Bota

Nuk ka më gjurmë të Daeshit në Alepo

Grupi terrorist i Daesh nuk ka më asnjë prani në krahinën e Alepos së Sirisë pasi u tërhoq nga një varg fshatrash ku forcat e regjimit po përparonin, tha të premten një monitorues.

“[Daesh] u tërhoq nga 17 qytete dhe fshatra dhe tani është jashtë zonës së provincës së Alepos pasi një pranie për katër vitesh atje”, tha Rami Abdel Rahman, kreu i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Forcat e regjimit të Asadit po përparonin në një pjesë toke të krahinës juglindore të Alepos rreth një autostrade kryesore që lidh provincën Hama me krahinën jugperëndimore dhe krahinën Raka më tej në lindje.

Abdel Rahman tha se forcat e regjimit morën kontrollin e rrugës të enjten vonë, duke bërë që luftëtarët e mbetur të Daeshit të iknin.

Një burim ushtarak sirian në Alepo konfirmoi tërheqjen.

“Operacioni ushtarak është në vazhdim dhe Daesh u tërhoq nga fshati Alepo drejt territorit rural në Hama dhe Raka,” tha burimi për AFP.

“Ushtria siriane po pastron metrat e fundit,” shtoi burimi.

Një burim i dytë ushtarak, i cituar nga agjensia shtetërore siriane SANA, gjithashtu konfirmoi se Daesh ishte tërhequr nga territori përgjatë autostradës Ithraya-Rasafa.

Që nga fillimi i vitit 2015, ofensiva multi-frontale kundër Daeshit kishte zvogëluar territorin e grupit në provincën e Alepos.

Abdel Rahman e përshkroi tërheqjen e së premtes si “një humbje të re për [Daeshin] që zvogëlon ndikimin e tij dhe tregon se ne po shohim kolapsin e saj si një organizatë që mund të menaxhojë territorin gjeografik”. / ©Gazeta Impakt

Etiketa

OPINIONE