Bota

Ministri pakistanez: Kashmiri është përgjegjësia e gjithë botës myslimane

India po kryen shumë shkelje të të drejtave të njeriut në Kashmir, tha të premten Ministri i Transportit i Punjabit, Muhammad Jahanzaib Khan Khichi .

“Ushtria indiane është duke shkelur të drejtat e njeriut dhe duke vrarë vëllezërit dhe motrat muslimane”, tha Khichi.

Në një intervistë ekskluzive me Yeni Şafak Daily, politikanët pakistanezë i bënë thirrje botës ta njohë këtë situatë.

” Kashmirët duhet të kenë të drejtat e tyre për vetëvendosje,” tha ai.

Khichi deklaroi se shpresonte që kjo situatë do të zgjidhej nën OKB dhe se muslimanët në mbarë botën duhet të mbështesin Kashmirët .

“Është përgjegjësi e gjithë botës muslimane për të ndihmuar Kashmirët ,” përfundoi ai.

Jammu dhe Kashmir, një rajon ne Himalayan me shumicë myslimane, sundohen në pjesë nga India dhe Pakistani dhe pretendohen nga të dy në mënyrë të plotë. Një copë e vogël e Kashmirit mbahet gjithashtu nga Kina.

Që kur u ndanë në vitin 1947, të dy vendet kanë zhvilluar tri luftëra – në vitin 1948, 1965 dhe 1971 – dy prej tyre mbi Kashmir.

Gjithashtu, në Siachen akullnajë në pjesën veriore të Kashmirit, trupat indiane dhe pakistaneze kanë luftuar herë pas here që nga viti 1984. Një armëpushim hyri në fuqi në vitin 2003.

Disa grupe Kashmiri në Jammu dhe Kashmir kanë luftuar kundër sundimit indian për pavarësi, ose për bashkim me Pakistanin fqinjë.

Sipas disa organizatave të të drejtave të njeriut, mijëra njerëz thuhet se janë vrarë nga konflikti në rajon që nga viti 1989./ yenisafak/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE