Netanyahu mbron genocidin e tij në Gaza: Në SHBA vdesin më shumë njerëz nga uria!

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka argumentuar se ka pasur vetëm disa dhjetëra vdekje të konfirmuara zyrtarisht nga uria në mesin e civilëve palestinezë në Gaza gjatë rrjedhës së luftës izraelite me Hamasin, duke hedhur poshtë akuzat e Gjykatës Penale Ndërkombëtare si gënjeshtra të hapura.

Prokurori i lartë i ICC-së, Karim Khan, kërkoi urdhër për Netanyahun dhe ministrin izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant, duke pretenduar se ka “baza të arsyeshme për të besuar” se zyrtarët e lartë, ndër të tjera, janë fajtorë për “vrasjen e civilëve nga uria si një metodë lufte, si krim lufte” dhe “shfarosja dhe/ose vrasja… në kontekstin e vdekjeve të shkaktuara nga uria, si krim kundër njerëzimit”. Prokurori akuzoi gjithashtu Izraelin për “sulme të tjera ndaj civilëve, duke përfshirë ata që rrinin në radhë për ushqim”, si dhe “pengim të shpërndarjes së ndihmave nga agjencitë humanitare” – një akuzë e mohuar me forcë nga Netanyahu në një intervistë me Jake Tapper të CNN të martën.

“Le të marrim këtë akuzë të urisë: Ne kemi futur 500,000 tonë… ushqim dhe ilaçe për këtë popullsi. Ne kemi marrë 20,000 kamionë. Ne kemi shtruar rrugët për t’i futur ata kamionë. Ne kemi hapur pikat kufitare që Hamasi i mbylli. Unë kam pasur pika ajrore, furnizime të rrugëve detare,” argumentoi Netanyahu. “Dua të them, e gjithë kjo është absurde. Duhet ta dini këtë, dua të them se çmimet e ushqimeve në Gaza kanë rënë me 80 për qind. Tregjet nuk gënjejnë.”

“Flitet për 23, mendoj, ose 30 raste të kequshqyerjes në një popullsi prej 2 milionë banorësh… Mirë, Shtetet e Bashkuara në vitin 2022 kishin 20,000 vdekje nga kequshqyerja. Kjo është tre herë më shumë se në Gaza”.

Kryeministri izraelit vazhdoi të akuzonte GJPN-në për antisemitizëm, duke pretenduar se kjo lloj shpifjeje është bërë ndaj popullit hebre për shekuj me radhë dhe tani është ripërtërirë kundër shtetit hebre. Organizatat humanitare ndërkombëtare dhe zyrtarët e OKB-së janë bërë duke dhënë alarmin për çështjet e shpërndarjes së ndihmave, duke thënë se furnizimet janë të pamjaftueshme për të shmangur urinë masive në Gaza. Mbetet e paqartë se sa njerëz kanë vdekur nga uria jashtë spitaleve në të gjithë Gazën, por sipas zyrtarëve , të paktën 32 persona, përfshirë 28 fëmijë, vdiqën nga kequshqyerja dhe dehidratimi që nga 1 prilli. Në mars, Raporti I OKB paralajmëroi se më shumë se 70% e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës përballet me “uri katastrofike”, me dy në çdo 10,000 njerëz që pritet të vdesin çdo ditë nga uria, kequshqyerja dhe sëmundjet nëse nuk ndihmohen menjëherë.

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) tha të martën se shpërndarja e ushqimit në qytetin jugor të Gazës, Rafah, aktualisht është pezulluar për shkak të mungesës së furnizimeve dhe për shkak të pasigurisë në mes të ofensivës së Izraelit. Dorëzimi i ndihmave ndërkombëtare kanë rënë ndjeshëm që kur Izraeli rriti operacionet ushtarake në dhe rreth Rafah në fillim të këtij muaji, duke mbyllur pikën kufitare me Gadishullin Sinai të Egjiptit.

Në SHBA, numri i vdekjeve që i atribuohen kequshqyerjes u dyfishua më shumë se para pandemisë Covid-19 në mbi 20,500 në 2022, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Kequshqyerja prek veçanërisht të moshuarit dhe amerikanët me të ardhura të ulëta, veçanërisht ata me kushte themelore shëndetësore ose pa akses të besueshëm në ushqim të shëndetshëm dhe shërbime mjekësore, ku shumica e vdekjeve ndodhin në mesin e atyre të moshës 85 vjeç e lart./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne