Bota

Turqia shpreh kënaqësinë për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në Venezuelë

This handout picture released by the Venezuelan Presidency shows Venezuelan President Nicolas Maduro (R) speaking with Turkish Presidential Spokesman Ibrahim Kalin, during an extraordinary summit of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) in Istanbul, Turkey on December 13, 2017. Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Wednesday urged the world to recognise occupied East Jerusalem as the "capital of Palestine", as Palestinian leader Mahmoud Abbas warned there could be no peace in the Middle East until such a step was made. A surprise guest was Venezuela's leftist President Nicolas Maduro whose country has no significant Muslim population but is a bitter critic of US policy. / AFP PHOTO / Venezuelan Presidency / HO / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /Venezuelan Presidency" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Turqia shprehu kënaqësinë që zgjedhjet presidenciale, provinciale dhe lokale të mbajtura në Venezuelë ditën e diel më 20 maj përfunduan në një atmosferë të qetë dhe paqësore.

Ministria e Jashtme e Turqisë publikoi një deklaratë me shkrim në lidhje me zgjedhjet e zhvilluara ditën e diel në Venezuelë.

“Ne dëshirojmë që rezultatet e zgjedhjeve të forcojnë edhe më tej paqen dhe stabilitetin në Venezuelë dhe rritjen gjithnjë e më shumë të mirëqenies së popullit të Venezuelës. Në këtë periudhë të re, Turqia do të vazhdojë të përpiqet për të përmirësuar edhe më shumë marrëdhëniet e saj në të gjitha fushat me Venezuelën dhe do të vazhdojë të mbështesë popullin mik dhe qeverinë e Venezuelës” shkruhet në deklaratën e ministrisë.

Kryetarja e Këshillit Kombëtar Zgjedhor të Venezuelës, Tibisay Lucena kishte bërë të ditur se pjesëmarrja në zgjedhje ishte mbi 46% dhe deri më tani janë numëruar mbi 8 milionë e 300 vota.

Sipas kësaj kryetari aktual i shtetit, Nicolas Maduro ka fituar më shumë se 5.8 milionë vota dhe me afërsisht 68% të votave është rizgjedhur president i vendit./ trt