Identifikohet autori i sulmit në Teksas, 21 vjeçari Patrick Crusius, një supremacist i bardhë

I dyshuari si autor i sulmit në Teksas, është identifikuar si 21 veçari Patrick Crusius. CNN citon tre burime të cilët shprehen, se Crusius ka bërë një postim në rrjetet sociale ditën e djshme, i cili mund të lidhet me motivin përse e kreu këtë masakër.

Raportohet se Crusius është një nacionalist i bardhë. Racizmi dhe nacionalizmi, mund të jenë motivet, që e kanë shtyrë drejt kësaj masakre.
Deri në këto momente, autoritetet nuk kanë dhënë një shifër të saktë të viktimave, por mediat raportojnë se janë mbi njëzetë të vrarë dhe dhjetëra të plagosur.

Agresori ka qëlluar mbi turmën e njerëzve, në një qendër tregtare në qytetin El Paso. /TPZ

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne