Bota Opinion

Mesazhi i Trump për Teheranin: Ne duam një të ardhme të ndritshme për Iranin, por raketat amerikane janë të mëdha, të sakta

Nga Tim Korso

Dy baza ushtarake amerikane u sulmuan në Irak në 8 janar me raketa iraniane në një akt hakmarrjeje për operacionin e Uashingtonit që vrau gjeneralin iranian Qasem Soleimani më 3 janar në Bagdad.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit, Presidenti amerikan Donald Trump tha se asnjë personel ushtarak amerikan nuk u lëndua nga sulmin me raketa iraniane në bazat e tij në Irak në 8 janar, ndërsa vetë bazat pësuan dëme “minimale”. Ai vuri në dukje se kjo ishte për shkak të masave paraprake të marra, “shpërndarjes së forcave”, dhe një sistemi paralajmërimi të hershëm.

Presidenti i SHBA njoftoi më tej se SHBA do të vendosë “sanksione të reja të fuqishme ekonomike” kundër Iranit në dritën e sulmit kundër bazave ushtarake amerikane. Ai shtoi se sanksionet do të mbeten derisa Irani “të ndryshojë sjelljen e tij” në arenën ndërkombëtare. Presidenti amerikan deklaroi se ai do t’i kërkonte NATO-s të ishte “shumë më i përfshirë” në këtë proces në Lindjen e Mesme.

Ndërsa Trump nuk premtoi në mënyrë të qartë ndonjë veprim kundër Teheranit përveç sanksioneve për sulmin me raketa në 8 janar, ai vuri theks të madh në modernizimin që ushtria amerikane ka kaluar nën presidencën e tij. POTUS, konkretisht, mburrej se Forcat e Armatosura të SHBA posedojnë raketa “të mëdha dhe të sakta”, por shtuan se ai shpreson që të mos i përdorë ato kundër Iranit.

“Fakti që ne kemi këtë ushtri dhe pajisje të shkëlqyeshme, megjithatë, nuk do të thotë që ne duhet ta përdorim atë. Ne nuk duam ta përdorim atë. Fuqia Amerikane, si ushtarake ashtu edhe ekonomike, është parandaluesi më i mirë”, tha ai.

Në vend të kësaj, Trump sugjeroi arritjen e një marrëveshje të re me Iranin që do ta bënte “botën një vend më të sigurt dhe më të qetë”, ndërsa njëkohësisht do të përfitonte vetë Republika Islamike.

“Ne duam që ju të keni një të ardhme dhe një të ardhme të shkëlqyeshme, atë që ju meritoni. Një prosperitet në shtëpi dhe harmoni me kombet e botës. SHBA është e gatshme të përqafojë paqen me të gjithë ata që e kërkojnë atë”, tha Trump.

Trump gjithashtu komentoi vrasjen nga SH.B.A. të komandantit të forcave të Qudsit Qasem Soleimani, duke pretenduar se SH.B.A. kishte informacione rreth tij duke planifikuar sulme për 4 janar. Presidenti shtoi se kjo u bë forca shtytëse e vendimit për të vrarë gjeneralin iranian.

Vendimi për të vrarë udhëheqësin e Forcës Quds, megjithatë, çoi në një përshkallëzim të madh të tensioneve midis SHBA dhe Iranit në Lindjen e Mesme, pasi ky i fundit u zotua të hakmerrej për atë që e quajti një “krim të tmerrshëm” dhe një akt të shtetit “terrorizëm “.

Hakmarrja erdhi pesë ditë më vonë kur Teherani gjuajti dhjetëra raketa në objektet ushtarake në Erbil dhe Bazën Ajrore të Ayn al-Asad në Irak, i cili përdoret nga forcat amerikane. Udhëheqësi i Lartë i Iranit Ali Khamenei e quajti sulmin e raketave një “shuplakë” në fytyrën e SHBA dhe la të kuptohet se mund të pasojnë më shumë sulme. Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif, nga ana tjetër, e quajti sulmin raketor në 8 janar “vetëmbrojtje të ligjshme” në përgjigje të vrasjes së Soleimanit nga SH.B.A.

Pavarësia e naftës

Trump veçmas vuri në dukje se SH.B.A. nuk varet më nga nafta nga Lindja e Mesme, duke thënë se kjo u bë e mundur për shkak të përparimit që vendi i tij kishte bërë kohët e fundit në nxjerrjen e burimeve të veta të energjisë.

“Gjatë tre viteve të fundit nën udhëheqjen time ekonomia jonë është më e fortë se kurrë më parë. Amerika ka arritur pavarësinë e energjisë. Ne jemi tani prodhuesi numër një i naftës dhe gazit natyror kudo në botë. Ne jemi të pavarur dhe nuk kemi nevojë për naftën e Lindjes së Mesme”, tha ai./gazetaimpakt/sputniknews

OPINIONE