Bota

Shefat e shtabeve të ushtrisë amerikane dhe ruse diskutojnë mbi gjendjen në Siri dhe Irak

Shefat e shtabeve të ushtrisë së Rusisë dhe Amerikës, kanë diskutuar mbi situatën në Siri dhe në Irak.

Sipas një njoftimi të agjencisë Rusia Today, Vallrey Grasimov shef i shtabit të ushtrisë ruse dhe Josef Danford homologu i tij amerikan, në një bisedë telefonike kanë analizuar gjendjen aktuale të sigurisë në Siri dhe në Irak. Ministria e mbrojtjes e Rusisë ditën e martë deklaroi se palët diskutuan edhe për hapat e mëtejshëm në përballje me grupet terroriste. Përveç kësaj të dy shefat e ushtrive të Amerikës dhe Rusisë diskutuan për zonat e uljes së tensioneve në juglindje të Sirisë./ PT

OPINIONE