Bota

Ritet çmimi i naftës për shkak të sanksioneve amerikane kundër Venezuelës

Çmimi i naftës është rritur për shkak të sanksioneve të reja të vendosura nga Amerika kundër Venezuelës.

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia Xinhua e lajmeve sipas të cilës nafta e tipit West Texas Intermediate ka hasur rritje prej 46 cent dhe është shitur në tregun amerikan me 50.17 dollarë. Qeveria amerikane është përgatitur për sanksione të reja ndaj Venezuelës, pasi vendi ka zgjedhur organin e ri legjislativ për të riformuluar kushtetutën e vendit në një votim i përshkruar nga Uashingtoni si një “mashtrim”. Presidenti Nicolás Maduro përshëndeti zgjedhjet e së dielës si një mandat popullor për të rikthyer në mënyrë dramatike shtetin e Venezuelës, por kundërshtarët e tij politikë kanë paralajmëruar se kjo mund të çojë në shpërbërjen e fuqive ekzistuese dhe ta kthejë vendin në një diktaturë të plotë. Sanksionet e reja të SHBA nuk pritet të përfshijnë një ndalim për të gjitha eksportet e naftës – të cilat mund të jenë shkatërruese për një vend që tashmë është në një gjendje të rëndë ekonomike – raporton Reuters dhe AP. Burimet e opozitës venezuelase thanë se ata kuptonin se masat ndoshta do të përfshinin sanksionet duke synuar individë të afërt me qeverinë. Të paktën dhjetë vetë vdiqën në përleshjet gjatë votimit të së dielës, në një nga ditët më vdekjeprurëse në pothuajse katër muaj trazira politike. Maduro kishte insistuar që një asamble e re përbërëse do të ndihmonte në rivendosjen e paqes në kombin e pasur me naftë. Por analistët paralajmëruan se votimi ka gjasa të rrisë tensionet brenda vendit dhe ta izolojë më tej atë në skenën diplomatike. Në paraqitjen e tij të parë publike pas votimit, Maduro goditi një ton luftarak, duke kërcënuar të burgosnin ligjvënësit e opozitës dhe duke premtuar të ristrukturojnë zyrën e prokurorit të përgjithshëm, Luisa Ortega, e cila është bërë një kritike e shquar dhe e zëshme e qeverisë së tij./ PT

OPINIONE