Islamofobi Shqiperia

Katoliku Agron Gjekmarkaj sulmon botën islamike dhe Turqinë, por harron Mirditën

I ftuar në një emision televiziv katoliku Agron Gjekmarkaj ka sulmuar botën islamike dhe Turqinë.

Por ajo që të bën përshtypje është gjuha e urrejtjes ndaj muslimanëve e përdorur nga Gjekmarkaj në këtë emision.

Pavarësisht asaj që flet në media Gjekmarkaj harron se më parë duhet të krahasojë gjendjen aktuale në Mirditë, lezhë e shëngjin ku bandat katolike po bëjnë kërdinë me vjedhje dhe zaptime, por shqetësohet për gjëra që as në ëndrrat e tij më të bukura nuk do të pyetet ndonjëherë.

Duke komentuar mos-hapjen e negociatave nga ana e BE për Shqipërinë Gjekmarkaj radhiti disa faktorë që kanë ndikuar në këtë proces ku u shpreh se me këto standarde meritojmë jo BE-në, por konferencën islamike dhe demokracinë “alla turka” që kemi.

Ndër të tjera ai tha se:”Nuk na ka faj Europa. Diskursi antieuropian nuk shkon. Thjesht Europa nuk do Shqipërinë sepse vendi ynë nuk ka standarde. Po ta shohësh Shqipërinë nga avioni duket sikur e kanë ngrënë qentë. Vendi ynë duket si demokraci alla-turke, ngjajmë si Konference Islamike. Edi Rama të dorëhiqet, opozita të veprojë, të organizohet e ta rrëzojë”.

Dikush duhet t’i tregojë atij se Turqia dhe bota islamike janë 1000 vite përpara nga zhvillimi në krahasim me tributë katolike të Gjekmarkut./Gazetaimpakt/