Trazirat antisemite në Rusi, lufta në Gaza, fati i ‘botës së drejtuar nga SHBA’: marrja e masave kryesore nga takimi i sigurisë së Putinit

Presidenti foli me zyrtarët e qeverisë pasi një turmë pro-palestineze sulmoi një aeroport në Dagestan

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në një takim me anëtarë të Këshillit të Sigurimit të Rusisë dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë të hënën, duke diskutuar një gamë të gjerë temash, duke përfshirë luftën në Lindjen e Mesme dhe një trazirë të fundit antisemite në rajonin me shumicë myslimane të Dagestanit.

Të dielën në mbrëmje, një turmë e zemëruar pro-palestineze vrapoi në pistën e aeroportit ndërkombëtar në Makhachkala, qyteti më i madh i Dagestanit, pasi thashethemet e rreme qarkulluan në internet se një aeroplan po sillte “refugjatë” nga Izraeli. Disa protestues u përleshën me policinë.

Më shumë se 80 persona u arrestuan, thanë zyrtarët. Udhëheqësit myslimanë rusë dhe autoritetet rajonale kanë dënuar rebelët, shumë prej të cilëve thërrisnin “Allahu Akbar”.

Trazirat anti-hebreje të nxitura nga jashtë

“Ngjarjet e djeshme në Makhachkala u frymëzuan përmes mediave sociale, përfshirë nga territori i Ukrainës, nga agjentët e shërbimeve perëndimore”, tha Putin. Ai theksoi se shqetësimet legjitime për palestinezët nuk duhet të çojnë në shpërthime dhune.

Trazirat u koordinuan nga kanali Telegram i tashmë i fshirë “Utro Dagestan” (Dagestan Morning) i lidhur me ish-politikanin rus Ilya Ponomarev, i cili tani jeton në Ukrainë dhe mbështet hapur Kievin gjatë konfliktit të tij me Rusinë. Ponomarev ka pranuar se ka përdorur mediat sociale për të nxitur tensionet në Dagestan në të kaluarën, por tani po pretendon se ai kishte ndërprerë mbështetjen e kanalit vitin e kaluar.

Vrasja e civilëve në Gaza “e pajustifikueshme”

Sulmet ajrore pa dallim të Izraelit në Gaza “nuk mund të justifikohen”, tha Putin.

Ai vuri në dukje se shpërthimi i fundit në Lindjen e Mesme u shkaktua nga sulmi terrorist nga militantët e Hamasit kundër civilëve izraelitë. Megjithatë, “në vend që të ndjekë kriminelët dhe terroristët”, Izraeli që atëherë ka përdorur “hakmarrjen e saktë [mbi palestinezët] në formën e dënimit kolektiv”.

Bota e drejtuar nga amerikanët ‘po bie në copa’

SHBA dhe aleatët e saj janë “përfituesit kryesorë të paqëndrueshmërisë globale”, tha presidenti rus, duke argumentuar se Perëndimi po bënte “para gjaku” nga konflikte të ndryshme.

“Bota e drejtuar nga Amerika, me hegjemonin e saj të vetëm, është duke u copëtuar. Gradualisht, por në mënyrë të pakthyeshme po bëhet një gjë e së kaluarës”, tha Putin.

Uashingtoni kërkon ‘kaos të vazhdueshëm’ në Lindjen e Mesme

Presidenti akuzoi më tej SHBA-në për sabotim të perspektivës së paqes midis Izraelit dhe palestinezëve.

“Ata nuk duan një paqe të qëndrueshme në Tokën e Shenjtë. Ata duan kaos të vazhdueshëm në Lindjen e Mesme. Kjo është arsyeja pse ata po shpifin vendet që po këmbëngulin për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës”.

Moska po bën thirrje për një armëpushim midis Hamasit dhe Izraelit. Këshilli i Sigurimit i OKB-së është mbledhur disa herë që nga shpërthimi i luftimeve më 7 tetor, por nuk arriti të binte dakord për një rezolutë. SHBA dhe Izraeli këmbëngulin se një armëpushim tani do të përfitonte vetëm nga Hamasi. /RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne