SHBA kërkon “licencë” për të rrethuar Rusinë e Kinën, me “Bio-laboratorë strategjik sulmues”

 Nga: Svetlana Ekimenko

Dokumentet e zbuluara gjatë operacionit special të Moskës në Ukrainë kanë zbuluar se SHBA po vendoste atje një program të gjerë kërkimi biologjik, duke shpenzuar më shumë se 200 milionë dollarë në 46 laboratorë biologjikë që hulumtonin patogjenë shumë të rrezikshëm. Rusia, Kina dhe disa shtete të BE-së janë ende në pritje të përgjigjeve të Uashingtonit për këta biolaboratorw.

Raporti i ri i Pentagonit që pretendon se Amerika po përballet me “zgjerim tw kërcënime biologjike” nga kundërshtarët e saj të huaj nuk është gjë tjetër veçse një përpjekje “për të kërkuar licencë” për SHBA-në për të vazhduar zhvillimin e bio-laboratorëve strategjikë sulmues në vendet që rrethojnë Rusinë, Kinën, Iranin dhe Korenë e Veriut, tha për Sputnik Scott Bennett, një ish-analist kundër terrorizmit në Departamentin e Shtetit.

“Këta laboratorë do të përdoren për të zhvilluar armë bio që synojnë ADN-në specifike dhe dobësitë gjenetike të njerëzve me prejardhje sllave, aziatike dhe persiane-hinduine. Sigurisht që shpjegimi sipwrfaqwsor i jashtwm për qëllimin e këtyre laboratorëve do të jetë si ‘mbrojtës’ ose ‘ Kundërmasat proaktive kundër zhvillimit të armëve bio të kombeve të tjera, qeveria amerikane i përkufizon si “jobashkëpunuese”, ose “armiqësore” ndaj të qenit një shtet vasal apo skllav amerikan”, tha Bennett.

“Rishikimi i Qëndrimit të biombrojtjes”, i nxjerrë të enjten, pohoi se ushtria e saj përballet me një kërcënim akut nga kundërshtarët e huaj të angazhuar në zhvillimin e programeve të avancuara të armëve biologjike. Raporti, i urdhëruar nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin në vitin 2021 pas shpërthimit të pandemisë COVID-19, nxiti SHBA-nw të marrë masa për t’iu kundërvënë kërcënimeve të tilla në rritje. Ajo veçoi në mënyrë specifike “kërcënimin në rritje me shumë domene të paraqitur nga Republika Popullore e Kinës (PRC)”, duke thënë se Strategjia Kombëtare e Mbrojtjes (NDS) duhej t’i jepte përparësi “sfidës së PRC në Rajoni Indo-Paqësor” dhe “Sfidws sw Rusisë në Evropë”. Sipas Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së, aktualisht ai po punonte për të adresuar këto shqetësime duke forcuar aftësitë e biombrojtës përmes rritjes së bashkëpunimit në ushtri dhe strukturat civile të Departamentit të Mbrojtjes.

Raporti i publikuar nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së është një reagim ndaj zbulimeve të fundit të bëra nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë në lidhje me “shkeljet e vazhdueshme të ligjit ndërkombëtar të bioarmëve dhe në të vërtetë krimet kundër njerëzimit që Qeveria dhe Ushtria e Shteteve të Bashkuara nën Administratën e Bidenit janë duke bërë aktualisht”, tha Scott Bennett, i cili është gjithashtu psikolog veteran i Batalionit të 11-të të Operacioneve të Ushtrisë Amerikane.

Duke kërkuar të largojë vëmendjen nga këto zbulime, të vërtetuara nga Rusia me prova të forta, Uashingtoni po shton zërat me një justifikim për të vazhduar më tej “këto eksperimente jashtëzakonisht të rrezikshme, nëse jo fundi i jetës, në sëmundje, vuajtje dhe vdekje… që duket të jetë eksporti kryesor i Shteteve të Bashkuara”, shtoi ai.

Rreth 30 laboratorë biologjikë të financuar nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së janë zbuluar në Ukrainë gjatë operacionit të vazhdueshëm ushtarak special të Moskës në vend, zbuloi Ministria ruse e Mbrojtjes vitin e kaluar. Pentagoni ka vite që drejton këto laboratorë tw paligjshwm duke hulumtuar patogjenë shumë të rrezikshëm dhe duke eksportuar mostra biologjike në kundërshtim me Konventën e Armëve Biologjike (BWC).

Shtetet e Bashkuara nuk kanë dhënë ende ndonjë shpjegim të detajuar në lidhje me aktivitetet e saj ushtarake dhe biologjike në Ukrainë.

Raporti i Pentagonit përpiqet të mashtrojë publikun duke deklaruar se çdo pretendim i laboratorëve biologjikë amerikanë dhe zhvillimi nw to i patogjenëve të rrezikshëm janë “të pavërtetuar”, por kjo është “pa dyshim e rreme”, shtoi ish-oficeri i luftës psikologjike të Ushtrisë Amerikane.

“Sasia voluminoze e materialeve të marra nga laboratorët biologjikë amerikanë në Ukrainë iu paraqit Kombeve të Bashkuara nga Rusia për ekspozim dhe analizë të plotë në të gjithë botën, megjithatë Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara kundërshtuan dhe ndaluan këtë hetim. Pse Duket se dikush ka diçka për të fshehur”, theksoi Bennett.

Për sa i përket kohës së “Rishikimit i Qëndrimit të Biombrojtjes”, ai vjen pasi, pavarësisht nga një sasi e madhe armatimesh të ofruara nga NATO, Ukraina mbetet e paaftë të kthejë valën e kundërsulmimit të saj. Kundërofensiva e Ukrainës në masë të madhe nuk doli kurrë nga terreni. Në javët para saj, forca të konsiderueshme sulmuan pozicionet ruse, por u zmbrapsën vazhdimisht, me sasi të mëdha të pajisjeve perëndimore të shkatërruara. Pas më shumë se dy muajsh humbjesh të rënda dhe me shumë pak për të treguar për këtë, mediat amerikane raportuan së fundmi mbi një “parashikim të klasifikuar” nga Uashingtoni që parashikonte se Ukraina nuk ka gjasa të përmbushte qëllimet e saj në kundërsulmin e shumëpërfolur.

Nga ana tjetër, Uashingtoni qartazi po krijon gjithashtu skenën për spiralen e ardhshme të përshkallëzimit me Pekinin.

“Raporti dhe Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së po identifikojnë qartë Kinën si objektivin e saj të synuar, pa dyshim për shkak të humbjes dërrmuese të Amerikës dhe NATO-s në Ukrainë”, sugjeroi ish-analisti kundër terrorizmit i Departamentit të Shtetit.

Ai vazhdoi se raporti i tregoi atij, si një ish-oficer i operacioneve psikologjike, se “Administrata Joe Biden dhe ‘trajtuesit’ e tij pa dyshim do të lëshojnë brenda Shteteve të Bashkuara një ‘ngjarje të rreme kombëtare’, në formën e një bioarme. … bombë e pistë… për të gjeneruar frikën dhe kaosin e kërkuar dhe autoritetin tiranik të ligjit ushtarak të qeverisë së Shteteve të Bashkuara, veçanërisht FBI-së, ATF-së, Marshallëve të SHBA-së, Sigurisë Kombëtare, CIA-s dhe Ushtrisë Amerikane, për t’u përdorur kundër dhe kontrollojnë popullin amerikan”.

Ndërkohë, pavarësisht kundërofensivës të kushtueshme, por belbëzuese dhe humbjeve të mëdha të pësuara në Ukrainë, Uashingtoni vazhdon të drejtojë luftën e NATO-s kundër Moskës.

“Është gjithnjë e më e qartë se administrata e Bidenit ka nevojë për një luftë për të shpërqendruar publikun amerikan nga kolapsi ndërkombëtar i sistemit të monedhës nw renie të perandorisë amerikane të naftës-dollarëve dhe 700 bazave të saj ushtarake dhe anembanë botës. Ata duhet të krijojnë një armik dhe asgjë nuk është më e mirë se një bioarmë e padukshme… Ky raport është faza tjetër e atij vetë-shpërthimi të koordinuar nga brenda të Shteteve të Bashkuara, të cilin Administrata Biden e ka bërë përmes kufijve të hapur, fuqizimit të dollarit dhe sanksioneve ekonomike dhe ndërhyrjes ushtarake. Raporti i bioarmëve nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes është thjesht një përgatitje për kapitullin tjetër, që është fajësimi i një kundërshtari të huaj, për vetë Kutinë e Pandorës që Shtetet e Bashkuara krijuan”, përfundoi Scott Bennett./GazetaImpakt, Sputnikglobe

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne