Shqiperia

Sheshi “Skënderbej”, Rama plotëson ëndrrën e tij duke përdorur Veliajn si gur shahu

Kryeministri Edi Rama dhe Kandidati i PS per Bashkine e Tiranes, Erion Veliaj, gjate mitingut permbylles te fushates se Aleances per Shqiperine Europiane, ASHE, ne sheshin “Nene Tereza”, per zgjedhjet lokale te 21 qershorit. /r/n/r/nPrime Minister Edi Rama and Candidate of Socialist Party for mayor of Tirana, Erion Veliaj, during the closing campaign of Aliance for the European Albania, AEA, in the square "Mother Teresa", for local elections on 21 June.

Si çdo ditë Rama u thotë mirëmëngjes qytetarëve të tij me anë të facebook-ut me jë foto. Rama e ka nisur ditën me pamjet e sheshit Skenderbej qe inaugurohet sot. Me një shënim në FB, ai falenderon gjithe arkitektet, duke i kushtuar vemendje kryebashkiakut Veliaj, per te cilin shkruan se “diferencën e bëri edhe njëherë, Lali Eri, kryetari fenomenal i Tironës që dum”.

Por më shumë se falenderim për Veliaj, Rama duket se falenderon veten për sheshin e ri “Skëndërbej”, shesh të cilin, siç thotë edhe ai, u nis 10 vite më parë në një projekt ambicioz kur Rama ka qenë kryetar i bashkisë Tiranë.

“Një rilindje e vështirë, plot 10 vjet nga dita kur nisi rrugëtimin projekti më ambicioz urban i Shqipërisë demokratike, mes pengesash, bllokimesh, shkatërrimesh e arrnimesh dëshpëruese, por një rilindje e denjë për kryeqytetin e shqiptarëve të shekullit XXI. Mezi pres të shkel sonte qilimin fantastik të thurur me gurë nga të gjitha trevat ku jetojnë prej shekujsh shqiptarët dhe të shijoj realizimin e një ëndrre që për shumë kohë ngjante e dënuar me vdekje” – shkruan ndër të tjera Rama në Facebook.

Rama e humbi bashkinë e Tiranës në vitin 2007, por e rifitoi në 2011 me anë të preferuarit e të caktuarittë tij Erion Veliajt, të cilin e përdor për të përmbyllur ëndrrat dhe projektet e tij të nisura kishte bashkinë. Dhe duket se Veliaj e bën me dëshirën më të madhë këtë gjë. Në çdo fjalim të tij për punën e bashkisë së Tiranës, nuk harron që të flasë më superlative për Ramën dhe të mos i kursejë falenderimet.

Nga kjo anë, Veliajt duket si një gjysëm-kryebashkiak i Tiranës, sepse gjysma tjetër i takon Veliaj. Një fenomen e ngjashëm kur prindërit mundohet të plotësojnë ëndrrat e tyre përmes fëmijëve të tyre. Edhe në inagurimin e sotmën Erion Veliaj nuk do i kursejë falenderimet e ekzagjeruara për Ramën duke thënë se kjo ishte vepër e tij, ndërsa ky i fundit do i hedh sytë nga sheshi “Skëndërbej” dhe do e krahasojë veten me rilindasit e kombit.