Bota

Rusia ka gati nje super-avion luftarak

Avioni i ri ushtarak rus, i cili arrin deri në 2000 km në orë, pritet të testohet së shpejti me raketa që do të jenë 10 herë më precize se cilado tjetër

Forcat ajrore ruse pritet të testojnë në gusht avionin e tyre supersonik Tu-22M3M, që do të pajiset me raketat vdekjeprurëse të gjeneratës së re.

Modernizimi i modelit Tupolev Tu-22M3 do të thotë që bombarduesi mund të manovrohet tetë herë më lehtë, shumë më i shpejtë dhe do të lëshojë raketa me një precizion si asnjëherë më parë.

E ky avancim teknologjik i Rusisë së Vladimir Putin vjen në një kohë kur marrëdhëniet me Perëndimin janë në nivelin më të ulët që prej Luftës së Ftohtë.