Bota

Pesë komando britanike të plagosur në operacionet sekrete në Jemenin e Veriut – Raportet

Londra nuk kishte menduar më parë të përfshihej drejtpërdrejt në luftimet në Jemen kundër milicisë së Houthit , megjithëse dihej se kishte furnizuar me armë dhe mbështetje trajnimi për Arabinë Saudite për shumë dekada.

Pesë trupa të forcave speciale britanike nga  Shërbimi Special i Marinës së Mbretërisë së Bashkuar (SBS) janë plagosur   ne shkembim zjarri  me milicine e Jemenit, ka raportuar Daily Mail te djelen, duke cituar një burim te SBS.

“Djemtë po luftojnë   ne shkretëtira pa spitale dhe terrene malore kundër  rebelëve Houthi shumë të përkushtuar dhe të pajisur mirë . Roli i SBS-së është kryesisht trajnimi dhe monitorimi, por në disa raste ata e kanë gjetur veten në  shkembim zjarri dhe disa trupa britanike janë qëlluar, ” tha burimi në   kushte  anonimiteti per Daily Mail.

Sipas  burimit, lëndimet përfshinin një plagë me armë zjarri ne duart e një ushtari dhe një plagë me armë zjarri  ne këmbë, dhe trupat qe u dërguan në shtëpi  ne Mbretërine e Bashkuar për tu   shëruar. “Padyshim që nuk ka asnje te dhene  se  misioni do të konfirmohet publikisht nga   Ministria e Shëndetësisë  apo e  Mbrojtjes, nëse një ushtar i Mbretërisë së Bashkuar është vrarë, ata duhet të njoftojnë s” vuri në dukje burimi.

Deri  30 trupa të SBS   të bazohet në   zona Sa’dah ne Jemenin verior, ne pjesen më te madhe   te provincën se mbajtur nga  milicia Houthi, e cila mori kontrollin e  gjerë të   vendit jugor arab në  vitin 2015 pasi  u rrëzua qeverinë e Abdrabbuh Mansur Hadi në një kryengritje popullore.

Ministria e Mbrojtjes te Mbretërisë së Bashkuar   ende nuk ka komentuar   rreth raportit.

Arabia Saudite dhe një koalicion i  perbere kryesisht nga aleatët e saj te Gjirit-Shtetit, si edhe një kontigjent i vogël i   Forcave amerikane dhe franceze dhe kontraktorët nga   kompania ushtarake private Academi kanë zhvilluar një operacion ushtarak kundër  milicisë Houthi që nga Marsi 2015. Konflikti ka çuar në  një katastrofë humanitare në vend./ sputniknews/ Gazeta Impakt