Mbrojtësit e Jemenit, goditje dhe Rezistencë të frikshme

Nga: Brecht Jonkers

Më 14 shtator, bota përjetoi një valë shoku. Muxhahedini i Jemenit goditi kompleksin më të madh botëror të rafinerisë së naftës në një sulm shumë të suksesshëm të telekomanduar ndaj Abqaiq dhe Khurais në Arabinë Saudite. Nuk është e mundur të mbivlerësoni rëndësia e grevës në objektet Saudite Aramco në skemën madhore të gjërave. Jemeni ka qenë një konflikt i harruar dhe i raportuar qysh kur aleanca saudite-Emirati-amerikane pushtoi vendin e varfër në Mars 2015.

Ishte një luftë kaq e ndyrë, aq shkatërruese, dhe aq e pavlefshme e çdo arsyetimi, sa që mediat kryesore të imperializmit kanë vendosur madje as të përpiqesh ta justifikosh atë. Përkundrazi, ata kanë zgjedhur heshtjen. Injoroni atë dhe njerëzit nuk do ta vënë re, është politika e tyre. Për katër vjet e gjysmë, agresorët u nënshtruan civilëve të varfër të Jemenit në bomba të vazhdueshme. Pothuajse gjysma e tokës së vendit është zënë.

Ka konflikte të vazhdueshme dhe vrasje masive në lindjen dhe jugun e okupuar të Jemenit. Pushtuesit Saudite-Emiratet e Bashkuara Arabe ofrojnë mbështetje të hapur për organizatat terroriste të tilla si al-Kaeda dhe Daish. Pavarësisht se të gjitha këto dihen publikisht, nuk ka ndonjë vështrim në media kryesore të SH.B.A.-së, apo pjesës tjetër të Evropës. Por gjithçka ndryshoi në një operacion të shpejtë nga forcat e Qeverisë së Shpëtimit Kombëtar të Jemenit, shpesh të quajtur “Houthis” nga media imperialiste. Deri në 10 dronë u raportua se kishin goditur rafineritë e naftës Abqaiq dhe Khurais.

Dëmi ekonomik për Mbretërinë është shkatërrues. Më shumë se gjysma e prodhimit të naftës dhe eksporti i shtetit Wahhabi u shkurtua brenda një dite të vetme, duke e bërë Rijad të humbiste më shumë se 5.7 milion fuçi të eksportit të naftës së papërpunuar çdo ditë. Sipas agjencisë së specializuar të konsulencës Energy Aspects, mbretëria Saudite gjithashtu pësoi një pengesë prej 18% në prodhimin e gazit natyror dhe më shumë se 50% në prodhimin e gazit etan dhe të lëngshëm.

Ulja masive e naftës së papërpunuar në dispozicion, e kombinuar me dëmtimin e rafinerisë, kanë pasur efektin shtesë të shkaktimit të mungesës së produkteve të rafinuara të naftës. Këto janë të nevojshme për të riparuar dhe drejtuar makineritë e rafinerisë.

Në ironi të ashpër, Energy Aspects raportoi se ka shumë të gjasa që Arabia Saudite, mbretëria e themeluar për shkak të naftës dhe plotësisht e varur prej saj, do të detyrohet të importojë benzinë, naftë dhe naftë vetëm për të mbajtur ekonominë e vet. Ndërsa mbretërit dhe ministrat e tyre në Riad garantuan që objektet Abqaiq dhe Khurais do të funksionojnë përsëri deri më 16 shtator, ekspertët vlerësojnë se rimëkëmbja e plotë do të zgjasë të paktën dy javë. Kjo ndodh nëse nuk do të kryhen goditje të mëtejshme hakmarrëse nga toka e Shebës. Kjo nuk merr parasysh squfurin e hidrogjenit që është lëshuar nga zjarret kur ndodhi greva. Kjo ka të ngjarë të zvogëlojë drejtpërdrejt efikasitetin e instalimeve të pompimit. Rezultatet e hakmarrjes jemenase kundër bukës dhe gjalpit të pushtuesit të tyre u ndjen në të gjithë botën. Çmimet e vajit u rriten me jo më pak se 20% në tregjet globale, duke detyruar SH.B.A. të njoftojnë një lëshim të rezervave të veta strategjike të naftës në mënyrë që të shmangin një katastrofë të madhe ekonomike.

Natyrisht, akuzat nga Riad dhe Uashington shkuan direkt në Republikën Islamike të Iranit, duke pretenduar se Teherani ishte pas grevave. Dhe duke reflektuar racizmin e papërpunuar, ata pretenduan se njerëzit krenarë të Jemenit janë “shumë të prapambetur” për të tërhequr një sulm të kësaj madhësie. Sidoqoftë, një analizë e paanshme e fakteve tregon se Jemeni në të vërtetë mund të hakmerret kundër agresorëve të tyre në një mënyrë kaq spektakolare.

Akuza kundër Iranit kishte për qëllim gjithashtu të largonte vëmendjen nga paaftësia Saudite dhe dështimi i baterive të raketave Patriot të furnizuara nga SH.B.A. për copëtimin e dronëve që vijnë. Kjo nuk është sulmi i parë ajror, qoftë nga raketa apo nga aeroplanët pa pilot, që Republika e Jemenit ka kryer kundër pushtuesve Najdi. Ndërsa sulmet e sulmeve të thella brenda territorit saudit kanë ndodhur që nga fillimi i luftës, viti 2019 ka parë një rritje të hakmarrjeve të suksesshme të profilit të lartë.

Më 14 maj, regjimi saudit u detyrua të ndalonte pompimin e naftës së papërpunuar në tubacionet e saj kryesore në të gjithë vendin, pas sulmeve të avionëve jemenë kundër dy objekteve Aramco në perëndim të Rijadit. Më 12 qershor, një sulm rakete e nisur nga brenda Jemenit goditi Aeroportin Ndërkombëtar Abha, i cili ishte në përdorim nga ushtria saudite në atë kohë, duke shpërthyer drejt në sallën e mbërritjeve dhe duke shkaktuar dëme të mëdha. Vlen të përmendet se Abha është mbi 100 km larg kufirit të Jemenit. Aeroporti u godit përsëri vetëm pesë ditë më vonë dhe përsëri në 2 korrik, duke shkatërruar një hangar për aeroplanët ushtarakë. Së bashku me bazën ajrore ushtarake saudite të Khamis Mushayt në provincën ‘Asir, aeroporti i Abha është goditur shumë herë gjatë muajve të fundit. Kjo pasqyron paaftësinë totale të sistemeve saudite të mbrojtjes ajrore.

Muaji gusht 2019 filloi me një sulm të raketave të dyfishtë dhe të dronit kundër dy synimeve shumë të ndryshme saudite. Së pari, një raketë e përbashkët dhe sulmi UAV në një kamp me mercenarë të mbështetur nga Sauditë në qytetin portual jugor të Adenit vranë dhjetëra bashkëpunëtorë. Dhe pastaj muxhahedini jemenas goditi një bazë ushtarake saudite në qytetin Dammam, në provincën lindore të Arabisë Saudite që është qindra kilometra larg nga kufiri jemenas.

Më 17 gusht, u zhvillua një sulm që mund të shihet si një provë e përgjithshme e llojeve për grevat e Abqaiq dhe Khurais. Duke përdorur një flotë dronesh, revolucionarët e Jemenit sulmuan rafinerinë e naftës Shaybah. Njësia masive e rafinerisë, e vendosur jo më pak se 1100 km larg Jemenit, u zgjodh posaçërisht për afërsinë e saj me Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe). Në një sulm, revolucionarët jemenas jo vetëm që provuan aftësinë e tyre për të goditur thellë brenda Arabisë Saudite dhe goditi shpëtimin e saj ekonomik, por gjithashtu dërguan rrëshqitje në shtëpitë e pushtetarëve të Emiratit.

“Emiratet e Bashkuara Arabe duhet të braktisin agresionin e udhëhequr nga Sauditët nëse dëshirojnë të shpëtojn kullat e tyre të qelqit,” paralajmëroi zëdhënësi ushtarak i Jemenit Yahya Sari me terma të qartë pas sulmeve të mesit të shtatorit. Lufta jemenase për pavarësi dhe liri ka qenë një burim frymëzimi për vite me rradhë. Megjithatë, pas 14 shtatorit, lufta kundër agresorëve të udhëhequr nga SH.B.A.-Izraeli-Saudite-Emiratet e Bashkuara Arabe ka hyrë në një fazë të re. Mund të çojë në prishjen e sundimit të Bani Saudit mbi Mbretërinë. Nëse kjo do të ndodhte, do të festohej gjerësisht nga muslimanët e përkushtuar në të gjithë botën./gazetaimpakt/crescent/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne