Bota

Shefi i OKB-së dënon sulmet ajrore të Arabisë Saudite në ceremoninë e marteses

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së dënoi sulmin vdekjeprurës të Arabisë Saudite në një ceremoni martese në provincën Hajjah të Jemenit.

“Sekretari i Përgjithshëm i kujton të gjitha palëve detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar humanitar në lidhje me mbrojtjen e civilëve dhe infrastrukturës civile gjatë konflikteve të armatosura.

Ai bën thirrje për një hetim të shpejtë, efektiv dhe transparent “, tha zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujariç në një deklaratë të lëshuar të hënën.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Bahram Kassemi gjithashtu e dënoi sulmin si një veprim i dhunshëm dhe çnjerëzor nga Sauditët.

Ai shtoi se rritja e sulmeve të kohëve të fundit të Arabisë Saudite kundër Jemenit, ndaj civilëve të pafajshëm është një shenjë se ata kanë qenë të pasuksesshme në arritjen e qëllimeve të tyre në vendin e shkatërruar nga lufta.

Ndërsa ngushëllon familjet e viktimave, Bahram Kassemi tha se “rritja e bombardimeve në zonat e banuara është një shenjë e zhgënjimit dhe dështimit të atyre që sulmojnë Jemenin”, shtoi ai, sipas Press TV.

Të dielën, një ceremoni martese në Jemen u qëllua nga sulmet ajrore saudite në të cilat u vranë pothuajse 50 njerëz dhe 55 të tjerë u plagosën.

Avionët e Arabisë Saudite gjithashtu kryen sulme mbi ambulancat që transportonin viktimat në spitalet lokale.

Agresioni saudit u nis në mars të vitit 2015 në mbështetje të ish-qeverisë miqësore të Jemenit të presidentit Abdrabbuh Mansour Hadi dhe kundër lëvizjes Houthi Ansarullah të Jemenit, i cili po drejton çështje shtetërore në mungesë të një administrate efektive.

Megjithatë, ofensiva nuk ka arritur asnjë nga qëllimet e saj, pavarësisht shpenzimeve të miliarda petrodollarëve dhe regjistrimit të aleatëve rajonalë dhe perëndimorë të Arabisë Saudite.

Ministria e të Drejtave të Njeriut të Jemenit njoftoi në një deklaratë më 25 mars se lufta e udhëhequr nga Sauditi kishte lënë 600,000 civilë të vdekur dhe të plagosur që nga marsi i 2015.

Burimi : IQNA/ ML