Opinion

RIP Jeffrey Epstein, por shumë pyetje të tjera mbetën pa përgjigje!

Nga: Philip Giraldi

Saga e Jeffrey Epstein vazhdon edhe pse vetë pedofili i dënuar Epstein është gjetur i varur në qelinë e tij të burgut në Manhattan.

Dikush mund të pyes veten se si ai arriti të vriste veten, nëse në të vërtetë kemi të bëjmë me vetëvrasje pasi ashtu u raportua, pasi kur ajo ndodhi në burg supozohet se ai ishte zhveshur nga çdo veshje apo send tjetër personal që do mund ta përdorte për ti dhënë fund jetës. Pra, ai vdiq por a e bëri atë vetë apo u ndihmua? Ka shumë individë të shquar dhe agjenci të fuqishme qeveritare që do të jenë kënaqur shumë që ai vdiq pasi shumica e sekreteve të tij do të kenë shkuar në varr bashkë me të.

Padyshim që kishte një paralajmërim se diçka mund të ndodhë. Dy javë më parë, ai u raportua se u gjet i pavetëdijshëm në qelinë e tij të burgut me shenja rreth qafës. Ky ishte një rast që ai mund të kishte provuar të vriste veten ose mund ishte rrahur nga një i burgosur tjetër. Ekzistuan gjithashtu disa spekulime të rëndësishme se disa pjesë të dëmtuara të brenda shtetit po mundohej ta vriste për ta heshtur.  Më pas raportet e shtypit zbuluan se Epstein ishte dërguar në një spital, por nuk ka pasur asnjë informacion për gjendjen ose statusin e tij, përveç një shënimi të shkurtër se ai ishte kthyer nën vëzhgim në të njëjtin burg ku kreu vetëvrasje.

Sidoqoftë, historia që ai kishte vdekur është pikërisht ajo që shumë nga zyrtarët e lartë dhe politikanët që u përfshinë me Epstein donin të ndodhte. Megjithatë, hetimet për “Affair Epstein” thuhet janë duke vazhduar në nivelin federal, si dhe në dy shtetet New York dhe Florida.

Përpunimi më i fundit në lidhje me sagën Epstein para vdekjes së tij, erdhi nga ish-mbrojtësi i tij Leslie Wexner, manjati i biznesit hebre i cili ndërtoi nga e para një perandori të modës me bazë në Ohio të quajtur L Brands. Me që ra fjala, Markat L, përfshijnë Victoria’s Secret, e cila paraqet gra të reja, që enden nëpër pasarala ose modele. 81 vjeçari Wexner pohoi në një letër me 564 fjalë që i ligi Epstein “shpërdoroi shuma të mëdha parash” prej tij. Në letrën që Wexner pranoi se kishte humbur të paktën 46 milion dollarë nga paratë e familjes së tij, disa media sugjerojnë se mashtrimi arriti shumë më tepër, ndoshta në 500 milionë dollarë. Dhe, vjedhja e pretenduar shkoi edhe në prona, për të përfshirë serinë e transaksioneve që e bënë Epsteinin të kishte rezidencën e sipërme, ku ai banonte dhe bëri xhirimet e tij të famshëmve duke bërë seks me vajza të reja, vlerësohet me vlerën 56 milion dollarë, si dhe aeroplan që u bë Lolita Express dhe një jaht.

Tani, ose shuma e parave të pastruara nuk përbën ndonjë ndryshim për xhepi e multi-miliarderit Wexner ose magjistari i tregtisë së rrobave ishte i dashuruar me masazhet që po merrte në shtëpinë e Epsteinit. Duhet të ishe një biznesmen jashtzakonisht shumë i dobët që të mos e dije nëse do të humbje aq para ose aq shumë prona, përveçse nëse emri i tij do të ishte Donald Trump.

Wexler pretendoi se ai filloi të ndërpresë lidhjet me Epsteinin në vitin 2007, pasi në fillim të vitit 2006 autoritetet në Florida e akuzuan Jeffrey me akuza të shumta për ngacmim dhe aktivitet seksual të paligjshëm me një të mitur. Në vitin 2008, Epstein u shpall fajtor nga shteti për akuzat e prostitucionit nga një i mitur dhe kërkohej që të regjistrohej si shkelës, por ai mori një dënim jashtëzakonisht të vogël, prej tetëmbëdhjetë muajsh burg në një qeli private, vizitorë të pakufizuar duke përfshirë gratë të reja dhe leje të përditshme në mënyrë ai që të mund të merrej nga shoferi i tij për të shkuar dhe punuar në zyrën e tij në Palm Beach, një dënim jashtëzakonisht i butë që aktualisht po i nënshtrohet një hetimit penal nga shteti i Floridas. Pasi u shqiptua dënimi, sherifi i qarkut vuri re se: “Ai ishte i habitur që (Epstein) do të shkonte në burg”.

Në të vërtetë, e gjithë faqja e historisë së Epstein në Florida duket se është zhdukur poshtë në një vrimë kujtese. Epstein u dënua për përfshirjen e tij në prostitucion, por e vetmja çështje që mbeti ishin pasojat me të cilat ai u përball. Kjo është çështja ku u futën lojtarët e tjerë, duke përfshirë profesorin e Juridikut në Harvard, Emeritus Alan Dershowitz, avokatin e shtetit të rrethit Palm Beach, Barry Krischer, dhe Avokatin e SHBA, zyrën e Miami, Alexander Acosta.  Besimi im se Jeffrey Epstein ishte një agjent i inteligjencës bazohet kryesisht në komentet e Acosta kur ishte larguar nga ekipi i Trump gjatë tranzicionit. Ai u pyet “A do të shkaktojë probleme çështja Epstein [për seancën e konfirmimit]?” … “Acosta dëshmoi se ai kishte pasur vetëm një takim për çështjen Epstein. Ai e kishte ndërprerë marrëveshjen mbi nivelin e tij të pagave me një nga avokatët e Epstein-it sepse i ishte thënë “të hiqte dorë, mbi nivelin e tij të pagave që Epstein i kishte “. “Më thanë që Epstein i përkiste inteligjencës dhe duhet ta linte të qetë”.

Pyetjet në lidhje me Epsteinin mbeten edhe pse ai ka vdekur, por ka një frikë se autoritetet do të jenë të dekurajuara të hetojnë më tej një njeri të vdekur. Duket se askush nga agjencitë e ndryshme hetimore apo mediat kryesore nuk ka qenë të interesuara të dinë se çfarë do të thoshte Acosta, edhe pse do ta kishin të thjeshtë ta pyesnin. Kush i tha të tërhiqet? Dhe si e shpjeguan? Dhe pse ka pasaportën austriake të Epsteinit? Ishte gënjeshtër apo e vërtetë, me një emër të vërtetë dhe zëvendësim fotografie apo alternim të figurës dhe të emrit? Si e mori? Pasaportat austriake janë shumë të dëshirueshme në qarqet e inteligjencës sepse vendi është neutral dhe mbajtësit e tij mund të udhëtojnë pothuajse kudo pa vizë.  Ka akoma më shumë se kaq. Si ish oficer i inteligjencës ka pak dyshime në mendjen time se ajo që bëri Epstein dhe si e bëri atë ishte një operacion inteligjence. Nuk ka asnjë shpjegim tjetër të tij të vlefshëm për filmimin e politikanëve të shquar dhe personave të famshëm që bëjnë seks me vajza të reja. Dhe sa i përket pyetjes për kë mund të ketë punuar Epstein, përgjigjja më e mundshme është Mossad. CIA nuk do të kishte interes për përpilimin e dosjeve për amerikanët e shquar, por amerikanët e lëvizësishëm dhe shakerat si Bill Klinton, me 26 udhëtimet e tij në Lolita Express, ish-Guvernatorin Bill Richardson, ose ish Senatorin George Mitchell janë saktësisht llojet e “agjentëve me ndikim” që Mossadi do të kërkonte të shtrëngonte apo edhe shantazhonte për të bashkëpunuar.
Dëshmi të tjera bindëse për një lidhje me Mossad erdhën nga marrëdhënia e Epsteinit me Ghislaine Maxwell, i cili raportohet se ka shërbyer si blerësi i tij kryesor i vajzave të reja. Ghislaine është vajza e Robert Maxwell, i cili vdiq ose ndoshta u vra në rrethana misterioze në 1991.

Maxwell ishte një biznesmen anglo-hebre, shumë profil kozmopolit, si Epstein, një multi-milioner që ishte shumë i diskutueshëm  me ato që vlerësoheshin si lidhje të vazhdueshme me Mossad. Pas vdekjes së tij, atij ju organizua një funeral shtetëror nga Izraeli në të cilin gjashtë shërbëtorë dhe ish-krerë të inteligjencës izraelite dëgjuan ndërsa Kryeministri Yitzhak Shamir tha: “Ai ka bërë më shumë për Izraelin sesa mund të thuhet sot.”  Izraeli dhe Lojtarët e profil të lartë hebrenj gjithashtu kanë vazhduar të paraqiten si pena të këqija në rastin Epstein, por askush nuk duket se është i interesuar të ndjekë atë. Epstein qartësisht kishte kontakte me ish-kryeministrin izraelit Shimon Peres por edhe Ehud Barak dhe Wexner kishin gjithashtu lidhje të ngushta me shtetin hebre dhe qeverinë e tij. Barry Krischer, i cili mund të ketë qenë burimi i komenteve për Acosta, ka marrë çmimin Lidhja Anti-Shpifje (ADL). Dëshmitë sugjerojnë gjithashtu që Krischer, duke bashkëpunuar me avokatin e egër të Epsteinit të Izraelit, pro-Izraelit, Alan Dershowitz, luajti një rol kryesor në dështimin  për të ndëshkuar në mënyrë të saktë Epsteinin për bindjen e tij për pedofili.

Sipas një historie të fundit në New Yorker, hetuesit policorë të çështjes Epstein vunë re se “Toni  dhe qëndrimi  i diskutimeve të këtij rasti me Krischer ndryshoi plotësisht “pas takimeve të tij me Dershowitz. Në atë moment, dy detektivët e përfshirë më shumë në këtë rast e gjetën veten nën një presion ekstrem. Ata u vëzhguan vazhdimisht nga hetuesit privatë dhe madje ata kishin marrë dhe kontrolluar mbeturinat e tyre shtëpiake. Dhe marrëveshja e pranimit të lutjes me Krischer “… ishte për shkak të përpjekjeve të Dershowitz, i cili kishte vepruar për të sulmuar dhe shpartalluar viktimat.”

Krischer pretendon se zyra e tij “Dëshmitarët e dyshuar morën prova në një Juri të Madhe, e cila u kthye në një aktakuzë të vetme për kundërvajtje në vend të kërkesave për prostitucion kundër Epsteinit, “por realiteti është se ai ka punuar me mbrojtjen për ta larguar Epsteinin. Kishte shumë prova të bazuara në më shumë se dyzet intervista me viktimat për të dënuar Epsteinin, por në vend që ta arrestonte, Krischer në vend të kësaj themeloi Jurinë e Madhe pa përmendur viktimat e mitur për të lehtësuar pasojat e mundshme. Ai gjithashtu nuk i njoftoi viktimat për ato që ai kishte rregulluar në mënyrë që ata të kundërshtonin aktgjykimin dhe dënimin, veprim ky që përbën një shkelje e Ligjit për të Drejtat e Viktimave të Krimit.

Polici i Palm Beach i cili e punoi çështjen në atë kohë i tha Miami Herald si pjesë e një hetimi të botuar në nëntor se ata ndjeheshin nën presion nga Krischer për të minimizuar çështjen e Epsteinit në një shkelje, ose për ta hequr atë plotësisht. Ata thanë se “rregullimi ishte brenda.” Acosta, kohët e fundit, nuk i referohej Krischer me emër gjatë një konference shtypi në fillim të korrikut, por foli për avokatin e shtetit të Qarkut Palm Beach. Ai tha se zyra e tij punoi hap pas hapi për të siguruar që Epstein u përball me një formë ndëshkimi. “Më thjesht, Zyra e Avokatëve të Shtetit Palm Beach ishte e gatshëme ta linte Epsteinin të ikte i lirë. Nuk ka kohë për burg. Asgjë,” tha Acosta. “Prokurorët në zyrën time të mëparshme zbuluan se kjo ishte plotësisht e papranueshme, dhe ne u përfshimë.”

Pas trembëdhjetë muajsh në burgun e klubit vendor në Palm Beach, Epstein u la i lirë. Në rezidencën e tij në New York City, më vonë një artist i kishte pikturuar një murale të vetes në burg, dukshëm si një shaka e brendshme për ata që dinin për kohën e tij pas hekurave. Fundi i historise? Jo saktësisht, edhe pse Epstein tani ka vdekur.  Në rezidencën e tij në New York City, ai kishte një artist që më vonë i pikturoi një murale të vetes në burg, dukshëm si një shaka e brendshme për ata që dinin për kohën e tij pas hekurave.  Fundi i historise? Jo saktësisht, edhe pse Epstein tani ka vdekur. Por pyetjet kyçe metën pa përgjigje, përfshirë, a ishte ai spiun i Izraelit? Po për lidhjen Krischer-Dershowitz që e mbajti atë të mos ndëshkohej në përpjesëtim me krimet e tij? A erdhën ato udhëzime nga Izraeli ose nga miqtë e tij në Departamentin e Drejtësisë të Sh.B.A? A do të vazhdojnë të tre hetimet e njëkohshme që ndodhin aktualisht dhe do të shtrojnë pyetjet e duhura tani që objektivi i hetimit ka vdekur? Duke pasur parasysh ndikimet e mëdha në këtë lojë, me shumë mundësi, do të ketë një mbulim të mënyrës sesi jetoi dhe si vdiq Epstein. Ne, publiku nuk do ta dimë kurrë se çfarë u bë me Epstein./gazetaimpakt/unz/