëntë vjeç. Askush nuk më tha se atje kishte njerëz të quajtur palestinezë, jo vetëm për shekuj, por për mijëvjeçarë. Mirë. Pra, kjo është trashëgimia e gjithë kësaj. Njerëzit në Gaza, pasardhës të atyre njerëzve, shumica prej tyre. Dhe tani ata po vuajnë një Nakba të dytë, që është fjala arabe për katastrofën. Dhe ne jemi përgjegjës për të, sepse po ia mundësojmë Netanyahut për shumë arsye”, theksoi analisti.

Sa i përket trupave amerikane të vendosura në vendet fqinje, McGovern pret që ato të zhduken nga aktorët rajonalë që nuk duan të mbajnë nënën për gjenocidin e vazhdueshëm në Rripin e Gazës.
“Pra, ju e dini, do të jetë shumë keq sepse arabët, turqit dhe iranianët, ata nuk do të durojnë më shumë nga kjo nëse do të ketë një nivelim të Gazës jugore. Unë pres plotësisht trupat amerikane në Siri, meqë ra fjala, të paftuara, trupat amerikane në Irak u pajtuan disi nga qeveria irakiane. Ata do të vriten dhe më pas Bidenit do t’i duhet të kuptojë se çfarë bëmë pas”, vuri në dukje ish-oficeri i CIA-s.

I pyetur se si ndodhi që Joe Biden nuk u pajtua me Benjamin Netanyahun për qeverinë e Rripit të Gazës pas përfundimit të armiqësive me SHBA-në për të mbështetur Autoritetin Palestinez, por jo për pushtetin izraelit, analisti politik e hodhi poshtë si retorikë. McGovern theksoi se administrata e Bidenit i bindet absolutisht Netanyahut.
“Retorikë. Kjo është e gjitha retorikë. Biden do të bëjë atë që Netanyahu u thotë të bëjnë. Kjo është e qartë. Kur ndodhi kjo gjë, kur Hamasi sulmoi Izraelin, dy ditë më vonë, Bibi thërret Biden dhe i tha, kam nevojë që të vish këtu menjëherë. Biden hipi në një aeroplan atë mbrëmje dhe mbërrin atje, premton mbështetje të plotë. Është njësoj si e përmendur pa dashje Netanyahu në ajër. Është çmenduri. Kjo 80%. Është absurde. Epo, është absurde, por është realitet”, pohoi ish-zyrtari i CIA-s. /Sputnik/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne