Opinion

Beteja e Luftës Botërore mbi Vdekjen

Nga Israel Shamir

Cmenduria sezonale kapërceu njerëzimin. Në vitet që do të vijnë, do të mbahet mend si një magjistare e re, por në një shkallë globale. Cështja Salem përfshiu një qytet të vogël në një koloni të largët britanike, ndërsa bllokimi i koronës theu pjesën e prapme të ekonomisë globale, varfëroi miliona, burgosi ​​tre miliardë njerëz, shkaktoi vetëvrasje të panumërta dhe mjerim. Mund të krahasohet me Luftën e Parë Botërore, kur Perëndimi në kulmin e arritjes historike nxitoi drejt vetë-shkatërrimit të saj për arsye kaq të dobëta sa që asnjë nga aktorët bashkëkohorë nuk ishte në gjendje t’i shpjegonte ato me bindje.

Cmenduria ushqehet nga frika e vdekjes. Vdekja, kjo dukuri normale për paraardhësit tanë, një transformim paqësor, kur trupi i hequr është hedhur të pushojë në varreza pasi shpirti të jetë larguar te Krijuesi i tij, u bë gjëja më e keqe që i ndodhi njeriut, një katastrofë që duhet të shmanget me çdo kusht, sepse nuk ka jetë të përtejme, asnjë Krijues që shpirti të kthehet përsëri tek ai, por vetëm këtu dhe tani. Ata u nisën në Luftën kundër Vdekjes, siç vërejti kolegu ynë CJ Hopkins. Duke u përpjekur t’i shpëtonte vdekjes, njerëzimi i dha vetes një plagë të vdekshme.

Nuk është rastësi që shteti i vetëm i shëndoshë perëndimor, Suedia, shmangu Luften e Parë dhe të Dytë Botërore, dhe vetë-shkatërrimin e tmerrshëm të koronës gjithashtu. Unë i shkruaj këto fjalë në Suedi, ku shkollat dhe kopshtet akoma funksionojnë normalisht, dhe prindërit nuk çmenden me të rinjtë e tyre irritues; dyqanet dhe pijet janë të hapura, kishat festojnë në masë ose shërbime dhe njerëzit janë të lirë të bredhin nëpër parqe dhe pyje të bukura. Thjesht krahasoni Suedinë me fqinjin e saj të madh: Suedezët tani kalojnë 43% më shumë kohë në parqe se zakonisht, ndërsa në Gjermani njerëzit e tyre kalojnë 50% më pak kohë se zakonisht.

Gjermanët u nënshtrohen gjobave: është 500 Euro nëse vizitoni të afërmit ose miqtë tuaj; njëjtë nëse tre ose më shumë persona mblidhen; e njëjta gjë nëse qëndroni në distancë prej gjashtë metra ose më pak nga një person tjetër; 75 Euro nëse gjendeni pa Ausweis, leja e autorizimit. Suedezët nuk kanë nevojë për leje dhe janë të lirë të vizitojnë dhe shoqërohen.

Shoqëria gjermane po prishet. Njerëzit kanë frikë të shohin njëri-tjetrin. Fëmijët zhvillojnë një varësi ndaj lojrave. Vetmia përhapet më shpejt se virusi. Brezi i ri i gjermanëve (dhe evropianëve në përgjithësi) do të jetë hikikomori, një brez i hermitëve, prapaveprimeve shoqërore. Në Japoni, ka qindra mijëra të rinj dhe jo aq të rinj që tërhiqen nga shoqëria. Tani kjo sëmundje sociale po përhapet dhe ka të ngjarë të merret me grushtin e shtetit për një Evropë të copëtuar nga valët e migracionit, nga neoliberalizmi, nga korrektësia politike, nga i njëjti seks dhe çmenduri transgjinore.

Bashkimi seksual i burrit dhe gruas ishin dëmtuar nga lufta e shoqërisë “Gjinia toksike”,  duke zbatuar ‘seksin e sigurt’, lehtësinë me të cilën njerëzit tani mund të ndiqen penalisht për ngacmim të supozuar dhe përdhunim të supozuar. Tani po merr fund, dhe brezi i ardhshëm do të dëgjojë me tmerr historinë e Adamit dhe Evës. Por ku do ta dëgjojnë? Kishat janë të mbyllura; Ndalohet masa. Ndërsa përpiqej të mposhtte Vdekjen, Njerëzimi u dorëzua te Vdekja.

Gjermanët harruan fjalët e poetit të tyre të madh, Gëte:

Dhe për aq kohë sa nuk e keni provuar

kjo: të vdes dhe kështu të rritet,

ju jeni vetëm një mysafir i trazuar

në tokën e errët.

Ose ndoshta edhe më mirë:

The dhe të bëhet!

Përfundimisht, Evropa mund të presë mijëra falimentime dhe vetëvrasje. Bizneset e vogla dhe të mesme suedeze do të mbijetojnë, ndërsa bizneset e vogla gjermane do të vdesin. Suedia do t’i mbijetojë krizës si një shtet demokratik, pasi ajo i mbijetoi luftërave botërore; ndërsa Gjermania, Franca dhe Italia po shkojnë drejt diktaturës së stilit të vitit 1984 në tokat e tyre të shkatërruara, pasi mbetjet e zhdukura të përdoruesve të videove porno rriten në Internet ndërsa kjo zgjat.

Ky kolaps masiv nuk është as i domosdoshëm. Korona është e rrezikshme, por nuk është plagë. Shkalla e vdekshmërisë në Suedi mbetet normale dhe sezonale; ata nuk kryejnë shumë prova dhe nuk kanë asnjë bllokim, megjithëse njerëzve u është këshilluar që të mbajnë distancën e tyre dhe të lajnë duart. Ndalohen mbledhjet e më shumë se 50 personave. Ka më pak njerëz në rrugë sesa normalisht, por Suedia nuk është e dëmtuar nga paniku. A vdesin suedezët? Po, patjetër, por ata nuk ishin as të pavdekshëm para koronës.

Vdekjet e lidhura me koronën në Suedi janë 40 për 1 milion, tre herë më pak se në Francë dhe dy herë më shumë se në Gjermani, megjithëse këto dy shtete kanë një politikë të fortë bllokimi. Duke pasur parasysh se vitet e fundit Suedia së bashku me të gjitha shtetet perëndimore kishin provuar të luftonin vetë vdekjen dhe të kishin mbajtur gjallë shumë të sëmurë dhe të moshuar edhe me mjete të tepërta, dikush priste që kjo korrje të ishte më e madhe se sa është aktualisht. Ashtu si me çdo sëmundje infektive qytetet e mëdha janë më të rrezikshme se fshatrat, dhe shtëpitë e të moshuarve, shtëpitë e pleqve, ambientet e kujdesit për moshat, vendet ku populli i vjetër pret një vdekje jo të papritur, janë kurthet më të mëdha të vdekjes. Suedia nuk ka qytete të shkëlqyera si Nju Jorku ose Londra, por ka shumë njerëz të moshuar dhe shumë të moshuar që ende mund tëI nënshtrohen nga virusi.

Unë jam krenar për politikanët suedezë, për Social Demokratët në pushtet që mbajnë pishtarin e lirisë duke u ndezur pavarësisht presionit të madh nga media masive perëndimore. Gazetat kryesore të Mjeshtrave të Diskursit, New York Times dhe The Guardian, pothuajse çdo ditë shtypin artikuj që profetizojnë dënimin për Suedinë, por ndërkohë Kryeministri i reziston dënimeve. Media Suedeze nuk po kalon në gjendje paniku, dhe kjo e ndihmon situateën. Nuk e di për sa kohë suedezët do të jenë në gjendje të luftojnë presionin; qofshin armiqtë e lirisë të provojnë një ndryshim të regjimit apo thjesht ta forcojnë Suedinë në bindje, ia vlen.

Edhe në SH.B.A., e vërteta thjeshtë filloi të zhytet në: kriza e Korona është një krizë mediatike, siç kanë qenë edhe shumë ngjarje të fundit. 11 Shtatori dhe Lufta kundër Terrorit është një prej tyre. Që nga ky incident unik (dhe ende misterioz), nuk ka pasur sulme terroriste islamike në SH.B.A. Sulmet e rralla individuale në Evropë janë kryer zakonisht nga njerëz të padenjë nga Lufta e SHBA kundër Terrorit. Më shumë njerëz janë vrarë duke rënë orenditë në banesat e tyre sesa nga terroristët islamikë, por çmimi i kësaj Lufte kundër terrorit të nxjerrë nga amerikanët dhe njerëzit e Lindjes së Mesme ka qenë mahnitëse, sepse mjetet e komunikimit masiv krijuan një valë paniku.

E njëjta gjë është e vërtetë për pandeminë e virusit corona. Edhe “LA Times”, vuri re se “gripi ka sëmurë 36 milion amerikanë që nga shtatori dhe vrau rreth 22,000, sipas CDC, por ato vdekje janë kryesisht të paraportuara”. Korona është e vërtetë, dhe është vdekjeprurëse për njerëzit, mbijetesa e të cilëve varet nga mjekësia e përparuar. Për pjesën tjetër, nuk është kështu. Herë pas here, media shpërndan një histori të një të riu apo edhe të një fëmije që i nënshtrohej virusit. Ata kurrë nuk përmendin që i riu ishte i sëmurë nga leuçemia (si në rastin e futbollistit), ose se fëmija lindi në gjendje jo të aftë të mbijetojë në mënyrë të pavarur. Të sëmurët thjesht janë më të prirur për të vdekur.

Rusët janë një zhgënjim i madh. Ata hoqën dorë nga pavarësia e tyre dhe rreshtuan linjën. Ishte një pamje e mahnitshme: me javë të tëra, media ruse pro-qeveritare (përfshirë blogerët) qeshi me politikën e bllokimit perëndimor. Ata përdorën të gjitha argumentet që korona nxorri disidentët Perëndimorë të punësuar. Dhe pastaj ajo ndryshoi brenda natës. Jo për shkak të vdekjeve. Rusia ka 34 vdekje të lidhura me koronën, një numër pafundësisht të vogël, por për shkak të presionit. Megjithëse Putini nuk pranoi të bënte thirrje për bllokime ose masa të ngjashme, ai lejoi guvernatorët e provincave të marrin masa të nevojshme nga rrethanat lokale. Dhe Moska dhe St Petersburg e bënë atë me kënaqësi.

Jo vetëm bllokime, por gjoba të rënda për të qenë në rrugë pa autorizim, leje; për drejtimin e një makine, për ecjen e qenit tuaj më shumë se njëqind metra nga dera juaj. Ata ndaluan parqet, kufizuan shitjen e alkoolit, mbyllën dyqanet e duhanit. Tani jeta në kryeqytetet ruse është po aq kufizuese sa kudo në hapsirat e burgjeve, por ata planifikojnë të shkojnë më mirë duke futur një sistem të koduar për njerëzit që lejohen të dalin nga shtëpitë e tyre. Thuhet se Putini kundërshton, por Sobyanin insiston për atë. Siç dikush mund ta presi, gazeta FT pro-demokratike, që mbështeti Obamën dhe Klinton, tani mbështet Sobyanin përballë Putin.

Kishat janë të mbyllura; të krishterët shumë vëzhgues në këtë vend janë të ndaluar të shkojnë në shërbime fetare, nuk ka bashkësi, nuk ka audhurime fetare publike. Edhe në kohën e Stalinit, gjatë Luftës Botërore, kur trupat gjermane qëndruan disa milje larg Kremlinit, Muskovitët u lejuan të shkojnë në shërbimin e natës për bashkim; tani, ata nuk janë.

Media dhe blogerët rusë mbështesin plotësisht kthesën. Opozita liberale pro-perëndimore e mirëpriti atë, sepse është një mënyrë e duhur moderne perëndimore e të bërit të gjërave, dhe autoritarët e krahut të djathtë e aprovuan atë sepse u pëlqejnë kufizimet. Mjerisht, rusët, një popull i mrekullueshëm, nuk kanë bindje të vërtetë. Ata ishin të gjithë për komunizëm derisa u thanë ta heqin, dhe e hodhën si kapelë. Ata ishin për Putinin dhe pavarësinë, por kur menduan se Putini po humbiste në luftën e brendshme, menjëherë ndryshuan pikëpamjet e tyre.

Tani shumica e mediave dhe blogerëve rusë thonë se Putini tregoi dobësinë e tij kur ai nuk bëri thirrje për bllokim dhe i lejoi kryetarit të Moskës Sergey Sobyanin ta bënte këtë në vend. Ata do të preferonin që vetë njeriu i madh t’i vendoste në “arrest shtëpie”. Kjo është shumë pa kuptim, por mendoj se është mirë të kuptohet realiteti.

Për rusët, është përsëri viti 1991, shembja e botës që ata banuan, bota e pushimeve jashtë vendit, në Turqi dhe Egjipt, në Francë dhe Spanjë, bota e kafeneve dhe berberave të këndshëm. Bota e re është po aq e rreptë dhe kërcënuese sa kohërat e errëta të okupimit gjerman me ndalesat e saj të shumta, por ata përpiqen të mbijetojnë.

Ndoshta do të ketë një kthesë tjetër, pasi bllokimi është shumë i vështirë për rusët me apartamentet e tyre shumë të vogla. Nëse zgjat, priten shumë konflikte familjare dhe dhunë. Familjet moderne ruse zakonisht punojnë dhe takohen me njëri-tjetrin vetëm në mbrëmje. Tani ata duhet të shohin njëri-tjetrin 24/7, dhe mund të jetë shumë. Atëherë, mbase, Putini mund të vijë si shpëtimtar për t’i liruar ata nga robëria.

Vendi më i keq për të qenë në këto kohë të errëta është Izraeli. Ata mposhtën vdekjen, dhe në të njëjtën kohë ata mundën jetën, anën e kundërt të medaljes. Izraeli ka shumë, shumë pak vdekje të lidhura me koronën. Vdekjet e Izraelit janë burra mbi të tetëdhjetë vjec, banorë të azileve. Nuk ka shkolla, as kopshte të hapura. Njerëzit janë të ndaluar të bëjnë sipërmarrje jashtë. Mossad dhe policia gjurmojnë çdo lëvizje.

Lufta kundër vdekjes është lufta ndaj Zotit. Kishat janë mbyllur me dekret të qeverisë, madje edhe Kisha e Përnderuar e Ngjalljes ose Kisha e Shenjtorit. Xhamitë janë gjithashtu të mbyllura, madje edhe Xhamia Al Aksa. Sulmi kryesor i regjimit zionist I ligë kishte qenë mbi hebrenjtë e vëzhguar. Ekipet e tyre ushtarake mbyllën portat e sinagogave duke përdorur aftësitë që ata fituan ndërsa luftuan kundër kryengritjeve palestineze, kur bashkuan dyqanet arabe në qytetin e vjetër të Jeruzalemit.

Ata dërguan luftëtarët më të mirë, njësitë komando, për të larguar pleqtë mbi të tetëdhjetat larg nga familjet dhe shtëpitë e tyre dhe i çuan këta hebrenj të vjetër fetarë në hotele të sekuestruara. Qyteti kryesor i hebrenjve ortodoksë, Bene Brak, ishte rrethuar dhe vendosur nën bllokada si Rripi i Gazës. Fqinjët e tyre sionistë në Ramat Gan kërkojnë të rrethojnë Bene Brak me një mur, në mënyrë që hebrenjtë fetarë të mos lëvizin lirshëm. Fëmijët ortodoksë luftojnë me guxim policinë dhe ushtrinë, duke i quajtur ata “nazistë!” dhe janë në mënyrë të dukshme kundër tyre. Burrat shkojnë të luten në sinagogat në mënyrë të fshehtë, vetëm për t’u denoncuar nga fqinjët për tu bërë më të mirë, siç ishin në ditët e Anne Frank. Këto shtypje të besimtarëve cifutë janë ndoshta më e keqja që ndodhë në shumë vite të historisë së trazuar të cifutëve.

Besimi i hebrenjëve ka shumë mangësi, pa dyshim, por aderimi hebrenjve në besim, qafat e tyre të ngurta, gatishmëria e tyre për t’u rebeluar sesa nënshtrimi është një shembull i shkëlqyeshëm për botën. Ndihesha krenar për këta rebelë ortodoksë në kthetrat e tyre mesjetare, të cilët mbrojnë të drejtën e tyre për t’iu lutur Zotit përballë IDF-së të fuqishme, ashtu si bashkatdhetarët e tyre, palestinezët që luftuan IDF për Al Aksa.

Kur hebrenjtë janë të mirë, ata janë shumë të mirë. Kur ata janë të këqinj, ata janë me të vërtetë të këqij. Dhe cifutët pa zot janë shpesh në kategorinë e dytë. Ata dëshirojnë të jetojnë shumë larg, dhe lufta e tyre mbi vdekjen është e plotë, si bomba e Dresdenit. Izraeli është ndoshta kombi i vetëm në botë ku pacientët nëntëdhjetë vjeç janë të lidhur me forcë me sistemet e ventilimit të mushkërive. Cmimi është një mbyllje totale; por ky bllokim lejon bankat të rrisin normat e interesit dhe detyrojnë punëtorët e papunë që të vazhdojnë të paguajnë qiratë e tepruara në mungesë ndaj pronarëve të tyre.

Në SH.B.A., ekzistojnë dy forca që luftojnë mbi reagimin e virusit. Financuesit dhe Industrialistët, ose paratë e vjetra dhe të reja, ose Hollywoodi dhe Brezi i ndryshkur, emrat ndryshojnë. Duket se të dy do të mposhten, pasi Anglia dhe Gjermania të dy humbën në Luftën Botërore. Presidenti Trump dëshiron të shpëtojë vendin e tij, dhe gjesti i tij i shkëlqyer për të refuzuar maskën do të mbahet mend, por ai nuk është aq i fortë sa të bëjë ndryshimet e kërkuara.

Nuk e di nëse ka akoma një mënyrë për t’u rikthyer në normalitet, apo nëse bota e djeshme ka vdekur dhe nuk mund të ringjallet. Por para se të shembemi në këtë dystopi të zymtë, ka ende një shans. Kreshmët e Mëdha janë të gjata, dhe Pashka po vjen! Do të ishte një kohë e mirë për t’i dhënë fund këtyre kufizimeve të Corona-s dhe për t’i lënë njerëzit të lëvizin të lirë mbi tokën e bukur që na dha Perëndia. Sa i përket Luftës kundër vdekjes, Presidenti Trump dhe Presidenti Putin mund të deklarojnë se e fituan atë, duke lënë njerëzit të mblidhen në kishat e tyre dhe të deklarojnë se Krishti është ringjallur, dhe vdekja është mundur në lojën e saj./Gazetaimpakt/ unz

 

OPINIONE

INTERVISTA