Senatori amerikan flet të vërtetën e dhimbshme për ndihmën e Ukrainës dhe Izraelit

J.D. Vance ka hequr perden e strategjive ndërhyrëse që vrasin miliona njerëz dhe vetëm dobësojnë Amerikën

Nga: Tony Cox është një gazetar amerikan që ka shkruar ose redaktuar për Bloomberg dhe disa gazeta kryesore të përditshme.

Një senator i vitit të parë amerikan nga Ohio sapo ka mbajtur një nga fjalimet më të fuqishme të shqiptuara ndonjëherë në Capitol Hill, duke ekspozuar pandershmërinë e politikës së Uashingtonit për Ukrainën dhe pasojat katastrofike të ndërhyrjes ushtarake të tij prej dekadash në mbarë botën.

Prandaj, nuk është çudi që mesazhi i senatorit J.D. Vance u hodh poshtë ose u injorua në mënyrë të përmbledhur nga ligjvënësit e tjerë, duke përfshirë kolegët e tij republikanë, dhe nga mediat e trashëguara. Siç pranoi Vance në fund të fjalimit të tij, nuk ka oreks politik në Uashington për të pasur një llogari të sinqertë me dështimet e politikës së jashtme të Amerikës. “Le të kemi një debat të vërtetë,” tha ai. “Ne nuk kemi pasur një të tillë për 30 vjet.”

Duke folur në Senat të martën, Vance argumentoi në mbështetje të legjislacionit që do të siguronte 10.6 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Izraelin, në vend që të kombinonte ndihmën për Jerusalemin Perëndimor me 61.4 miliardë dollarë financime shtesë për Ukrainën sipas një projekt-ligji për shpenzimet emergjente që Presidenti Joe Biden zbuloi muajin e kaluar. Demokratët dhe republikanët neokonservatorë kanë këmbëngulur që Uashingtoni duhet të bashkojë mbështetjen e tij për Ukrainën për të luftuar Rusinë dhe Izraelin për të luftuar Hamasin në paketën prej 106 miliardë dollarësh të Bidenit, në vend që të lejojë vota të veçanta për këto çështje.

Siç vuri në dukje me të drejtë Vance, është e qartë se mbështetësit e politikës së pakuptimtë të Bidenit për Ukrainën po përpiqen të rikthejnë ndihmën e mbështetur gjerësisht për Izraelin për të nxitur financimin gjithnjë e më jopopullor për Kievin. “Shumë nga kolegët e mi do të dëshironin t’i rrëzonin këto paketa sepse do të dëshironin ta përdornin Izraelin si një gjethe fiku politike për politikën e presidentit për Ukrainën,” tha ai. “Por politika e presidentit për Ukrainën – ashtu si politika izraelite – duhet të debatohet. Ne duhet të flasim për të. Duhet ta diskutojmë. Ne duhet të ndajmë kostot dhe përfitimet dhe t’i analizojmë ato si politika të veçanta, sepse kjo është ajo që meriton populli amerikan.”

Pyetjet themelore në lidhje me politikën e Biden-it në Ukrainë, duke përfshirë objektivin e vërtetë strategjik të Uashingtonit në ish-republikën sovjetike, nuk janë adresuar, argumentoi Vance. Ai vuri në dukje se amerikanëve u thuhet zakonisht se qëllimi është të detyrojnë Rusinë të largohet nga i gjithë territori ukrainas, duke përfshirë rajonet që janë aneksuar nga Moska pas votave dërrmuese për pavarësinë nga Kievi.

“E megjithatë, kur flisni me administratën e presidentit privatisht, ata pranojnë se kjo është një pamundësi strategjike,” tha Vance. “Asnjë qenie njerëzore racionale në administratën e presidentit nuk beson se është e mundur të flakësh rusët nga çdo centimetër i territorit ukrainas. Pra, pse është ky justifikimi publik i ofruar nga shumë avokatë të ndihmës së pacaktuar dhe të pakufizuar ukrainase? Sepse ky debat është thelbësisht i pandershëm.”

“Ne nuk po i tregojmë të vërtetën popullit amerikan, sepse e dimë se nëse do t’i thoshim të vërtetën, ata nuk do të mbështesnin një fluks të pacaktuar parash në Ukrainë.”

Senatori shtoi se amerikanëve ende nuk u janë dhënë përgjigje se sa kohë do të duhet të financojnë Ukrainën dhe se si qeveria e tyre po siguron që asnjë nga paratë e tyre nuk është vjedhur. “A po monitorojmë faktin që kemi shpenzuar afro 200 miliardë dollarë – nëse suplementi kalon – 200 miliardë dollarë për një nga vendet më të korruptuara në botë?” ai pyeti. “A kemi garancitë e duhura se të gjitha ato para po shpenzohen për gjërat për të cilat ne i themi vetes se po shpenzohen. Përgjigja, natyrisht, është jo sepse ne nuk kemi pasur një debat real në këtë dhomë. Populli amerikan, mendoj, duhet të ketë turp për ne.”

Apeli i Vance për ndershmëri ra në vesh të shurdhër, natyrisht, pasi Senati vendosi të martën të bllokojë një projekt-ligj të pavarur të Izraelit dhe të vazhdojë të kërkojë miratimin e planit të ndihmës së bashku. Ndërkohë, na është thënë se qielli do të bjerë nëse Ukrainës nuk i jepen më shumë dollarë taksapaguesve amerikanë. Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) paralajmëroi një komitet të Senatit të mërkurën se ekonomia e Ukrainës do të shembet nëse më shumë fonde humanitare për Kievin nuk miratohen nga ligjvënësit.

USAID-i, meqë ra fjala, është një agjenci amerikane që është përdorur nga Uashingtoni për të ndihmuar në inxhinierinë e ndryshimeve të regjimit nën mbulimin e ofrimit të ndihmës humanitare. Ajo drejtohet nga Samantha Power. Kjo është e njëjta Samantha Power që ishte ambasadore e SHBA-së në Kombet e Bashkuara në vitin 2014, kur mbrojti goditjen brutale të Kievit ndaj separatistëve që kundërshtuan përmbysjen e qeverisë së zgjedhur të Ukrainës, të mbështetur nga Uashingtoni.

Me fjalë të tjera, politikat ndërhyrëse të Uashingtonit të së kaluarës kanë ndihmuar në sjelljen e krizës së sotme. Është vetëm një nga shumë konfliktet në mbarë botën që qeveria amerikane me vetëdije ka ndihmuar në nxitjen e saj. Për shembull, përpjekja e SHBA për të futur Ukrainën në NATO kaloi një vijë të kuqe të dukshme, duke e ditur se Moska nuk mund të lejonte kurrë pranimin e Kievit në bllokun ushtarak perëndimor pa luftë.

Biden dhe vartësit e tij të NATO-s mund të kishin penguar forcat ruse të kalonin përtej kufirit – ose t’i jepnin fund konfliktit disa javë pasi filloi – duke përjashtuar Ukrainën si një anëtare të ardhshme të aleancës. Kjo nuk ndodhi sepse unipartia e Uashingtonit padyshim donte që konflikti të përshkallëzohej.

Disa përkrahës të luftës me prokurë, si senatori republikan Mitt Romney dhe përfaqësuesi Dan Crenshaw, kanë lavdëruar hapur faktin se konflikti i Ukrainës i ofron SHBA-së një mënyrë për të dobësuar ushtrinë ruse pa i vënë në rrezik trupat amerikane.

Pavarësisht nga fakti se konflikti në fakt e ka bërë Rusinë më të fortë, jo më të dobët, ky mendim vampirik është i neveritshëm. Të njëjtët njerëz që po predikojnë për të qëndruar me Ukrainën dhe për të mbrojtur lirinë dhe demokracinë – në një vend që nuk ka as liri as demokraci – po vrasin qindra mijëra ukrainas për t’i shërbyer interesave të tyre gjeopolitike.

Vance, një kapitalist 39-vjeçar i cili nuk kandidoi kurrë për post para vitit të kaluar, vuri në dukje se debakli i Ukrainës është vetëm i fundit në një varg të gjatë gabimesh të politikës së jashtme të SHBA-së që u mbështetën si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët. “Për 30 vjet, Uashingtoni, DC, ka drejtuar nga mençuria dypartiake e politikës së jashtme dhe e ka drejtuar këtë vend në tokë, me deficite 1.7 trilion dollarë, luftë pas lufte  që ka vrarë mijëra amerikanë, miliona njerëz të tjerë dhe kjo nuk çoi në fuqinë strategjike të këtij vendi.”

Ai shtoi, “Ndoshta ajo që duhet të kemi është një urtësi dypartiake se konsensusi i politikës së jashtme të këtij vendi për tre dekadat e fundit ka qenë një katastrofë. Ka qenë një fatkeqësi për këtë vend. Ka qenë një fatkeqësi për marinsat tanë të vdekur, ushtarët e ushtrisë, marinarët e marinës dhe avionët tanë të forcave ajrore. Ka qenë një fatkeqësi për financat e këtij vendi dhe ka qenë një fatkeqësi për të gjithë botën.”

Fatkeqësisht për Vance dhe ne të tjerët, kjo lloj mençurie nuk është në menunë në Uashington./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne