Top 5 ushtritë më të fuqishme në Lindjen e Mesme

Përshkallëzimi i krizës palestinezo-izraelite në një zjarr të plotë midis IDF dhe Hamasit në Gaza ka ndezur frikën globale për një luftë rajonale. Mes krizës, Sputnik ka renditur pesë forcat kryesore luftarake të Lindjes së Mesme dhe ka analizuar se ku qëndron secila fuqi në lidhje me konfliktin e vazhdueshëm.
Përshkallëzimi i krizës palestinezo-izraelite më 7 tetor është shoqëruar me një rritje të madhe të tensioneve rajonale, me Shtetet e Bashkuara që vendosën dy grupe sulmuese transportuese, të paktën një nëndetëse të armatosur me raketa lundrimi Tomahawk, mijëra marinsa dhe avionë shtesë në vendas ujërat dhe bazat që mbulojnë rajonin. Uashingtoni i ka plotësuar këto dislokime me kërcënime kundër fuqisë ushtarake rajonale, Iranit, armikut të përhershëm të Izraelit, duke kërcënuar Republikën Islamike me një përgjigje “të menjëhershme” ndaj çdo “veprimi provokues” nga Teherani ose “prokurat” e tij në mes të një vale sulmesh kundër forcave amerikane në Siri. dhe Irakut.

Zyrtarët iranianë kanë një qëndrim të ndryshëm për burimin e tensioneve, duke kritikuar SHBA-në për nxitjen e një krize rajonale, duke sugjeruar se Izraeli do të shembet pa mbështetjen amerikane dhe duke paralajmëruar të premten se “zgjerimi i intensitetit të luftës kundër banorëve civilë të Gazës” bën një “Zgjerimi i fushës së luftës…i pashmangshëm”. Në të njëjtën kohë, Teherani ka hedhur poshtë retorikën e SHBA-së për sulmet e “proxy-ve iranianë” kundër forcave amerikane në Irak dhe Siri, duke thënë se “nuk ishte i përfshirë” në asnjë mënyrë.

Izraeli
Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) janë konsideruar ndër pesë fuqitë më të fuqishme ushtarake në Lindjen e Mesme që nga fillimi i vendit në vitin 1948. Që nga ajo kohë, Izraeli ka luftuar mbi një duzinë luftërash të mëdha, duke filluar me Luftën e parë Arabo-Izraelite të viteve 1948-1949. Për pjesën e mbetur të shekullit të 20-të dhe në fillim të shekullit të 21-të, Izraeli do të demonstronte një aftësi për t’u përfshirë në operacione sulmuese dhe mbrojtëse të pashembullta me çdo fuqi tjetër rajonale, duke luftuar kundër forcave të kombinuara të Egjiptit, Jordanisë dhe Sirisë, qershor 1967, duke bllokuar egjiptianët dhe Forcat siriane gjatë Luftës Yom Kippur të tetorit 1973, duke pushtuar Libanin në 1982 dhe duke pushtuar pjesën jugore të vendit deri në vitin 2000 dhe duke luftuar kundër Intifadas së Parë dhe të Dytë Palestineze (1987-1993, 2000-2005, respektivisht).

Ndërsa këto konflikte do t’u tregonin fqinjëve se ushtritë e Izraelit nuk mund të mposhten në një luftë tokësore konvencionale, ose përmes një lufte me intensitet të ulët të zhvilluar nga milicitë palestineze të armatosur dobët, parimet e luftës asimetrike të fillimit të shekullit të 21-të do të tregonin se pavarësisht avantazheve të saj në para, armë dhe teknologji, IDF nuk është një forcë luftarake e pathyeshme.

Askund kjo nuk u demonstrua më qartë se gjatë Luftës së Libanit të vitit 2006. Ndryshe nga shumica e konflikteve të mëparshme, Izraeli u tregua i paaftë për të siguruar një fitore të shpejtë. Në fakt, gjatë një muaji luftimesh, IDF pësoi 121 trupa të vrarë dhe 1,244 të plagosur, me mbi 20 nga tanket e saj të frikshëm Merkava të shkatërruara dhe dhjetëra të tjerë të dëmtuar nga mjetet shpërthyese të improvizuara dhe armët portative antitank. Forcat libaneze të Hezbollahut – të tejkaluara nga të paktën një renditje magnitudë, dhe deri në 30 me një gjatë ditëve të fundit të konfliktit, u vlerësuan të kenë pësuar 250 luftëtarë të vrarë, me Izraelin që dështoi në objektivin e tij të deklaruar për të shkatërruar ose degraduar milicinë. dhe lufta përfundoi me një armëpushim të ndërmjetësuar nga OKB. Në të njëjtën kohë, sulmet ajrore dhe artilerie izraelite kushtuan rreth 2.8 miliardë dollarë dëme të drejtpërdrejta të luftës, me një milion civilë libanezë të zhvendosur dhe deri në 640 km rrugë, 73 ura dhe 31 objektiva të tjerë, duke përfshirë aeroportet, impiantet e trajtimit të ujit dhe ujërave të zeza, elektrike. objektet dhe impiantet e karburantit të dëmtuara ose të shkatërruara.
Historia duket se po përsëritet në luftën e vazhdueshme të Gazës, me IDF-në që rrafshoi me sukses shumicën e qyteteve të Rripit me sulme artilerie dhe raketash, por duke u përballur me probleme për të avancuar në zonat e kontrolluara nga Hamasi të territorit të rrethuar, duke vuajtur të paktën 356 ushtarë të vrarë në aksion. që nga 7 tetori, dhe Hamasi pretendon shkatërrimin ose çaktivizimin e rreth 136 automjeteve ushtarake izraelite (IDF nuk i ka konfirmuar këto shifra). Viktimat e Hamasit që nga fillimi i inkursionit në Gaza nuk dihen, megjithëse ushtria izraelite raporton për vdekjen e deri në 150 militantëve në ditë (fuqia totale e milicisë është vlerësuar më parë në 20,000-30,000).
Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) vlerëson forcën totale të IDF në 169,500 personel aktiv dhe 465,000 rezervistë (360,000 prej të cilëve u thirrën pas 7 tetorit). Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI) vlerësoi buxhetin ushtarak të Izraelit në 23.4 miliardë dollarë në vitin 2022 (përfshirë 3.18 miliardë dollarë ndihmën vjetore ushtarake të SHBA). IDF ka tre degë shërbimi – Forcat Tokësore, Forcat Ajrore dhe Marinën, dhe katër komanda të veçanta (Veriore, Qendrore, Jugore dhe Fronti i Brendshëm).
Izraeli ka një nga komplekset ushtarako-industriale më të mëdha, më të larmishme dhe fitimprurëse në botë, me vendin që prodhon një sërë avionësh të prodhimit vendas dhe konvertues/derivativ, dronë, raketa, radarë, sisteme të luftës elektronike dhe madje edhe satelitë. Armatime kryesore të prodhimit vendas përfshijnë sistemet e mbrojtjes ajrore dhe raketore të Iron Dome, Arrow dhe David’s Sling, serinë e raketave me aftësi bërthamore Jericho, armë të vogla të prodhuara në vend si pistoleta Desert Eagle, mitralozi i lehtë Negev dhe automatiku Uzi dhe seritë Merkava. tanke. Me mbështetjen financiare të SHBA-së, Izraeli ka qenë në gjendje të blejë sistemet më të fundit dhe më të mëdha amerikane të armëve, duke u bërë një nga vendet e para që ka marrë avionin luftarak Lockheed Martin F-35, të cilin Izraeli e ka përshtatur shumë për të përfshirë pajisjet avionike vendase dhe aftësinë për të hedhin raketa dhe bomba të prodhuara nga Izraeli.

Concept of Arrow-4, a new Israeli anti-missile missile being developed by IAI. - Sputnik International, 1920, 11.10.2023
Koncepti i Arrow-4, një raketë e re anti-raketë izraelite që po zhvillohet nga IAI. – Sputnik International, 1920, 11.10.2023

Si përfundim, Izraeli është një shtet i dyshuar me armë bërthamore (vendi as e konfirmon dhe as nuk e mohon statusin e tij, në një politikë të njohur si “paqartësi e qëllimshme”). SIPRI vlerëson se Izraeli posedon deri në 80 armë bërthamore me ajër dhe raketa. Analistët e sigurisë amerikane dhe izraelite i referohen strategjisë bërthamore të Izraelit si “Opsioni Samson” – një referencë për figurën biblike të Testamentit të Vjetër Samson, i cili legjenda thotë se ajo rrëzoi tempullin filistin dhe varrosi veten dhe mijëra filistinë të gjallë për të parandaluar skllavërimin. Opsioni Samson në mënyrë të ngjashme supozon se Izraeli do të lëshonte armët e tij bërthamore kundër armiqve në një akt të dëshpëruar të fundit të hakmarrjes nëse ushtria e tij konvencionale do të pushtohej ndonjëherë. Statusi i mundshëm bërthamor i Izraelit e bën atë ndoshta forcën ushtarake më të fuqishme në Lindjen e Mesme.

Irani
Irani është një tjetër fuqi e madhe ushtarake e Lindjes së Mesme. Me një ushtri aktive prej 350,000 trupash (plus 37,000 personel të Forcave Ajrore, 18,000 ushtarakë të Marinës dhe 15,000 trupa të Mbrojtjes Ajrore), dhe një kontingjent prej 230,000 trupash të personelit elitë të Gardës Revolucionare Islamike (IRG) në Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRG) 0010 prej tyre. Forcat, 40,000 paraushtarakë, 20,000 në Marinën e IRGC dhe 15,000 në Forcat e Mbrojtjes Ajrore dhe Ajrore të IRGC), Irani ka një nga ushtritë më të mëdha aktive në Lindjen e Mesme, plus të paktën 350,000 personel rezervë për të thirrur në rast emergjence. Vendi kishte një buxhet ushtarak të barabartë me rreth 6.8 miliardë dollarë në vitin 2022.
Ashtu si Izraeli, Irani ka pjesën e tij të konflikteve duke u ofruar forcave të tij përvojë të rëndësishme luftarake. Kjo përfshin luftën brutale Iran-Irak, e cila filloi në shtator të vitit 1980 kur Sadam Huseini, i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, nisi një luftë agresioni për të kapur provincën e pasur me naftë të Iranit, Khuzestan. Konflikti u shndërrua shpejt në një moçal që zgjati pjesën më të madhe të pjesës tjetër të dekadës, me të dy vendet që arritën një armëpushim dhe marrëveshje paqeje në vitin 1988. Deri në 600,000 trupa iraniane dhe 500,000 trupa irakiane u vranë në konflikt, së bashku me mbi 100,000 kryesisht. civilët iranianë.

Lufta Iran-Irak i dha Iranit tre mësime të rëndësishme:
1. Perëndimi nuk mund të mbështetet për armë. SHBA dhe aleatët e saj thirrën një embargo armësh ndaj vendit pas Revolucionit të vitit 1979.
2. Dronët mund të jenë një mjet efektiv në luftë. Ishte gjatë Luftës Iran-Irak që Republika Islamike zhvilloi dronin e saj të parë, UAV-në e vëzhgimit Mohajer-1.
3. Zhvillimi dhe përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë nuk është i nevojshëm për të siguruar mbijetesën. Irani nuk u kundërpërgjigj ndaj sulmeve të Irakut me gaz ndaj trupave dhe qyteteve, pavarësisht nga e drejta e tij për ta bërë këtë sipas ligjit ndërkombëtar, me sulme kimike të veta, dhe shkatërroi rezervat e tij të armëve kimike në vitet 1990 përpara se të ratifikonte Konventën e Armëve Kimike. Udhëheqësit e Iranit janë zotuar më pas në mënyrë të përsëritur që të mos prodhojnë armë të shkatërrimit në masë të çdo lloji, duke përfshirë ato bërthamore, mbi baza fetare.

The Iranian jet powered drone Karrar launched by Rocket Assist Take-Off (RATO) booster, acceleratingh the vehicle from a stationary ground launcher. Karrar can also be launched from an aerial platform. - Sputnik International, 1920, 05.10.2023
Droni iranian me motor reaktiv Karrar i lëshuar nga përforcuesi i raketës Assist Take-Off (RATO), duke përshpejtuar automjetin nga një lëshues i palëvizshëm tokësor. Karrar mund të lëshohet edhe nga një platformë ajrore. – Sputnik International, 1920, 05.10.2023

Nga fundi i viteve 1980 dhe sot, Irani është përfshirë në disa konflikte të tjera, duke marrë përsipër separatistët dhe terroristët e mbështetur nga jashtë që kërkojnë të përmbysin qeverinë, duke i ofruar Hezbollahut asistencë këshillimore gjatë konfliktit të tij me Izraelin në vitin 2006 dhe duke mbështetur qeveritë siriane dhe të Irakut kundër milicitë xhihadiste, duke përfshirë Daesh-in (ISIS),* në vitet 2010. Irani ka pasur gjithashtu disa kontakte të ngushta ushtarake me Shtetet e Bashkuara, duke shkatërruar një dron spiun amerikan që shkeli hapësirën e tij ajrore mbi Rrugën e Hormuzit në vitin 2019 dhe duke hedhur raketa balistike mbi bazat amerikane në Irak pas vrasjes së paprovokuar të SHBA-së në janar 2020 ndaj Forcave Quds të IRGC. Komandanti Qasem Soleimani në Bagdad. Për fat të mirë, asnjë nga incidentet nuk shkaktoi një luftë më të gjerë.
Së bashku me Izraelin, Irani ka padyshim industrinë më të sofistikuar ushtarake vendase në Lindjen e Mesme, duke prodhuar një sërë drone zbulimi, goditje dhe kamikaze, një sërë raketash balistike dhe lundruese (plus një raketë të re hipersonike – Fattah, e zbuluar më parë këtë vit), sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore dhe raketore si Bavar-373 dhe 3rd Khordad, dhe një sërë sistemesh radarësh dhe të luftës elektronike.

Për më tepër, gjeografia e vendit dhe rrjeti i aleancave i ofron Teheranit një sërë aftësish që rrisin më tej fuqinë e tij të përgjithshme ushtarake. Këto përfshijnë partneritetet e sigurisë me Sirinë dhe Hezbollahun e Libanit, të cilat lejojnë Iranin të projektojë fuqinë në brigjet e Detit Mesdhe dhe aftësinë unike të Teheranit për të mbyllur ngushticën e Hormuzit – arteria thelbësore tregtare detare përmes së cilës rreth 30 për qind e totalit të naftës në botë kalon. Në rast se tensionet me Izraelin, Shtetet e Bashkuara do të nxeheshin ndonjëherë, Irani do të kishte mundësinë të përdorte sistemet e tij të mbrojtjes bregdetare dhe raketa të tjera për të shënjestruar ngarkesat tregtare aleate të SHBA-së në Gjirin Persik dhe për të shkaktuar një krizë ekonomike globale. Këto aftësi e bëjnë Iranin të dytin në listën e fuqive të mëdha ushtarake të Lindjes së Mesme.

Turqia
Turkiye, kombi me ushtrinë e dytë më të madhe në NATO pas Shteteve të Bashkuara, është gjithashtu padiskutim një nga fuqitë më të mëdha ushtarake në Lindjen e Mesme. Me 355,200 personel aktiv në detyrë dhe 378,700 rezervistë, dhe një varg bazash të mbushura me rajonin, mbështetja e Turqisë (ose mungesa e saj) mund të jetë vendimtare për çdo operacion në rajon nga aleatët e saj perëndimorë.
Sipas të dhënave të IISS, 260,200 nga gjithsej 355,200 trupa të Turqisë përbëhen nga personeli i Forcave Tokësore, me 50,000 të tjerë të llogaritur nga Forcat Ajrore dhe 45,000 nga Marina. Për më tepër, llogariten rreth 156,800 paraushtarakë, duke përfshirë Rojet Bregdetare dhe Xhandarmërinë – dega e Ministrisë së Brendshme përgjegjëse për ruajtjen e rendit publik, e cila në kohë lufte mund të jetë në varësi të Forcave Tokësore.
Turkiye ndau 16 miliardë dollarë për mbrojtjen dhe sigurinë në vitin 2023 dhe ka një bazë të re ushtarako-industriale që prodhon gjithçka nga dronët (siç është UAV-ja vdekjeprurëse Bayraktar) deri te anijet luftarake, raketat e lundrimit vendas, helikopterët ATAK dhe tanket kryesore të betejës Altay. , një derivat i Panterës së Zezë K2 të Koresë së Jugut.

Rekordi i fundit i operacioneve ushtarake të Turqisë ka qenë përgjithësisht i suksesshëm. Duke angazhuar me sukses milicitë kurde në juglindje të vendit duke kërkuar autonomi ose pavarësi më të madhe nga Ankaraja, dhe duke nisur inkursione në Siri dhe Irak për të përballuar milicitë aleate të këtyre luftëtarëve, Turkiye gjithashtu bashkoi forcat me fuqitë e tjera të NATO-s në luftërat në Bosnje dhe Kosovë në vitet 1990 , dhe në Luftën 2001-2021 në Afganistan (të cilën koalicioni e humbi përfundimisht). Turkiye ndihmoi gjithashtu fushatën e udhëhequr nga NATO për të shkatërruar Forcën Ajrore të Muamar Gadafit në Libi në 2011, duke ndihmuar në rrëzimin e tij. Mbështetja turke ka qenë thelbësore për të mundësuar Qeverinë e Pajtimit Kombëtar me bazë në Tripoli për të mbajtur pushtetin në gjysmën perëndimore të Libisë.
Turkiye ka akses në një numër bazash ushtarake jashtë vendit, duke përfshirë Shqipërinë (në bazën Pasha Liman), Azerbajxhanin (një “Qendër Vëzhgimi e Armëpushimit” në rajonin e Karabakut), Bosnjën, Irakun, Kosovën, Libinë, Qipron Veriore, Katarin, Somalinë, dhe Siria (Damask ka kërkuar në mënyrë të përsëritur që forcat turke të tërhiqen, me çështjen që mbetet pengesa kryesore në normalizimin e marrëdhënieve).
Në kontekstin e krizës së Gazës, Turkiye ka qenë e kujdesshme për të shprehur mbështetjen e saj diplomatike për Palestinën dhe Hamasin, ndërsa njëkohësisht punon për të parandaluar marrjen e ndonjë hapi kundër Izraelit, të cilin Uashingtoni ose Tel Aviv mund ta konsiderojnë armiqësore. Ankaraja tërhoqi ambasadorin e saj në Izrael për konsultime javën e kaluar mbi “tragjedinë humanitare në Gaza” dhe mbështet një armëpushim të menjëhershëm.

Turkish President Tayyip Erdogan speaks during a rally organised by the AKP party in solidarity with the Palestinians in Gaza, in Istanbul on October 28, 2023. - Sputnik International, 1920, 29.10.2023

Presidenti turk Tajip Erdogan flet gjatë një mitingu të organizuar nga partia AKP në solidaritet me palestinezët në Gaza, në Stamboll më 28 tetor 2023. – Sputnik International, 1920, 29.10.2023

Egjipti
Egjipti, vendi direkt pranë krizës që po shpaloset në Gaza, konsiderohet gjithashtu se ka një nga ushtritë më të fuqishme në Lindjen e Mesme, duke u renditur i 14-ti midis 145 vendeve të shqyrtuara në raportin e vitit 2023 të Indeksit Global të Fuqisë së Zjarrit. Forcat e Armatosura kanë 438,500 efektivë aktivë dhe 479,000 rezervistë për të thirrur në një krizë. Kjo përfshin një ushtri të përbërë nga ushtarë profesionistë (90,000-120,000) dhe 190,000-220,000 rekrutë, një Forcë Ajrore me 30,000 personel aktiv dhe 20,000 personel rezervë, Forcat e Mbrojtjes Ajrore (80,000 personel aktiv në detyrë dhe 70,000 personel të shërbimit aktiv dhe 70,000 ushtarakë (1, 50,000 rezervistë). në detyrë aktive dhe 14,000 personel rezervë).
Egjipti nuk ka bërë një luftë të madhe në tokën e tij që nga Lufta e Yom Kipurit e tetorit 1973. Forcat egjiptiane iu bashkuan koalicionit të udhëhequr nga SHBA në Irak gjatë Luftës së Gjirit të vitit 1991 dhe kanë marrë pjesë në “luftën kundër terrorit” të udhëhequr nga SHBA. ” duke përfshirë kryengritjet xhihadiste në Gadishullin Sinai. Ushtria mori pjesë në përmbysjen e presidentit Mohamed Morsi në vitin 2013, e ndjekur nga një goditje ndaj Vëllazërisë Myslimane. Forcat egjiptiane janë bashkuar gjithashtu në operacionin e udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen, i cili filloi në 2015.
Egjipti ka një buxhet ushtarak prej 4.6 miliardë dollarësh në vitin 2022 dhe mbështetet te partnerët e huaj për shumicën e pajisjeve të tij ushtarake (duke importuar rreth 48.1 miliardë dollarë nga SHBA vetëm midis 1948 dhe 2017), me Rusinë një tjetër burim kryesor të importeve të armëve.
Egjipti i është bashkuar pjesës më të madhe të bashkësisë ndërkombëtare në thirrjen për një armëpushim në Gaza dhe ka lejuar që ndihma të rrjedhë përmes kalimit kufitar të fortifikuar të Rafahut me Rripin.

Arabia Saudite
Mbretëria e Arabisë Saudite renditet e pesta në renditjen e Global Firepower për pesë fuqitë më të mira ushtarake në Lindjen e Mesme dhe e 22-ta në përgjithësi. Me një buxhet ushtarak prej 69.1 miliardë dollarësh në vitin 2023, vendi është renditur vazhdimisht në mesin e dhjetë vendeve më të mira në botë për sa i përket buxheteve më të mëdha ushtarake (duke u renditur i pesti në vitin 2022, për shembull).
Forcat e Armatosura Saudite kanë 257,000 personel aktiv në detyrë dhe ndahen në Ushtri (75,000 trupa), Marina (40,500, duke përfshirë 10,000 marinsat elitë), Forcat Ajrore (25,000), trupat e Mbrojtjes Ajrore (16,000) dhe Forcat e Raketave Strategjike. trupa (2500 personel).
Mbretëria mbështetet në Shtetet e Bashkuara për shumicën dërrmuese (gati 80 përqind) të pajisjeve të saj ushtarake, me Francën dhe Spanjën që përbëjnë pjesën më të madhe të pjesës tjetër (6.4 përqind dhe 4.9 përqind, respektivisht). Kjo pajisje përfshin gjëra të tilla si tanke Abrams dhe automjete luftarake Bradley, helikopterë sulmues Apache, sisteme raketore Patriot dhe sisteme të tjera të avancuara amerikane.
Arabia Saudite doli ndër fituesit gjatë Luftës së Gjirit të vitit 1991 si pjesë e koalicionit të udhëhequr nga SHBA dhe mori pjesë në zonën e ndalimit të fluturimit të Operacionit “Southern Watch” në Irak gjatë viteve 1990. Mbretëria gjithashtu iu bashkua koalicionit perëndimor në luftën 2014-2017 kundër DEASH-it.
Arabia Saudite është bashkuar me fuqitë e tjera në thirrjen për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza dhe kriza palestinezo-izraelite thuhet se i ka pezulluar bisedimet e normalizimit me Izraelin. Kriza e Gazës, e kombinuar me paktin e papritur të normalizimit të marrëdhënieve saudite-iraniane të arritur në mars, dhe lëvizjen e Riadit për t’u bashkuar me bllokun e kombeve BRICS, ka shkaktuar shqetësime nga Uashingtoni për zhvendosjen e mundshme gjeostrategjike të Mbretërisë./sputnik/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne