Jokowi takohet me fenomenin boteror te këngës Putri Ariani, qeveria ofron bursë

XhAKARTA (The Straits Times/Asia News Network): Sensacioni indonezian i këngës Putri Ariani u takua me Presidentin Joko Widodo në Pallatin Shtetëror në Xhakarta të mërkurën (14 qershor), duke marrë fjalë inkurajimi dhe nje shume parash përpara raundeve të ardhshme të America’s Got Talent reality show që ajo do të konkurrojë.

Putri, e cila është e verbër, bëri bujë javën e kaluar pasi fitoi Golden Buzzer nga krijuesi dhe gjyqtari i shfaqjes Simon Cowell gjatë një audicioni në Shtetet e Bashkuara. Kjo i lejon asaj të anashkalojë disa raunde të konkursit.

Tre video të Putri dhe Widodo, ose Jokowi siç njihet zakonisht, janë postuar në faqen e tij në Instagram. Dy video të tjera të takimit janë hedhur në kanalin e tij në YouTube.

“Unë dhe të gjithë  Indonezianet do të mbështesim Putri në konkursin America’s Got Talent 2023, në të cilin ajo do të marrë pjesë në gusht,” tha Widodo në një mbishkrim të një prej postimeve në Instagram.

17-vjeçarja, e cila vjen nga Yogyakarta në Java Qendrore, u katapultua në famë ndërkombëtare kur klipi i saj i audicionit në YouTube mblodhi afër 30 milionë shikime gjatë gjashtë ditëve.

Ajo performoi një këngë origjinale Loneliness, si dhe një këngë të dytë sipas kërkesës së Cowell.

Putri ka qenë e verbër që në moshën trevjeçare dhe ka performuar që në moshën shtatëvjeçare.

Ajo u bë e famshme në vitin 2014 pasi fitoi sezonin e dytë të Indonesia’s Got Talent.

Ajo ishte gjithashtu një finaliste në konkursin e këngës 2016, The Voice Kids Indonesia.

Ajo ka publikuar pothuajse 30 këngë në shërbimin e transmetimit të iTunes të Apple. Kënga e saj më e suksesshme, Tak Mampu Lupa, u publikua në vitin 2022 dhe ka më shumë se 11 milionë transmetime në Spotify.

Në një video të takimit të tyre, Putri shihet duke biseduar me Widodo për audicionin. Ajo gjithashtu i tregoi Golden Buzzer dhe performoi dy këngë për Presidentin dhe zyrtarë të tjerë.

Widodo i dha asaj një zarf, për të cilin tha se ishin para xhepi për ta shpenzuar në Amerikë.

“Kjo është kaq e jashtëzakonshme dhe prekëse. Nuk e kisha idenë se do të vlerësohesha nga Presidenti. Shumë faleminderit zotëri”, tha Putri e shoqëruar nga prindërit e saj.

Ajo u takua gjithashtu me ministrin indonezian të arsimit Nadiem Makarim në fillim të kësaj jave, kur ai i ofroi asaj një bursë të plotë për të ndjekur shkollën prestigjioze Juilliard në Nju Jork, nëse ajo pranohej.

Putri kishte thënë gjatë audicionit të saj se ishte ëndrra e saj t’i bashkohej shkollës, një nga më të mirat në botë për artet e skenës.

Mediat lokale cituan Nadiem të thoshte: “Frymëzimi i Putri për këtë vend është i jashtëzakonshëm. Prandaj, ne duam të realizojmë ëndrrën e Putri-t për të studiuar në kampusin e saj të ëndrrave, ku përzgjedhja është shumë strikte. Kështu që ne do ta mbështesim plotësisht.

U raportua se Putri do të merrte gjithashtu ndihmë për aplikimin e saj – në formën e një letre rekomandimi nga Ministria e Arsimit. /The Star/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne