Bota Opinion

Pse Izraeli është zemëruar nga operacioni i Turqisë në veri të Sirisë?!

Nga: Ali Abro Rezeg

Zyrtarët dhe komentuesit izraelitë janë zemëruar nga vendimi i njëanshëm i presidentit Donald Trump për tërheqjen e forcave amerikane nga Siria, sepse vendimi nuk i shërben qëllimeve afatgjata të Izraelit në rajon.

Vendimi i Sh.B.A, i cili erdhi përpara operacionit të Burimi i Paqes të Turqisë kundër grupeve terroriste në veri të Sirisë, u përshkrua nga kolumnistët izraelitë si “duke goditur Izraelin në shpinë”.

Duke komentuar në axhendën e çështjeve të jashtme të Izraelit Channel 12, kolumnisti izraelit Nadav Ayal tha se tërheqja e SH.B.A. nga Siria përbënte “një mesazh shumë të keq për të gjithë aleatët amerikanë në rajon”. Ai shtoi se nuk ishte e qartë nëse tërheqja ishte e koordinuar me Izraelin, por në fakt, Trump “braktisi aleatin e tij kurd, forca e vetme efektive për të luftuar Presidentin Rexhep Tajip Erdogan në Siri”.

E përditshmja hebraike Yedioth Ahronoth tha në një editorial të quajtur “Trump, një thërrime shkatërruese për Izraelin, mbi të cilin ai nuk mund të mbështetet më”. Ajo shtoi, “Ekziston një frikë e vërtetë që Irani do të vazhdojë të na kundërshtojë dhe ne mund të detyrohemi të zmbrapsem ajatollahët pa një ombrellë amerikane … Deklaratat dhe vendimet e fundit të Trump nuk janë thjesht një thikë në pjesën e prapme të kurdëve, por edhe një thikë në shpinë! ”

Zemërimi i Izraelit u vu re jo vetëm në buzët e kolonistëve, por shumë zyrtarë izraelitë gjithashtu kanë qenë jashtëzakonisht kritikë ndaj vendimit të Trump dhe operacionit turk. Një nga vërejtjet që tërhoqi më shumë vëmendje për këtë çështje erdhi nga ish-ministri izraelit i drejtësisë, Ayelet Shaked, i cili tha se çdo kurd që është afër kufirit të shtetit turk është një nga “interesat e mëdha të Izraelit”.

Shikimi i Shaked për një shtet separatist në kufijtë e sirisë me Turqinë nuk pasqyron vetëm mentalitetin e saj kolonial dhe substitucional, por ndihmon për një makinë të vjetër izraelite për aleancë me pakicat për të pasur fqinjë të paqëndrueshëm, më saktësisht, fqinjët si Turqia të cilët mund të zhvillohen për tu bërë një pushtet rajonal. Por pse pikërisht izraelitët e shohin një Turqi të fortë dhe të qëndrueshme si një burim kërcënimi?

Së pari, një Turqi e qëndrueshme kërcënon ndjenjën e rremë të Izraelit të epërsisë në rajon. Izraeli është mburrur, për dekada të tëra, se ajo është demokracia e vetme dhe e pjekur në rajon para se populli turk të arrinte të kalojë provimin më të vështirë në demokraci. Populli turk doli në rrugë në 15 korrik 2016 për të mbrojtur të drejtat dhe zgjedhjet e tyre demokratike. Kjo i bëri ata të respektohen në mënyrë të përshtatshme në të gjithë botën. Atë natë e bëri përvoja demokratike turke jo vetëm e nderuar, por edhe e admirueshme.

Arsyeja e dytë pas dëshirës së Izraelit për të pasur një shtet separatist në kufijtë e Turqisë ka të bëjë me rolin dhe ndikimin në rritje të Turqisë në rajon. Turqia, që nga viti 2002, ka qenë një nga zërat më të fuqishëm që mbështet çështjen palestineze dhe luajti një rol efektiv në shumë kauza të tjera në botën muslimane, përfshirë kauzën e Somalisë, krizën në Kashmir dhe Ujgurët. Mbajtja e Turqisë në luftëra të pafund në kufijtë e saj do ta bëjë atë të zënë me çështjet e saj dhe të frenojë ndikimin e saj në rritje në botën islamike në përgjithësi dhe veçanërisht në rajonin e saj.

Prishja e shkëlqimit të modelit turk është arsyeja e tretë mbi të cilin Izraeli mbështetet tek grupet terroriste të shpërndara përgjatë kufijve turk me Sirinë. Kohët e fundit Turqia e ka provuar veten si një model të suksesshëm jo vetëm për vendet arabe, siç u promovua, por edhe për shumë vende në zhvillim në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine.

Për më tepër, revolucioni i zhvillimit i Turqisë kryesisht në dekadën e fundit është marrë si mësim nga shumë organizata islamike pro-ndryshimit në të gjithë botën. Turqia gjithashtu ka vërtetuar se ndryshimi paqësor ka rëndësi dhe jep fryt në politikën e brendshme. Ky lloj ndryshimi paqësor e bezdis Izraelin, i cili është duke kërkuar të demonizojë çdo grup islamik si “ekstremist dhe terrorist”./Gazetaimpakt/

 

 

 

 

OPINIONE

INTERVISTA