Opinion

Servilizmi dhe injoranca e politikaneve shqiptare lidhur me marreveshjen Kosove-Serbi

Nga: Alfred Cako

Ne marreveshjen ekonomike qe u nenshkrua ne SHBA mes Kosoves dhe Serbise, se pari, mendojme se pame servilizmin e pare te kryeministrit Kosovar ne lidhje me rrezikun nga CV19 kur ai e hoqi masken ne te gjitha drejtimet; kemi pare qe Kosova, edhe pse ne qeverine e maxhorancen e saj parlamentare te sotme eshte kontributi i Presidentit Tramp, Kosova e ka tejkaluar servilizmin e saj ndaj Gorgones se Iluminatit me masat represive ndaj trajtimit te kesaj ceshtje dhe nga ligji per vaksinen e detyruar anti CV19 qe sapo kaloi nen presionin e nje mendjelehte dhe debileje si kryeparlamentaja qe i ka dale nga kontrolli I.Mustafes me nje grup te vogel qe frymezohen nga njeriu kryesor i Iluminatit ne politiken e Kosoves, L.Haziri dhe ne shoqerine civile nga V.Surroi; pra servilizmi i pare fillon me heqjen e maskes te cilen nuk e heq kure Joe Biden, perfaqesuesi i Iluminatit qe kerkon ta rrenjose ne kulturen popullore kete risi si simbol i skllaverimit te njeriut; se dyti, filloi servilizmi ne politiken shqiptare ku te gjithe politikanet shqiptare qe i servilosen Iluminatit lidhur me trajtimin e Plandemise, si Rama ne pushtet, ashtu edhe Berisha me Bashen, e pershendeten kete marreveshje qe Biden e quajti te dobet, perderisa Serbia nuk e njohu Kosoven dhe e quajti marreveshjen sikur Shtepia e Bardhe e trajtonte Kosoven si protektorat te Serbise, sepse Iluminati ka pasur tjeter skeme me shkembim teritoresh mes dy vendeve dhe pastaj me njohje reciproke; politikanet shqiptare qe tregohen te devotshem ndaj vaksines me detyrim te gjithe shqiptareve (sidomos Berisha me Bashen qe e perdorin kete karte servilizmi me rrezik jetik per shqiptaret si nje introduction sheet per te hapur deren e pushtetit me cdo cmim e pasoje, ndryshe nga Rama qe eshte nje politikan frikaman dhe qe e ndjen rrezikun e nismave te tepruara lidhur me kete ceshtje dhe qendron i fundit ne rajon ne marjen e nismave represive kunder popullit) sigurisht qe jane ne kundershtim me parimet trumpiste dhe te ardhmen e njerezimit; i vetmi politikan i rendesishem ne Kosove qe foli me gjuhen e Kabales kunder rezultateve te ‘Marreveshjes’ ishte sigurisht Albin Kurti.

Por cfare ishte ne fakt kjo ‘Marreveshje ekonomike’ mes dy vendeve? sigurisht qe te flasesh per kete eshte si te besh bilancin e nje matrice shume te veshtire; duket se Vucic, me urdher te Putinit pranoi lidershipin e Trumpit ne zgjidhjen e kesaj ceshtjeje duke bere nje kthese 180 grade kunder Deep State boteror; nga nje perkrahje per investimet kineze (nenkupto te Cabalas), sidomos ne infrastrukture e teknologji ne Serbi, ai beri nje kapercim pindarik ne anen e kundert, me Shtepine e Bardhe te Trumpit; kjo ishte nje dhurate e vlefshme e Trumpit nga Putini; gjithashtu, njohja nga ana e Izraelit menjehere te shtetit te Kosoves nenkupton se ishte gjithashtu nje dhurate nga Netanjahu i cili ka filluar t’ja dredhe Rotshildeve duke u lidhur me Trumpin i cili e ka ndihmuar te rizgjidhet, kunder deshires se Cabales qe e ka ndertuar kete shtet si cekic per te nderhyre ne burimet me te rendesishme energjitike me mjetet e Revolucionit te dyte industrial dhe qe zoteron kontrollin e Detit te Kuq qe lidh tregetine detare mes Lindjes dhe Perendimit, si nje nga pikat kyce te botes;

ka shume kritike qe e shohin si negative kete marreveshje dhe te dobet per objektivat e Kosoves; nacionalistet kosovare jane me te qete qe nuk ka pasur shkembime teritoresh sipas planit te Cabalas keto 3-4 vjet, plan te cilin e kishte mare persiper kryeministri Rama si nje detyre e forte shtepie e vendosur nga mentori i tij G.Soros; dhe ky qendrim i Rames pro marreveshjes, duke u kapur tek vjega e tij e vjeter, projekti i perbashket Cabala-Trump per egzistencen e nje tregu te perbashket ekonomik (‘Shengeni Ballkanik’ mes shqiptareve, serbeve, maqedoneve dhe malaziaseve) dhe duke e paraqitur kete marreveshje sipas kendveshtrimit te tij gjoja politik per te cilin ai kishte patur edhe nje grindje me ish kryeministrin R.Haradinaj; ne fakt gjithe projekti i firmosur i administrates Trump eshte kunder interesave te Iluminatit, sic eshte projekti per menaxhimin e Ujmanit per 100 vjet nga nje kompani britanike dhe sidomos shporrja e investimeve kineze nga rajoni yne;

ka shume nacionaliste qe e shohin me dyshim dhe disaprovim daljen e Serbise ne Shengjin sipas vendimeve te Konferences se Sanremos ne fund te prillit te 1920 (25 prill) te realizuar nga Britania e Lloyd George e cila edhe sot nuk eshte rezuar formalisht;

ndersa Serbia ishte perpjekur per te dale ne det me teritoret e pushtuara te Shqiptareve deri ne Durres e Shengjin, sot ajo do detyrohet te beje marreveshje me shqiptaret per ta blere kete sherbim tregetar sipas parimit win-win; luftrat mes kombeve sot nuk behen per shfarosje por per dominim dhe detyrimi te kundershtarit dhe rivalit per te blere mallrat ose sherbimet e tua; ne kete rast Serbia do paguaje shtetin shqiptar per kete sherbim qe e kerkon dhe ketu nuk ka asnje gje te keqe; lidhjet ekonomike i lidhin kombet dhe i detyrojne ato te mos luftojne por te merren vesh; Serbia sigurisht nuk mund te beje shume hapa pernjehere per lidhjen e marreveshjes se njohjes se Kosoves pa shkembime teritoriale dhe Vucicit do ti duhet ti hedhe hapat step by step; kjo ka qene arsyeja qe serbet dhe kosovaret nuk mund te riskonin me ambjentin e brendshwm duke i vendosur te gjitha vezet ne nje shporte./GazetaImpakt/