Tanzani, përmbyset trageti, 44 viktima

Të paktën 44 njerëz kanë vdekur pasi një traget që mbante qindra njerëz është përmbysur në liqenin Viktoria, në Tanzani.

Një zyrtar i tha agjencisë së lajmeve Reuters se numri i personave që u mbytën mund të jetë shumë më i madh, pasi trageti mund të kishte 400-500 veta.

Trageti MV Nyerere u përmbys pranë bregut midis ishujve të Ukora dhe Bugolora. Mendohet se anija e mbingarkuar u përmbys kur turma në bord u zhvendos në njërën anë, ndërsa ai po ankorohej.

Deri tani 100 vetë janë shpëtuar, ndërsa 32 janë në gjendje kritike.

Mbytjet e anijeve janë të shpeshta në Tanzani, pasi tragetet mbushen më shumë sesa norma.

Burimi: Top Channel

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne