Bota

Netanyahu kërcënon Iranin me “të gjitha armët e Izraelit” në qoftë se Teherani blen ujësjellësin kryesor nga Jemeni

Benjamin Netanyahu ka hedhur poshtë armiqtë izraelitë të Iranit, duke thënë se çdo përpjekje nga Teherani për të bllokuar rrjedhën kryesore ujore jashtë bregut të Jemenit do të plotësohet me forcë nga “koalicioni ndërkombëtar” dhe Izraeli në veçanti.

Deklaratat e ashpra të kryeministrit izraelit, i cili po fliste në një ceremoni diplomimi për oficerët detarë të mërkurën, ishin duke iu referuar sulmit të fundit të Houthit mbi një tankist saudit të naftës jashtë brigjeve perëndimore të Jemenit. Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi ka thënë në mënyrë të përsëritur se Houthët janë të armatosur dhe të mbështetur nga Irani.
Megjithatë, Netanjahu e përshkroi incidentin “një përleshje të mprehtë me satelitët e Iranit që u përpoqën të sabotojnë transportin ndërkombëtar” në gojën e Detit të Kuq.

Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi këmbëngul që tankeri i saj i naftës u sulmua nga Houthët në ngushticën Bab-el-Mandeb që ndodhet midis Jemenit, Eritresë dhe Xhibutit në Gadishullin Arabik.
Askush nuk u dëmtua dhe dëmi nuk paraqiste kërcënim për mjedisin.

“Nëse Irani përpiqet të bllokojë Ngushticën e Báb-el-Mandab, do të gjendet përballë një koalicioni ndërkombëtar të vendosur për ta parandaluar atë dhe ky koalicion do të përfshijë gjithashtu Shtetin e Izraelit dhe të gjitha armët e tij”, paralajmëroi Netanyahu.
Ministri i Mbrojtjes Avigdor Lieberman mbështeti deklaratat e Netanyahut mbi Teheranin, duke thënë se “kohët e fundit kemi dëgjuar për kërcënime për të dëmtuar anijet izraelite në Detin e Kuq”. Duke folur në të njëjtën ceremoni ai premtoi se ushtria izraelite është e gatshme “të përgjigjet në të njëjtën kohë në dy fronte dhe gjithashtu në Detin e Kuq “.

“Vetëm në atë rast ne do të ishim më pak selektiv dhe dëmi për armiqtë tanë do të ishte më i madh. Unë shpresoj se ata e marrin këtë parasysh”, shtoi ai.
Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi ka ndërmarrë një fushatë ushtarake kundër rebelëve të Houthit në Jemen që nga marsi i vitit 2015, në përpjekje për të rikthyer në pushtet presidentin e rrëzuar të Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi.
Ndërhyrja dhe bllokada e vendit ka kontribuar në një fatkeqësi masive humanitare. Që nga fillimi i fushatës, koalicioni është akuzuar nga grupet e të drejtave të njeriut dhe aktivistët për vrasjen e mijëra civilëve, por rrallë ka pranuar përgjegjësi.

Houthët, të cilët kontrollojnë kryeqytetin e Jemenit Sanaa dhe pjesë të mëdha në veri të vendit, herë pas here i drejtohen objekteve të naftës saudite. Në prill, një tankist saudit i naftës u godit gjithashtu nga rebelët e Houthit në Detin e Kuq, në perëndim të Hodeidah të Jemenit. Anija pati “dëm të vogël” dhe vazhdoi rrugën e saj.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt