Bota Islamofobi Opinion

Videoja që tregon qindra të burgosur të mbyllur në pranga në Kinë është “e vërtetë”

Nga Deborah Haynes

Sky News një burim evropian i sigurisë ka publikuar në internet pamje që besohet të jenë autentike të tregojnë për qindra të burgosur me sy të mbyllur dhe në pranga në një rajon kryesisht musliman të Kinës.

Organizatat e të drejtave të njeriut akuzojnë Kinën se po mban një milion njerëz, kryesisht etnikë ujgurë, në kampe shtrëngimi në provincën Xinjiang, një akuzë që Pekini e mohon me forcë.

The detainees are thought to be from China’s minority Uighur Muslims

Pamjet, të postuara në mënyrë anonime të martën në Twitter dhe YouTube, tregojnë linja burrash, koka të rruara, duar të lidhura pas shpinës, të ulur në rreshta në dysheme ose duke u lëvizur të shoqëruar rojet në një stacion në qytetin Korla në Xinjiang, në veriperëndim të Kinës.

Burimi evropian i sigurisë tha: “Ne kemi ekzaminuar pamjet dhe besojmë se ato janë origjinale.

“Kjo tregon se deri në 600 të burgosur janë zhvendosur; ata janë prangosur së bashku, kanë rruar kokat, janë mbyllur me sy dhe kanë duar të mbyllura pas shpinës. Kjo është tipike për mënyrën se si kinezët lëvizin këtë lloj të burgosuri”.

Imazhet mendohej se ishin marrë në fillim të këtij viti, shtoi burimi.

Sky News nuk ishte në gjendje që në mënyrë të pavarur të verifikonte pamjet.

Ambasada kineze në Londër nuk duhet t’i përgjigjet pyetjeve në lidhje me videon e paraqitur të premten në mbrëmje.

Ekspertja e Kombeve të Bashkuara foli për “raporte të besueshme” të Kinës që ajo mban një milion ujgurë dhe minoritete të tjera myslimane në kampet paraburgimit masiv në Xinjiang.

Por në fillim të këtij viti guvernatori i provincës mohoi që të ndodhte një gjë e tillë, duke i quajtur objektet “qendra të formimit profesional”.

“Disa zëra të huaj që flasin për Xinjiang-un, kanë thënë që Xinjiang ka” kampe përqendrimi “, ose” kampe arsimi “, dhe kështu me radhë,” tha Shohrat Zakir për Sky News në Mars.

“Këto deklarata janë që janë bërë, janë gënjeshtra dhe janë shumë qesharake.”

Kina zyrtarisht i etiketon objektet e ndalimit si “qendra të formimit profesional”.

Megjithatë, në shkurt, ministria e jashtme turke i përshkroi ato si kampe përqendrimi ku të arrestuarit përballen me tortura.

Një llogari në YouTube e quajtur War on Fear postoi pamjet një minutë dhe 46 sekonda që duket se tregojnë të arrestuarit në pranga me titullin: Xinjiang: Një Shpjegim i Ri.

Klipet gjithashtu u postuan nga një llogari në Twitter me të njëjtin emër dhe duke përdorur formën Twitter @warcombatfear.

Nuk dihet se si janë marrë pamjet, ndoshta nga një drone, por në një postim shoqërues në Twitter, mbajtësi i llogarisë shkruante: “Njerëzit e shoqërisë së sotme jetojnë gjithmonë nën mbikëqyrjen e qeverisë me teknologji të lartë. Tani ne përdorim teknologjinë për të treguar shoqërinë moderne të Xinjiang. Njerëzit humbasin lirinë e tyre. Nuk ka shpresë për të ardhmen “.

Mbajtësi i llogarisë në postin e tij Twitter etiketoi emrat e organizatës për të drejtat e njeriut Amnesty International dhe mbikëqyrësin e të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara si dhe Reuters dhe Associated Press, dy agjenci lajmesh.

Pamjet fillojnë me fotografitë e asaj që duket se janë të ndaluar nga një tren në një stacion që burimi i sigurisë e quante Korla West. Kamera tërhiqet prapa për të treguar linjat e asaj që duket se janë kontejnerë blu ose kabina që shtrihen në distancë.

Një grup i madh i të arrestuarve të dyshuar mund të shihet afër trenit, të veshur me pëlhura në ngjyrë të verdhë dhe me sy të zinj, të ulur në tokë në rjeshta të qartë, të rrethuar nga ato që duken roje. Të tjerët mund të shihen me sy të ulur, por me sa duket të veshur ndryshe.

Tjetra, një numër i të arrestuarve, drejtohet me këmbë në një grup të vetëm, me dy im që shoqërojnë secilin person, përmes një porte metalike me ngjyra.

Pekini në të kaluarën ka mohuar në mënyrë të përsëritur të gjitha akuzat e abuzimit ndaj komunitetit Uygur dhe grupeve të tjera të pakicave etnike në Kinë.

Kina këmbëngul se vendet e dyshuara të paraburgimit janë qendra “profesionale” që synojnë trajnimin dhe zhvillimin e aftësive. Në një raport në fillim të këtij viti për të kundërshtuar kritikat, qeveria tha se kishte arrestuar gati 13,000 njerëz që i përshkruante si “terroristë” dhe kishte shkatërruar qindra “banda terroriste” në Xinjiang që nga viti 2014.

Çështja e ujgurëve mund të ngrihet gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara javë Pesë organizata për të drejtat e njeriut i kanë bërë thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të KB Antonio Guterres të dënojë arrestimin e qeverisë kineze të më shumë se një milion muslimanëve në rajonin e Xinjiang dhe të bëjnë thirrje për mbylljen e menjëhershme të kampeve të ndalimit qeveritar.n e ardhshme kur liderët botërorë mblidhen në New York.

Pesë organizata për të drejtat e njeriut i kanë bërë thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të KB Antonio Guterres të dënojë arrestimin e qeverisë kineze të më shumë se një milion muslimanëve në rajonin e Xinjiang dhe të bëjnë thirrje për mbylljen e menjëhershme të kampeve të ndalimit qeveritar.

Në një letër drejtuar shefit të KB të martën dhe raportuar nga Associated Press, grupet e të drejtave thanë se këto veprime do të ishin një kontribut i rëndësishëm për adresimin e “një prej çështjeve më të rëndësishme të të drejtave të njeriut të kohës sonë”.

Ajo u nënshkrua nga Human Rights Watch, Amnesty International, Komisioni Ndërkombëtar i Juristëve, Federata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut dhe Konferenca Botërore Ujgure.

Kritika është rritur për shkak të internimit në Kinë të ujgurëve dhe anëtarëve të grupeve të tjera etnike muslimane./Gazetaimpakt/SkyNews