Gratë muslimane mblidhen në Urën Westminster, për të dënuar sulmin e “neveritshëm” në Londër

Gratë muslimane kanë formuar mbrëmë një zinxhir përgjatë Urës Westminster për të kujtuar viktimat e sulmit të 22 marsit.

Katër njerëz u vranë kur Khalid Masood çau me makinë midis njerëzve përgjatë trotuarit, duke shtypur disa këmbësorë dhe duke lënë tre prej tyre me lëndime fatale. Ai pastaj u përplas me gardhin jashtë Parlamentit britanik, e la automjetin e tij dhe goditi me thikë për vdekje oficerin Keith Palmer që qëndronte në roje.

Katër ditë pas sulmit që tronditi Londrën, gra me nga prejardhje të ndryshme u mblodhën së bashku në solidaritet për të dënuar krimin e tmerrshëm dhe për të treguar unitet përballë terrorit.

Shumë prej të pranishmeve ishin muslimane, të veshura me blu si simbol i shpresës dhe i paqes.

Ayesha Malik, një 34-vjeçare nga Surrey, nënë e dy fëmijëve, tha: “Si një muslimane, unë padyshim mendoj se ishte e rëndësishme të tregonim solidaritet me parimet që kemi për zemër, parimet e pluralizmit, diversitetit dhe kështu me radhë.”

Sarah Waseem, 57 vjeç nga Surrey, ka thënë: “Kur në Londër ndodh një sulm, ai është një sulm mbi mua.

“Ky është një sulm mbi të gjithë ne. Islami dënon dhunën e çfarëdo lloji. Kjo është e neveritshme për ne”.

Fariha Khan, një punonjëse shëndetësie 40 vjeçare nga Surbiton, ka thënë: “Ndjenja e asaj që ndodhi këtu të mërkurën ishte me të vërtetë e rëndë.

“Duke qëndruar këtu në këtë formë, ne imagjinojmë njerëzit e zakonshëm që ishin këtu dhe që u shtypën me makinë; ishte e tmerrshme.”

Eventit të organizuar nga Marshimi i Grave në Londër iu bashkuan njerëz me një gamë prejardhjesh të ndryshme.

Muslimanët Ahmedinë thanë se donin ta shtonin dënimin e sulmit të dhunshëm dhe të qëndronin sfidues përballë terrorizmit.

Londinezja Mary Bennett tha se ajo ishte e pranishme për të bërë një “gjest të vogël”.

Punonjësja në pension e shëndetësisë ka thënë: “Unë jam këtu për të treguar se në një mënyrë të qetë ne vazhdojmë të shkojmë aty ku ne duam dhe të bëjmë atë që ne duam në Londër.

“Ky është qyteti im. Ky është një gjest shumë i vogël, por jeta është e përbërë nga gjeste të vogla.”

Women link hands on Westminster bridge in central London in an act of solidarity organised by Women’s March London to pay tribute to the victims of the Westminster terrorist attack. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Sunday March 26, 2017. See PA story POLICE Westminster Women. Photo credit should read: John Stillwell/PA Wire
A group of women, some with their daughters, link hands on Westminster bridge in central London in an act of solidarity organised by Women’s March London to pay tribute to the victims of the Westminster terrorist attack. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Sunday March 26, 2017. See PA story POLICE Westminster Women. Photo credit should read: John Stillwell/PA Wire
Participants in the Women’s March, gather on Westminster Bridge to hold hands in silence, to remember victims of the attack in Westminster earlier in the week, in London, Britain March 26, 2017. REUTERS/Neil Hall
Women activists wearing blue hold hands on Westminster Bridge in front of the Houses of Parliament to honour the victims of the March 22 attack in central London on March 26, 2017. / AFP PHOTO / DANIEL LEAL-OLIVASDANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images
Women activists wearing blue hold hands on Westminster Bridge in front of the Houses of Parliament to honour the victims of the March 22 attack in central London on March 26, 2017. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVASDANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images
Women activists wearing blue gather to hold hands on Westminster Bridge in front of the Houses of Parliament to honour the victims of the March 22 attack in central London on March 26, 2017. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVASDANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne