Sulltani 2.0 do të thellohet edhe me shumë në lindje

Nga Pepe Escobar

Nuk është se Erdogan ka një plan për të shkuar drejt lindjes në kurriz të perëndimit, por se infrastruktura, zhvillimi dhe projektet gjeopolitike më madhështore në botë, sot janë të gjitha  në lindje…

Perëndimi kolektiv po vdiste për ta varrosur – një tjetër gabim strategjik që nuk mori parasysh gjendjen shpirtërore të votuesve turq në Anadoll.

Në fund, Rexhep Tajip Erdogan e bëri këtë – përsëri. Përkundër të gjitha mangësive të tij, si një Sinatra neo-otoman i moshuar, ai e bëri atë “sipas mënyrës së tij”, duke mbajtur rehat presidencën e Turqisë pasi kundërshtuesit e kishin varrosur atë.

Rendi i parë i prioritetit gjeopolitik është se kush do të emërohet Ministër i Jashtëm. Kandidati kryesor është Ibrahim Kalin – sekretari aktual i shtypit i gjithëfuqishëm i Erdoganit dhe këshilltar i lartë.

Krahasuar me presidentin aktual Cavusoglu, Kalin, teorikisht, mund të cilësohet si më pro-perëndimor. Megjithatë është Sulltani ai që vendos. Do të jetë magjepsëse të shikosh sesi Turkiye nën Erdogan 2.0 do të lundrojë në forcimin e lidhjeve me Azinë Perëndimore dhe procesin e përshpejtuar të integrimit të Euroazisë.

Prioriteti i parë i menjëhershëm, nga këndvështrimi i Erdoganit, është heqja e “korridorit terrorist” në Siri. Kjo do të thotë, në praktikë, mbretërimi i YPG/PYD-së kurde të mbështetur nga SHBA, të cilët janë efektivisht degë siriane të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) – që është gjithashtu çështja kryesore të një normalizimi të mundshëm të marrëdhënieve me Damaskun.

Tani që Siria është mirëpritur me entuziazëm në Ligën Arabe pas një ngrirjeje 12-vjeçare, një marrëveshje e ndërmjetësuar nga Moska midis presidentëve turk dhe sirian, tashmë në progres, mund të përfaqësojë fitoren përfundimtare për Erdoganin: lejimi i kontrollit të kurdëve në Siria veriore duke lehtësuar riatdhesimin e afërsisht 4 milionë refugjatëve (dhjetëra mijëra do të qëndrojnë, si burim i fuqisë punëtore të lirë).

Sulltani është në kulmin e tij kur vjen puna për të mbrojtur bastet e tij midis lindjes dhe perëndimit. Ai e di mirë se si të përfitojë nga statusi i Turqisë si një anëtar kyç i NATO-s – i kompletuar me një nga ushtritë e saj më të mëdha, fuqinë e vetos dhe kontrollin e hyrjes në Detin e Zi shumë strategjik.

Dhe e gjithë kjo gjatë ushtrimit të pavarësisë reale të politikës së jashtme, nga Azia Perëndimore në Mesdheun Lindor.

Pra, prisni që Erdogan 2.0 të mbetet një burim i pashuar acarimi për neokonët dhe neoliberalët përgjegjës për politikën e jashtme të SHBA-së, së bashku me vasalët e tyre të BE-së, të cilët kurrë nuk do të përmbahen nga përpjekjet për të nënshtruar Ankaranë për të luftuar antentën e integrimit të Euroazisë Rusi-Kinë-Iran. Sulltani, megjithatë, di ta luajë bukur këtë lojë.

Si menaxhohet Rusia dhe Kina
Çfarëdo që të ndodhë më pas, Erdogan nuk do të hipë në bordin e anijes që po fundoset kundër Rusisë. Kremlini bleu bono turke të lidhura me zhvillimin e termocentralit bërthamor Akkuyu të ndërtuar nga Rusia, reaktori i parë bërthamor i Turqisë. Moska e lejoi Ankaranë të shtyjë gati 4 miliardë dollarë pagesa për energjinë deri në vitin 2024. Mbi të gjitha, Ankaraja paguan gazin rus në rubla.

Pra, një sërë marrëveshjesh që lidhen me furnizimin me energji ruse i mposhtin sanksionet e mundshme dytësore që mund të synojnë rritjen e vazhdueshme të eksporteve të Turqisë. Megjithatë, është e qartë se SHBA do t’i rikthehet politikës së saj të vetme “diplomatike” – sanksioneve. Sanksionet e vitit 2018 e shtynë Turqinë në recesion në fund të fundit.

Por Erdogan mund të mbështetet lehtësisht në mbështetjen popullore në të gjithë mbretërinë turke. Në fillim të këtij viti, një sondazh i Gezici zbuloi se 72.8 përqind e qytetarëve turq preferojnë marrëdhënie të mira me Rusinë, ndërsa gati 90 përqind e vlerësojnë SHBA-në si një komb “armiqësor”. Kjo është ajo që i lejon ministrit të Brendshëm Soylu të shprehë troç, “ne do të fshijmë këdo që po shkaktojë telashe, përfshirë trupat amerikane”.

Bashkëpunimi strategjik Kinë-Turqi bie nën atë që Erdogan e përkufizon si “kthim në Lindje” – dhe ka të bëjë kryesisht me gjigantin e infrastrukturës shumë-kontinente të Kinës, projekti “Rruga e mendafshit” (BRI). Dega e Rrugës së Mëndafshit të Turqisë e BRI-së përqendrohet në atë që Pekini e përkufizon si “Korridori i Mesëm”, një rrugë tregtare kryesore me kosto efektive/e sigurt që lidh Azinë me Evropën.

Shoferi është China Railway Express, i cili e ktheu Korridorin e Mesëm ndoshta në shtyllën kurrizore të BRI. Për shembull, pjesët elektronike dhe një sërë sendesh shtëpiake që mbërrijnë në mënyrë rutinore nëpërmjet aeroplanëve të ngarkesave nga Osaka, Japoni, ngarkohen në trenat e mallrave që shkojnë në Duisburg dhe Hamburg në Gjermani, nëpërmjet Expressit hekurudhor të Kinës që niset nga Shenzhen, Wuhan dhe Changsha – dhe kalojnë nga Xinjiang në Kazakistan dhe më gjerë përmes kalimit Alataw. Dërgesat nga Chongqing në Gjermani zgjasin maksimumi 13 ditë.

Nuk është çudi që gati 10 vjet më parë, kur ai zbuloi për herë të parë BRI-në e tij ambicioze, shumë trilionë dollarëshe në Astana, Kazakistan, presidenti kinez Xi Jinping e vendosi China Railway Express si një komponent thelbësor të BRI-së.

Trenat e drejtpërdrejtë të mallrave nga Xian në Stamboll po kalojnë në itinerar që nga dhjetori 2020, duke përdorur hekurudhën Baku-Tblisi-Kars (BTK) me më pak se dy javë kohë udhëtimi – dhe planifikohet të rritet frekuenca e tyre. Pekini është i vetëdijshëm për asetin e Turqisë si një qendër transporti dhe udhëkryq për tregjet në Ballkan, Kaukaz, Azinë Qendrore, Azinë Perëndimore dhe Afrikën e Veriut, për të mos përmendur një bashkim doganor me BE-në që lejon akses të drejtpërdrejtë në tregjet evropiane.

Për më tepër, fitorja e Bakut në luftën e Nagorno-Karabakut të vitit 2020 erdhi me një bonus marrëveshje armëpushimi: korridori Zangezur, i cili përfundimisht do të lehtësojë aksesin e drejtpërdrejtë të Turqisë me fqinjët nga Kaukazi në Azinë Qendrore.

Një ofensivë panturkiste?
Dhe këtu ne hyjmë në një territor magjepsës: interpolimet e mundshme të ardhshme midis Organizatës së Shteteve Turke (OTS), Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO), BRICS+ – dhe gjithçka që lidhet gjithashtu me një nxitje të investimeve saudite dhe të Emirateve në ekonominë turke. .

Sultan 2.0 dëshiron të bëhet një anëtar i plotë i SCO-së së udhëhequr nga Kina dhe BRICS+ multipolare.

Kjo do të thotë një marrëveshje shumë më e ngushtë me partneritetin strategjik Rusi-Kinë, si dhe me fuqitë arabe, të cilat po hipin gjithashtu në trenin me shpejtësi të lartë BRICS+.

Erdogan 2.0 tashmë po fokusohet në dy lojtarë kyç në Azinë Qendrore dhe Azinë Jugore: Uzbekistani dhe Pakistani. Që të dy janë anëtarë të SCO-së.

Ankaraja dhe Islamabadi janë shumë të sinkronizuara. Ata shprehin të njëjtin gjykim për çështjen jashtëzakonisht delikate të Kashmirit dhe të dy mbështetën Azerbajxhanin kundër Armenisë.

Por zhvillimet kryesore mund të qëndrojnë në Azinë Qendrore. Ankaraja dhe Tashkenti kanë një marrëveshje strategjike të mbrojtjes – duke përfshirë ndarjen e informacionit dhe bashkëpunimin logjistik.

Organizata e Shteteve Turke (OTS), me seli në Stamboll, është energjia kryesore e panturkizmit ose pan-turanizmit. Turqia, Azerbajxhani, Kazakistani, Uzbekistani dhe Kirgistani janë anëtarë të plotë, me Afganistanin, Turkmenistanin, Hungarinë dhe Ukrainën të kultivuar si vëzhgues. Marrëdhënia turko-azerbajxhane cilësohet si “një komb, dy shtete” në terma panturkiste.

Ideja bazë është një “platformë bashkëpunimi” ende e turbullt midis Azisë Qendrore dhe Kaukazit Jugor. Megjithatë, disa propozime serioze tashmë janë paraqitur. Samiti i OTS në Samarkand në fund të vitit të kaluar avancoi idenë e një blloku të tregtisë së lirë TURANCEZ, i cili përfshin Turqinë, Kazakistanin, Kirgistanin, Uzbekistanin, Turkmenistanin, Azerbajxhanin dhe si vëzhgues, Hungarinë (që përfaqëson BE-në) dhe Qipron Veriore.

Ndërkohë, biznesi i vështirë mbizotëron. Për të përfituar plotësisht nga statusi i qendrës së tranzitit të energjisë, Turqisë i nevojitet jo vetëm gazi rus, por edhe gazi nga Turkmenistani që ushqen tubacionin Trans-Anatolian të Gazit Natyror (TANAP) si dhe naftën kazake që vjen përmes Baku-Tblisi-Ceyhan (BTC). tubacioni.

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka shumë peshë në bashkëpunimin ekonomik, aktive në një sërë projektesh në transport, ndërtim, miniera dhe naftë e gaz. Ankaraja ka investuar tashmë 85 miliardë dollarë në të gjithë Azinë Qendrore, me gati 4,000 kompani të shpërndara në të gjitha “stanet”.

Natyrisht, kur krahasohet me Rusinë dhe Kinën, Turkiye nuk është një lojtar kryesor në Azinë Qendrore. Për më tepër, ura për në Azinë Qendrore kalon përmes Iranit. Deri më tani, rivaliteti midis Ankarasë dhe Teheranit duket të jetë normë, por gjithçka mund të ndryshojë, rrufe shpejt, me zhvillimin e njëkohshëm të Korridorit Ndërkombëtar të Transportit Veri-Jug të udhëhequr nga Rusia-Iran-India (INSTC), i cili do të përfitojë të dyja – dhe fakti që iranianët dhe turqit mund të bëhen së shpejti anëtarë të plotë të BRICS+.

Sultan 2.0 është i detyruar të nxisë investimet në Azinë Qendrore si një kufi i ri gjeoekonomik. Kjo në vetvete përmbledh mundësinë që Turqia së shpejti t’i bashkohet SCO-së.

Më pas do të kemi një “kthim drejt Lindjes” në fuqi të plotë, paralelisht me lidhjet më të ngushta me partneritetin strategjik Rusi-Kinë. Kini parasysh se lidhjet e Turqisë me Kazakistanin, Uzbekistanin dhe Kirgistanin janë gjithashtu partneritete strategjike.

Jo keq për një neo-otoman që deri pak ditë më parë ishte konsideruar “na ishte njëherë”.

Burimi: Zerohedge

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne