Bota

Kompani ruso-kineze si konkurrencë ndaj Boeing dhe Airbas

Kina dhe Rusia themeluan kompani të përbashkët për prodhimin e avionëve trupgjerë pasagjerësh, e cila do të jetë konkurrencë e prodhuesve Boering dhe Airbus, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Shangai Daily” lajmëron se kompania kineze Commercial Aircraft Co. (COMAC) dhe kompania ruse United Aircraft Corp. themeluan China-Russia Commercial Aircraft Corporation Limited. Kompania në të cilën Kina dhe Rusia janë partnerë të barabartë do të prodhojnë avionin prej 280 ulëseve, fluturimi i së cilit do të arrin në 12.000 kilometra.