Si i dha fund rendit botëror me qendër perëndimin Samiti i BRICS 2023

Nga Ekaterina Blinova

Samiti historik treditor i BRICS 2023 përfundoi më 24 gusht në qytetin e Afrikës së Jugut të Johanesburgut. Cilat janë rezultatet e takimit dhe si mund të ndikojë në balancën e fuqisë globale në të ardhmen e afërt?

Udhëheqësit e Brazilit, Rusisë, Indisë, Kinës dhe Afrikës së Jugut, të cilët së bashku përbëjnë grupin e ekonomive kryesore në bashkimin e quajtur BRICS, miratuan Deklaratën “Johannesburg II” në ditën e fundit të samitit të 15-të.

Shtetet anëtare u angazhuan për forcimin e kornizës së bashkëpunimit me përfitim reciprok të BRICS nën tre shtyllat e bashkëpunimit, që me atë politik dhe të sigurisë, ekonomik dhe financiar, si dhe kulturor dhe bashkëpunim mes njerëzve. Ata gjithashtu u angazhuan për të rritur partneritetin strategjik për të mirën e popullit të tyre përmes promovimit të paqes, një rendi ndërkombëtar më përfaqësues, më të drejtë, një sistemi shumëpalësh të ringjallur dhe të reformuar, zhvillimit të qëndrueshëm dhe rritjes gjithëpërfshirëse.

Sistemi i ri Financiar dhe i Tregtisë së Drejtë

BRICS bëri thirrje për ruajtjen e “sistemit tregtar shumëpalësh të hapur, transparent, të drejtë, të parashikueshëm, gjithëpërfshirës, ​​të barabartë, jo-diskriminues dhe të bazuar në rregulla me Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT) në thelb të saj”.

Grupi shprehu shqetësimet e tij për masat e njëanshme të paligjshme që prekin tregtinë dhe shpalli nevojën për krijimin e një sistemi tregtar bujqësor të drejtë dhe të orientuar nga tregu që do të ndihmonte t’i jepte fund urisë dhe të arrinte sigurinë ushqimore.

“Ne bëjmë thirrje për reforma të institucioneve të Bretton Woods, duke përfshirë një rol më të madh për tregjet në zhvillim dhe vendet në zhvillim, duke përfshirë pozitat drejtuese në institucionet e Bretton Woods, që pasqyrojnë rolin e tregjeve në zhvillim dhe ekonomive në zhvillim (EMDC) në ekonominë botërore”, thuhet në deklaratë.

Më parë, drejtuesit e BRICS vendosën theks të veçantë në rritjen e rolit të Bankës së Re për Zhvillim, e themeluar nga grupi në 2015 për të lehtësuar financimin e projekteve të reja të infrastrukturës dhe përpjekjeve të ndryshme nga vendet në zhvillim.

Monedhat lokale dhe sistemet e reja të pagesave si alternativë ndaj dollarit

BRICS theksoi rëndësinë e inkurajimit të përdorimit të monedhave vendase në tregtinë ndërkombëtare dhe transaksionet financiare midis anëtarëve të grupit si dhe partnerëve të tyre tregtarë.

Koncepti ka marrë një domethënie të re duke pasur parasysh rritjen e vlerësimit nga perëndimi të monedhave kryesore rezervë për të arritur objektivat e tij gjeopolitike.

“Ne jemi të shqetësuar se sistemet globale financiare dhe të pagesave po përdoren gjithnjë e më shumë si instrumente të kontestimit gjeopolitik. Rimëkëmbja ekonomike globale mbështetet në sistemet e parashikueshme globale të pagesave dhe funksionimin e qetë të bankave, zinxhirëve të furnizimit, tregtisë, turizmit, si dhe flukseve financiare”, deklaroi të mërkurën, Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa.

Po kështu, një ditë më parë, presidenti brazilian Lula da Silva preku idenë e një “njësie të re referimi” për kombet BRICS, e cila do të mbronte tregjet në zhvillim nga paqëndrueshmëria e monedhave të G7 të shkaktuar nga masat monetare të papërgjegjshme.
Ndërsa koncepti i monedhës së përbashkët nuk u diskutua në detaje gjatë samitit të 15-të, Ministri rus i Financave Anton Siluanov zbuloi më 22 gusht se vendet anëtare të BRICS po vazhdojnë të diskutojnë krijimin e një “njësie të vetme llogarie”. Siluanov shpjegoi se në fakt nuk është një monedhë e vetme (e ngjashme me euron në BE), por një instrument “në të cilin kostoja e dërgesave të mallrave dhe standardet për disa mallra mund të shprehen në mënyrë që të mos varen nga një monedhë e vetme ose qendra e lëshimit të saj”. Njësia e vetme e propozuar e llogarisë do të bëhet një alternativë ndaj dollarit amerikan, sipas ministrit.

Zgjerimi i BRICS

Në ditën e fundit të samitit, udhëheqësit e BRICS njoftuan se kishin vendosur të ftonin Argjentinën, Egjiptin, Iranin, Etiopinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite për t’iu bashkuar grupit.

“Ne kemi vendosur të ftojmë Argjentinën, Republikën Arabe të Egjiptit, Republikën Federale Demokratike të Etiopisë, Republikën Islamike të Iranit, Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe që të bëhen anëtarë të plotë të BRICS. Anëtarësimi do të hyjë në fuqi nga 1 janari 2024”, tha Ramaphosa të enjten.

Sipas Ramaphosa, pranimi i anëtarëve të rinj në BRICS është vetëm faza e parë e procesit të zgjerimit të grupit.

Pjesëmarrësit e BRICS kanë rënë dakord gjithashtu që emri i grupit të mos ndryshojë pasi vendet e reja t’i bashkohen, pasi kjo do të tregojë vazhdimësi, siç specifikoi të njëjtën ditë ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Pritet që zgjerimi i BRICS të mundësojë rritjen e investimeve të ndërsjella ndërmjet shteteve anëtare dhe thellimin e bashkëpunimit të mëtejshëm.

Si mund të ndikojë BRICS+ në ekonominë dhe politikën globale?

Pranimi i gjashtë anëtarëve të rinj si dhe kalimi në sistemet e reja të pagesave mund të ketë një ndikim thelbësor në balancën globale të fuqisë, sipas bashkëbiseduesve të Sputnik.
Në veçanti, produkti i brendshëm i përgjithshëm bruto i BRICS+ do të arrijë në 37% të PBB-së globale për sa i përket barazisë së fuqisë blerëse (PPP), ndërsa popullsia e grupit do të përbëjë 46% të popullsisë globale, siç tha, Presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, ditën e fundit të samitit.

“Sa më i madh të jetë, aq më e lehtë do të jetë të kesh një sistem kleringu”, tha për Sputnik Angelo Giuliano, një analist politik dhe financiar me bazë në Hong Kong. “Ju duhet të keni një masë të caktuar uniteti dhe shkëmbimesh midis atyre vendeve për ta bërë këtë platformë relevante. Pra, nëse do të ishte vetëm një ose dy vende, nuk do të kishte kuptim. Por tani, pasi ka kaq shumë shkëmbime midis të gjithë atyre vendeve, kjo do ta bënte këtë sistem shumë më të përshtatshëm dhe shumë më efikas. Pra, sa më shumë vende të bashkohen, aq më shumë vende do të duan t’i përmbahen këtij sistemi”.

“Pra, kjo në fakt do të sfidonte plotësisht hegjemoninë e dollarit amerikan. Prioriteti i parë për ato vende është të sfidojnë hegjemoninë e dollarit amerikan, të anashkalojnë dollarin dhe të kalojnë përmes një sistemi shitjesh që në fakt do të përfitonin të gjithë dhe do të siguronte një pavarësi. Ata duan të rifitojnë në një farë mënyre sovranitetin e tyre, sepse dollari është fuqizuar nga vetë SHBA”, vazhdoi ai.

Në të njëjtën kohë, angazhimi i BRICS për përfshirje do t’u japë zë atyre ekonomive në zhvillim të Jugut Global, të cilat kanë qenë prej kohësh të nënpërfaqësuara në organizatat ndërkombëtare me qendër perëndimore, sipas Giuliano.

“Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, për shembull, ne nuk kemi asnjë shtet afrikan, kështu që ata nuk mund ta ndryshojnë OKB-në. Ndoshta BRICS mund të jetë themeli i ri për OKB-në e ardhshme”, supozoi eksperti, duke shtuar se kjo mund të kthehet në një “tronditje e madhe” për establishmentin perëndimor.

Një pikë tjetër intriguese është vendimi i Arabisë Saudite për t’u bashkuar me BRICS, duke pasur parasysh se ajo është konsideruar prej kohësh “një aleat Peramdoral absolutisht vendimtar i Shteteve të Bashkuara”, siç thotë Patrick Bond, profesor i ekonomisë politike në Universitetin e Witwatersrand. Më herët, Arabia Saudite tregoi vendosmërinë për të diversifikuar marrëdhëniet e saj të jashtme duke iu përmbajtur angazhimeve që mori ndaj OPEC+, pavarësisht presionit nga Uashingtoni. Bond iu referua gjithashtu afrimit të Riadit me Pekinin dhe zgjidhjes historike të paqes midis Arabisë Saudite dhe Iranit të ndërmjetësuar nga Kina. Arabia Saudite madje theu marrëdhënien e saj historike ekskluzive me Dollarin dhe filloi të shesë një pjesë të naftës së saj për juanë, theksoi profesori.

“Këto janë llojet e gjërave që pasqyrojnë ndryshimin e rendit botëror në të cilin fuqia amerikane duhet të përshtatet me humbjen e disa prej aleatëve të saj të mëdhenj si Arabia Saudite dhe ndoshta edhe Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe”, tha Bond për Sputnik, duke shtuar se Etiopia gjithashtu ka përqafuar gjithnjë e më shumë politikën e jashtme të pavarur, pavarësisht nga lidhjet e gjata të vendit me Perëndimin.

“Etiopia mezi pret t’i bashkohet BRICS për të promovuar politikën e re të jashtme të qeverisë etiopiane të udhëhequr nga kryeministri Abiy Ahmad”, u shpreh Yasin Ahmad, kreu i Institutit Etiopian të Diplomacisë Publike, ndërsa fliste për Sputnik. “Detyra e tij kryesore është të diversifikojë aleancat politike dhe ekonomike, si dhe bashkëpunimin në fushën e sigurisë. Vendi po përgatitet të arrijë një nivel të ri në politikën rajonale dhe globale”.

“Po, Etiopia mban marrëdhënie mjaft të mira me vendet e Perëndimit, por ende përpiqet për një qendër alternative, multipolare të pushtetit. Unë mendoj se ne mund të bëhemi pikërisht ajo pikë ekuilibri midis bashkëpunimit me Perëndimin kolektiv dhe integrimit me Jugun Global”, vazhdoi Ahmedi.

Studiuesi etiopian theksoi se kombi gjithashtu dëshiron të largohet nga dollari dhe të marrë pjesë në krijimin e një sistemi multipolar të marrëdhënieve ndërkombëtare.

Samiti historik i 15-të i BRICS u bë me sa duket një pikë uji, duke i treguar Jugut Global një model të ri alternativ zhvillimi dhe duke ofruar lirinë e zgjedhjes./gazetaimpakt/sputnik

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne