Bota

Studentja muslimane amerikane që u skualifikua në garën e Ohio prej hixhabit

Një studente e shkollës së mesme myslimane në shtetin amerikan të Ohajos u skualifikua nga një garë ndër-qytete në fillim të këtij muaji për veshjen e një hixhabi.

Noor Abukaram, 16 vjeçe, tha që asaj iu tha se veshja e saj ishte kundër rregullave pasi kaloi vijën e finishit, duke shtuar se kjo përvojë e bëri atë të ndjehej e “poshtëruar”.

Ajo kishte qenë duke garuar për ekipin e shkollës Sylvania Northview gjatë gjithë sezonit, dhe hixhabi i saj nuk kishte qenë kurrë një çështje para garës në nivel rrethi të Shtunën në qytetin e Findlay.

Abukaram tha që ajo filloi të frikësohej se diçka nuk ishte në rregull kur pa trajnerin e saj duke folur me zyrtarë. Ajo vrapoi gjithsesi, dhe fotot tregojnë se ajo ka veshur shaminë gjatë garës.

Por ajo shpejt mësoi se ajo ishte skualifikuar për shkak të hixhabit të saj. “Menjëherë zemra ime ra, unë bëhem e përzier dhe ndjehem sikur u grushtova”, ka shkruar ajo. “Kjo është diçka nga e cila kisha frikë gjithmonë dhe tani është bërë realitet. Unë thjesht u largova dhe shokët e mi të skuadrës, nuk më thanë asgjë tjetër.”

Adoleshentja tha se ajo filloi të qante me babanë e saj në telefon, duke u ndjerë “e poshtëruar, zhgënjyer, refuzuar dhe e mohuar”.

Trajneri i Abukaram më vonë sqaroi se për të garuar me hixhabin e saj, asaj i duhej të plotësonte një heqje dore prej saj përpara garës konkuruese. Abukaram tha se ajo ka qenë duke kandiduar për Shkollën e Mesme të Sylvania Northview gjatë gjithë sezonit dhe zyrtarët kurrë nuk i kanë përmendur një shkelje të uniformës ose nevojë për heqje dorë nga diçka.

Shoqata Atletike e Shkollës së Mesme në Ohio (OHSAA) tha në një deklaratë se vrapuesit me veshje fetare duhet të kenë një heqje dorë për të marrë pjesë.

Hixhabi është pjesë e saj dhe ajo nuk dëshiron të sakrifikojë atë për të garuar, tha Abukaram.

“Personalisht, hixhabi im është si hunda ime. Është kaq e rëndësishme, është një pjesë e imja,” tha ajo. “Mendimi për të mos e veshur atë dhe për të zgjedhur diçka tjetër përveç hixhabit tim, do të thotë që duhet të zgjedhësh të bësh diçka tjetër dhe të paralajmërosh njerëzit se unë dhe hixhabi im po vijnë në këtë garë është e neveritshme dhe dekurajuese”.

Që nga skualifikimi fundjavën e kaluar, lulet e miratuan letrën e heqjes dorë dhe Abukaram do të garojë në garën rajonale këtë të shtunë. Ajo thotë se si traineri i saj ashtu edhe shokët e skuadrës kanë qenë tepër mbështetës. “Unë kam ekipin më të mirë në botë dhe nuk mund të kërkoj një trajner më të mirë,” tha ajo.

Numri i incidenteve islamofobike në Shtetet e Bashkuara ka spikatur pas zgjedhjes së Presidentit Donald Trump, sipas Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), një grup udhëheqës për mbrojtjen myslimane.

Kritikët thonë se retorika dhe politika e Trump ndaj muslimanëve para dhe pas zgjedhjes së tij ka forcuar grupe të ekstremit të djathtë dhe promovoi krime antimuslimane të urrejtjes në të gjithë vendin.

Disa studiues thonë se ndalimi i udhëtimit nga Trump për njerëz nga disa vende me shumicë myslimane kishte për qëllim përhapjen e islamofobisë dhe demonizimin e muslimanëve./Gazetaimpakt/presstv/

 

OPINIONE

INTERVISTA