Shqiperia

Moti, sinoptikanët tregojnë çfarë na pret javën e ardhshme

Në mesjavë sinotikanët parashikojnë reshje të konsiderueshme kryesisht shira, në pjesën më të madhe të vendit.

Sipas Meteoalb, këtë fundjavë, vendi mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare më të shpeshta në zonat veriore duke rrezikuar nga reshje të pakta dhe të izoluara dëbore.

Edhe dita e hënë, vijon me kthjellime dhe vranësira të shpeshta në territor, më të dukshme në Veri – Qendër, ndërsa mesjava që vjen sjell reshje të konsiderueshme në pjesën më të madhe të Shqipërisë por kryesisht shira.

Temperaturat

Fundjava sjell rritje graduale të temperaturave në territor ndërsa rritje të ndjeshme sjell dita e hënë në të dy ekstremumet termike ditore.

Rrjedhimisht, temperaturat e mëngjesit do variojnë nga -2 në 3°C në zonat malore; në 4 – 7°C mëngjesi në bregdet dhe zonat e ulëta ndërsa mesdita e së hënës do të ngjisë maksimumet termike në 8 – 9°C në zonat malore dhe mbi 15°C, në zonat e ulëta dhe bregdetare.