Konflikti i Gazës ‘duke hequr fokusin’ nga Ukraina – Zelensky

Presidenti Volodymyr Zelensky mohoi të shtunën se lufta e Ukrainës me Rusinë kishte arritur një “ngërç”, duke kundërshtuar sugjerimet që liderët perëndimorë po lobonin për bisedimet e paqes.

Vija e madhe e frontit midis dy palëve ndërluftuese mezi ka lëvizur në pothuajse një vit, me një zyrtar të lartë ukrainas paralajmëruar këtë javë se konflikti ishte bllokuar.

“Koha ka kaluar, njerëzit janë të lodhur… Por ky nuk është një ngërç,” tha Zelensky në një konferencë shtypi në Kiev me shefen e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen.

Udhëheqësi ukrainas hodhi poshtë gjithashtu idenë që vendet perëndimore po ushtronin presion mbi Kiev për të hyrë në negociata me Rusinë, mes raporteve që zyrtarët e SHBA dhe BE kishin diskutuar se çfarë do të përfshinin bisedime të tilla.

“Askush nga partnerët tanë nuk po na bën presion që të ulemi me Rusinë, të flasim me të dhe t’i japim diçka,” tha ai.

Me luftën tani në muajin e saj të 20-të dhe Ukraina që po përpiqet të fitojë terren në kundërsulmimin e saj, Zelensky ka takuar rregullisht liderët perëndimorë në një përpjekje për të shmangur lodhjen nga konflikti.

Zelensky tha se lufta midis Izraelit dhe Hamasit gjithashtu kishte tërhequr vëmendjen nga Ukraina dhe tha se ky ishte “qëllimi i Rusisë”.

“Sigurisht, është e qartë se lufta në Lindjen e Mesme, ky konflikt, po largon fokusin”, tha Zelensky.

“Ne kemi qenë tashmë në situata shumë të vështira kur pothuajse nuk kishte asnjë fokus në Ukrainë,” tha ai, por shtoi: “Jam absolutisht i sigurt se do ta kapërcejmë këtë sfidë.”

Mbështetësit e Ukrainës, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë pohuar se janë të gatshëm të mbështesin Kievin me mbështetje ushtarake dhe financiare për aq kohë sa duhet për të mposhtur Rusinë.

‘Lufta ekzistenciale’
Komentet e Zelensky erdhën pasi shefja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen vizitoi Kievin për të diskutuar përparimin e Ukrainës drejt bashkimit me bllokun 27-anëtarësh.

Kyiv mori statusin e kandidaturës në BE disa muaj pasi Rusia pushtoi vitin e kaluar, por analistët kanë paralajmëruar se ai përballet me një rrugë të gjatë dhe të vështirë drejt anëtarësimit.

“Ju keni arritur shumë piketa,” i tha von der Leyen Zelensky.

“Reformimi i sistemit tuaj të drejtësisë. Frenimi i kontrollit të oligarkëve. Trajtimi i pastrimit të parave dhe shumë më tepër,” tha ajo.

“Nuk duhet të harrojmë kurrë se po bëni një luftë ekzistenciale dhe në të njëjtën kohë po e reformoni thellësisht vendin tuaj”, shtoi ajo.

Ajo tha se ishte “e sigurt” se Ukraina do të përparonte me procesin e pranimit kur këto reforma të zbatoheshin.

Komisioni i BE-së ka propozuar një fond shtesë prej 50 miliardë eurosh (54 miliardë dollarë) për Ukrainën deri në vitin 2027, tha von der Leyen.

Pothuajse të gjitha vendet anëtare të BE-së mbështesin ndihmën e mëtejshme afatgjatë për Kievin, me vetëm Hungarinë dhe Sllovakinë.

Komisioni tani ka kohë deri më 8 nëntor për të paraqitur një raport se sa përparim kanë bërë Ukraina dhe kandidatët e tjerë të BE-së, Moldavia dhe Gjeorgjia, përpara një samiti të bllokut në dhjetor./(AFP)/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne