Turqit braktisin Visa dhe Mastercard ‘pro-izraelite’

Bankat në Turqi thuhet se po përballen me kërkesë në rritje nga klientët që kalojnë në sistemin lokal të pagesave

Qytetarët turq po anulojnë gjithnjë e më shumë Visa dhe Mastercards si pjesë e një bojkoti mbarëkombëtar të kompanive ose kombeve që mbështesin Izraelin, raportoi të enjten e përditshmja lokale Yeni Safak.

Bankat thuhet se po luftojnë për të përballuar kërkesën e paprecedentë për karta të lëshuara nga sistemi vendas i pagesave të vendit Troy, i cili u themelua nga Qendra e Kartave Ndërbankare me bazë në Stamboll në 2015.

Zhvendosja në sistemin lokal të pagesave është pjesë e një proteste kundër mbështetjes financiare të ofruar nga vendet perëndimore për Izraelin në mes të ndezjes së armiqësive vdekjeprurëse midis Izraelit dhe grupeve militante në Gaza.

Mbështetësit e bojkotit kanë nisur një fushatë hashtag #TroyKartaGeçiyoruz (#WeGoToTroyKarta), duke u bërë thirrje turqve të kalojnë në kartat e lëshuara në vend. Hashtag-u është mbështetur nga më shumë se 100,000 postime ditët e fundit.

Që nga nisja e fushatës kundër Visa dhe Mastercard, thuhet se janë lëshuar rreth 19 milionë karta të reja Troy.

Troy, karta e vetme e pagesave vendase në Turqi, u lançua zyrtarisht në prill 2016. Sistemi ofron shërbime financiare, duke përfshirë lëshimin e kartave të kreditit, kartave të debitit dhe kartave të parapaguara dhe përpunimin e rrjetit. Që nga viti 2017, kartat Troy janë pranuar në SHBA në rrjetin Discover Card.

Në fillim të kësaj jave, parlamenti turk hoqi produktet Coca-Cola dhe Nestle nga restorantet brenda kampusit të parlamentit për mbështetjen e tyre të supozuar për Izraelin./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne